Strážce pořádku

• USA Justified (více)
USA, (2010–2023), 60 h 12 min (Minutáž: 42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky (více)

Série(7) / Epizody(86)

Hlavním hrdinou tohoto dramatického seriálu je příslušník US Marshals, Raylan Givens. Je prototypem klasického muže zákona, příliš nemluví a když jedná, tak to stojí za to. Jeho nekonvenční metody mu však způsobují problémy jak u jím vyšetřovaných osob, tak u jeho nadřízených. (matt85)

Nevada

Sympatická kriminálka, která neoplývá velkou akcí ani strhujícím tempem. Sází spíš na charismatického hrdinu a jeho odhodlání, průpovídky, neortodoxní způsoby vyšetřování a ochotu zastřelit každého, kdo poruší zákon. Po několika samostatných případech se objeví jednotná dějová linka, která celý příběh zvedá o notný kus výš. První série 80 %. Druhá série nastartovala ještě lépe než první. Jak jednotlivé případy, tak ústřední linie jsou výborné. A stejně jako před rokem, i tato série ve své druhé polovině téměř bez odbočky sleduje ústřední linii a zvyšuje tak kvalitu. Druhá série 100 %. Třetí série: Vítejte zpátky ve vidlákově, kde je atmosféra dusivá k zalknutí a uzavřené dohody se respektují až za hrob. Záporáků se vyloupne hned několik, což zbytečně tříští děj, ale vynahradí to Raylan přesně takový, jak ho máme rádi - pravidelně s rukou na pažbě pistole a k tomu naštvaný. Doplněno o tradiční hlášky a návrat některých starých známých. 100 %. ()

Raziel_cz

První sezóna: Lehce rozporuplné pocity. První půlka je odlehčená westernová kriminálka, kde hrdina nahání vidláky s raketomety, zubaře a dobromyslné trestance a nachází se přitom v absurdních situacích, jež často končí stylovým pistolnickým duelem. Druhá půlka sjede víc do pospolitého příběhu a... pořád je dobrá, ale už poměrně rozvláčná. Obsazení každopádně výborné a druhá série je prý super, takže budu pokračovat. Asi. Možná. Druhá sezóna: Vážnější, rozvláčnější. Rodinná dramata mě nudila, matka Bennettová mě nudila, dokonce i Boyd mě nudil a dokoukal jsem to spíš díky OCD. Ale naštěstí jsem na ten seriál úplně nezanevřel, protože... Třetí sezóna: Je kurva skvělá! Tady se scenáristé fakt vyřádili. Asi jako kdyby Guy Ritchie začal točit hardboiled kriminálky. Je to návrat k tomu nejlepšímu z první řady. Kdyby to nejlepší z první řady jelo na kokainu. Přeorientovalo se to na velmi zábavnou věc s neuvěřitelným drajvem, spoustou přestřelek, spoustou super hlášek (z Raylana je co do wisecracků v podstatě westernový Phil Marlowe) a spoustou humoru. A nebojí se jít ani do dost divných a vyloženě černohumorných věcí (zabiják se šroubovákem, krádeže orgánů). Zůstaly nejlepší postavy (Boyd, Arlo, Dickie, Devil...), z Wynna je reocurring character, přibyl s chutí zahraný detroitský mafioso energického Neala McDonougha a formát si jede vzor "Raylan řeší samostatné případy, zatímco na pozadí se schyluje k válce jižanské mafie". A tu jižanskou mafii tvoří hned čtyři frakce, takže je to fakt nálož. Pořád se něco děje, overarching příběh se furt žene dopředu a vedlejší postavy jsou konečně stejně zábavné jako sám Raylan. A finále je geniální. Doufám, že to takhle pojede až do konce! Čtvrtá sezóna: Jen lehce umírněnější než třetí, ale pořád plná bizarních zápletek (ta ongoing je, že z nebe spadl chlápek s taškou kokainu), skvělých postav (Drew ftw!), skvělých hlášek a skvělé akce. A skvěle temného vyústění. Pátá sezóna: Mnohem drsnější, než bych čekal. Tempo zpomalilo, s Crowy se vrátil rodinný aspekt (ale imho mnohem lépe vyřešený než s Bennettovými) a rozjela se linie s vězením a další s mexickým kartelem. Když teče krev (a teče jí hodně), už to obvykle není úmyslně přestřelené násilí, ale dost nepříjemná věc, a i Raylan se (snad vlivem Breaking Bad?) po finále minulé řady vyvíjí v mnohem pragmatičtějšího a morálně ještě mnohem flexibilnejšího protagonistu. Z poslední scény s Darrylem mrazí. Za mě dobrý, i když mi teď v životě chybí haha přístup třetí a čtvrté série. ()

Madsbender

"New sheriff is coming to town." Helou, maj frens, meno moje jest Rejlen Givns, spoznáte ma podľa funebráckeho kvádra, ležérneho klobrdla a postoja ta drsného, že sa z okolia zbiehajú všetky miestne parazity na porážku. Medzi moje obľúbené aktivity patrí hádzanie pohľadov a póz drsnejších než šmirglpapír, panáky, hláškovanie a nič nepoteší viac než strieľačka na ultimátnych zmrdov po ráne. Ale pekne po poriadku, bossa vyťahovanie striekačiek v miestnom hoteli nepotešilo, tak ma bleskovo zašili späť do skurveného rodného Zapadákova. Jasné, že som z toho nebol príliš na vetvi, kurva práce, ale boss je boss, toho legálne zastreliť nemôžem... a tak som späť v Kentucky, domove smažených kuracích stehienok a najväčšieho zmrda široko ďaleko. Že je to môj bývalý priateľ, to je vedľajšie, no keď sa nejaký hitler jugend rozhodne odpáliť kostol miestnej pobočky jamajskej cirkvi marihuanových greenpeace, je čas upraviť jemu a jeho náckovským kumpánom fasádu. Po uliciach sa predsa s bazukou nebehá! A jasné, že to bude setsakra drsné a cool (i keď súboj na pravé poludnie přizdisráči nepovolili). Ale pozor - ten, kto tasí ako prvý, nemusí vždy vyhrať. Pilot: 80% 1. séria: Ako na húpačke. Niektoré diely bez škrupulí geniálne (jedna za všetky - epizóda s problémovým väzňom a kuraťom, podľa môjho názoru najlepší diel vôbec), iné "len" vysoko nad priemerom, a 2-3 priemerné (najslabšia je asi časť druhá o väzňovi na úteku, pokúšajúcom sa nájsť svoj dávno ukrytý lup - scenár je úprimne otrasný a aj humor je v tejto epizóde nanajvýš trápny), ktoré zachraňuje len po celý čas skvelý Timothy Olyphant - už viem, kde sa v ňom zobral ten hajzlík Die Hard 4.0. Celkovo stále veľmi vysoká úroveň, skvelé postavy a ústredná dejová linka sa takmer blíži Breaking Bad - Awa, klan Crowderovcov, Arlo a Helen, Winn Duffy, Winona a smoliar Gary, Hestler a tuna ďalších - mňamózne charaktery a obsadenie. Najlepší novodobý western, ktorému sa nevyrovná asi nič. Hodnotenie 1. série: 85% 2. séria je o poznanie ucelenejšia a konzistentnejšia, za čo vďačíme najmä neepizodickému príbehu stretu s klanom Bennettovcov, do ktorého sa primieša aj spoločnosť Black Pike, mladá Loretta a Boyd Crowder (to by to nebol on, však?). Kvalitatívna latka sa posúva smerom hore, a je to skutočne zábava sledovať. Po tých oslavných reakciách na druhú sériu som však čakal ešte o trochu viac, takže veľmi mierne sklamanie. Hodnotenie 2. série: 87% 3. séria je na tom podobne ako druhá. Klan Bennettovcov strieda príchod nového hráča, ako aj odhalenie mocnej postavy, ktorá doteraz ťahala len za nitky na pozadí a nijako na seba neupozorňovala. Vojna medzi Crowderovým znovuzrodeným gangom a Robertom Quarlesom, do ktorého nenápadne prilieva olej chlapík známy pod menom Limehouse, je napínavý a zaujímavý, ale na predchádzajúcu sériu nemá. Plus opäť dostáva veľkú rolu nenapraviteľný Wynn Duffy. Celkovo sa do tretej série dostávajú aj nové nápady, napr. hra s farebnými filtrami, "ksichtová kamera" (keď má postava kameru priamo pred tvárou a hýbe sa spolu s postavou - dobre to funguje aj pri záberoch na hlaveň zbrane, človek má pocit, akoby skutočne mierili naňho), ale je tu cítiť aj slabší televízny rozpočet, viz. jedna nechutne počítačová explózia v závere série. Stále však veľmi dobré, a McDonough je geniálny. Hodnotenie 3. série: 85% () (méně) (více)

Laerry

Nejedná se zde o typickou kriminálku, kde by na začátku byla vražda a celou epizodu by se vyšetřovala. Zde se zločin stane klidně teprve až v polovině dílu, nebo k němu nemusí dojít vůbec. Jde spíše o drama zaměřené na postavu Raylana, která je zajímavá sama o sobě, a dokud je na obrazovce, všechno klape, tak jak má. Ale v okamžiku, kdy je kamera věnována někomu jinému, třeba dvěma pachatelům, jak si pět minut spolu povídají, věci začnou skřípat. Většina dílu je založena na dialozích a jen malému procentu skutečné akce, proto jestli hledáte napětí v podobě neustálých přestřelek či honiček v autech, porozhlédněte se někde jinde. Jestliže ale ujíždíte na drsných chlápcích, kteří za každých okolnostech vypadají "cool" a přáli byste být jimi, Justified vám v tomhle může vyjít vstříc. ()

geimz

1. séria: Jediná výhoda Justified oproti ostatným seriálom (aspoň pri pohľade na prvú sériu) je Timothy Olyphant. Ten chlap má charizma, do svojej role sedí a vie predať aj lacnejšie hlášky. No mimo to seriál ničím iným nevyčnieva. Zo začiatku epizódové zápletky ponúknu trocha humoru, neskoršie diely sa zase sústreďujú na hlavnú dejovú líniu, no dokopy sa to nikdy poriadne nenakopne a celá prvá séria pôsobí prevažne priemerne. 70% ()

• Postava Raylana Givensa (Timothy Olyphant) bola vytvorená spisovateľom Elmorom Leonardom a objavila sa v dvoch z jeho románov, "Pronto" a "Jazda na koni Rap". Givens sa tiež objavil v Leonardovom krátkom príbehu "Fire in the Hole", ktorý bol základom pilotnej časti seriálu Justified. (Spilvo)
  • Vo finále každej série hrá na konci pesnička "You'll Never Leave Harlan Alive" od speváka a skladateľa Darrella Scotta. (Kaceris)
  • Postava Raylana Givense se již jednou na televizních obrazovkách objevila. A sice v TV filmu Pronto. (DaViD´82)

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

15.03.2023

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

17.11.2022

Pokud se nějaké zprávy ze světa filmu jen stěží dají brát vážně, jsou to právě informace o tom, co by se mohlo stát dalším projektem režiséra Quentina Tarantina. Třetího Kill Bill ani eRkového Star… (více)

Strážce pořádku hlásí návrat

Strážce pořádku hlásí návrat

15.01.2022

Fanoušci drsných mužů v kloboucích pozor, kabelovka FX má pro vás totiž dobré zprávy. Čerstvě totiž odmávala po sedmi letech pokračování seriálu Strážce pořádku, jehož nová série ponese název… (více)