Epizody(22)

Sotoba je poklidná vesnice s třinácti sty obyvateli. Sem se během jedné horké letní noci přistěhuje nová rodina. Místní lékař Tošio Ozaki nemůžu najít příčinu záhadných úmrtí, která se v Sotobě rozrostou. Řádí tu neznámá epidemie? Nacuno se přistěhoval do vesnice z velkoměsta a všichni jsou pro něj burani. Jeho obdivovatelka zemře, ale on si ani tak nemůže oddychnout, protože má stále pocit, že ho někdo sleduje. Nemohla se přeci vrátit z říše mrtvých, myslí si. Nakonec se rozhodne, že záhadu vyřeší! Místní kněz Muroi Seišin se také začne zajímat o úmrtí. O něj se naopak zajímá dcera z nově přistěhované rodiny. (Zíza)

strougy

Překvapivě kvalitní anime s upírskou tématikou, která vyniká hlavně povedeným zpracováním postupného převládání počtu Shiki (zdejší název pro upíry) nad normálním obyvatelstvem a reakcemi na tento proces. Krásně je zde ilustrovaná současná absolutní víra ve vědu a racionalitu a moment, kdy je obyvatelstvo vesnice poprvé konfrontováno s viníky série zdejších úmrtí, se řadí k vrcholům celé série. Potěšila mě i morální nejednoznačnost činů jednotlivých postav a v posledku i obou "nepřátelských" stran a mnohdy až sadistické zacházení s postavami, zabraňující jednoduchému odhadnutí přeživších. Jako třešnička na dort pak působí zajímavě stylizovaná animace a povedený hudební doprovod. Lepší 4*. ()

Carol Pifková

Tak zatiaľ mám za sebou prvý diel a dáko moc nadšená nie som. Postavy sú mi strašne nesympatické, ale tak to dáko prekusnem, pretože som strašne zvedavá na Kirishiki Sunako. Síce na vzhľad postáv si akosi stále neviem zvyknúť, ale konečne sa to začína pekne rozvíjať a je to zaujímavejšie. Samozrejme Kirishiki Sunako nesklamala a zatiaľ je to pre mňa najsympatickejšia postava. I keď upírsku tématiku moc nemusím a zatiaľ som to pozerala len tak a seriál vo mne emócie nezanechával, asi od takej sedemnástej epizódy ma to konečne nadchlo. Konečne to má dáke riadnejšie stupňovanie deja. Ešte ma čakajú posledné tri epizódy takže som zvedavá hlavne na koniec, pretože pri Shiki si moc netrúfam tipovať akoby to mohlo dopadnúť. Tak konečne som sa dostala na koniec a hodnotím 4* Prvá polovica bola pre mňa slabá ale tá druhá naozaj stála za to. EDIT: Po zhliadnutí špeciálnych dvoch epizód, ktoré boli plné krvi a druhá bola riadne psycho zvyšujem hodnotenie na slabších 5*. Soundtrack k seriálu za milión hviezdičiek! ()

Hees

Kvalitné anime plné zaujímavých scén atď, lenže mne to nejako nestačilo, aby som bol spokojný. Upírov zbožňujú ženy (kto vie prečo) a preto takéto podobné anime pozerajú. Ja nie som ničím ovplyvnený a je mi to jedno či tam je upír, anjel či káčer Donald. Nemám rád keď niekde je príliš veľa postáv a potom tie hlavné a dôležité postavy nedostávajú dostatok priestoru. Shiki má u mňa plusové body, že aj keď je postáv veľa dajú sa od seba ľahko rozoznať. Ja potrebujem na vytvorenie vzťahu k nejakej postave viac času. V Shiki som si nevytvoril k skoro žiadnej postave vzťah a to je pre mňa chyba. Pripomeniem aj to, že je to dosť krvilačné a brutálne anime čiže stotožnenie sa s postavami by pomohlo (aby sme sa o ne báli). Pôsobilo to tak ako keby žiadny hlavný charakter (postava) nie je a všetky sú vedľajšie. Stále som videl obrázky toto je tento človek a toto tento a bolo mi to jedno. Dokonca mi bolo jedno keď niekto umrel, kedže som k tým postavám nemal žiadny vzťah. Spomeniem jednu výnimku a to Ritsuko Kunihiro sestričku, ktorej sa mi páčili zelené vlasy, bola to milá postava. Čo je tiež zaujímavé tak sa dozvieme len veľmi okrajovo prečo konajú ako konajú dve dôležité postavy a to doktor Toshio Ozaki a Seishin Muroi. Tieto dve postavy sú veľmi zaujímavé, ale pre nedostatok času im venovanému v podstate nič nevieme (len okrajovo). Doktorove konanie je ako tak vysvetlené, ale to čo robil mladší kňaz si neviem vysvetliť. Megumi som si myslel na začiatku, že je hlavná postava a nakoniec tam ani nemusela byť. Niektoré postavy občas konajú nelogicky. Nechcem tomu veľmi "nakladať" lebo vo svojej podstate až na tieto neduhy, je to pozeratelné a som bavil. Shiki je anime, v ktorom proti sebe stoja dva znepriatelené tábory. Jeden tábor je korisť - človek a druhý je lovec - upír. Tieto dva tábory sa ku koncu dokonca vymenia. Sú načrtnuté aj morálne otázky je ale škoda, že zostalo len u hrubého načrtnutia. Prítomné sú aj prvky taktiky, jeden aj druhý tábor mierne taktizuje. Podarilo sa aj načrtnutie stádovitého chovania sa ľudí (chovania sa ako stádo beee ovečky atď). Ľudia si bežne zatvárajú oči, aby sa nemuseli báť problémov okolo nich. Prípadne krátkozraké chovanie ľudí keď sa chovajú tak, aby sa čo najmenej stresovali. Kedže Shiki obsahovalo nadmerné množstvo ľudí mali sme možnosť vidieť rôznorodé chovanie individuálnych osôb. Je to v podstate zápas o prežitie s chvíľkami čo majú potešiť aj rozmýšľajúceho diváka. Prvý opening sa mi páčil, hlavne jeho prvých pár sekúnd. (Hodnotenie 3,5). /// Hodnotenie dvoch špeciálov označených ako 20,5 a 21,5 do anime pasujú. No je v nich obrovský rozdiel v kvalite, 20,5 je v podstate must see (musíte vidieť), ktorý treba pozrieť za každú cenu, lebo v podstate by mohol byť najlepším dielom celého Shiki (aj keď má konkurenciu). So špecíalu 20,5 je cítiť najväčšie emócie, hystériu a zápas o prežitie. Naopak 21,5 je divne koncepčne spravený a nepáčil sa mi vôbec (príbehovo) a bol pre mňa zbytočný. 21,5 je rekapitulačný diel (podľa mňa) a to je pred koncom série asi zbytočné. Aby sme sa pochopili je to nový diel s novým príbehom a ten je vymyslený tak, aby sme si zopakovali niektoré minulé situácie. () (méně) (více)

Jeoffrey

Tak tohle jsem si neskutečně užil. Sice to má pomalejší začátek a chvilku trvá, než se to pořádně rozjede, ale ta atmosféra, která se podaří autorům vytvořit je prostě úžasná. Navíc ta hudba co příběh provází, z toho člověka místy mrazí... Jistě příběh má pár děr a člověk se nad jednáním některých postav (a někdy i celé vesnice) občas zamýšlí, ale na mě osobně to nepůsobilo nakonec příliš nelogicky, nebo jsem si to spíš omlouval tím, že lidé ve vypjatých situacích dělají prostě divné věci... Navíc nám Shiki přináší i spoustu opravdu zajímavých otázek a je vidět, že se autoři snaží vnést do zdejšího příběhu i dávku té psychologie a musím říct, že podle mých měřítek se jim to poměrně daří, vždyť byly i chvíle a nebylo jich málo, kdy jsem s Shiki neměl problém soucítit a jejich postoj nebylo těžké pochopit. Jako poslední ohromné pozitivum bych přidal charaktery, které byly poměrně hodně slušně propracované a skoro každý měl svojí uvěřitelnou osobnost, což je v dnešní době generických a plochých postav prostě úžasné. Navíc jsem viděl neskutečně roztomilou Sunako, kterou si prostě nešlo neoblíbit a tak i ta poslední část mé osobnosti, říkejme jí třeba "lolicon", si přišla na své. Za mě tedy spokojenost na všech frontách... 9,5/10 ()

Sokka_

Smrt Megumi považuju za jednu z nejlepších ze všech anime, škoda, že tam nebyla častěji. První a poslední díly byly fakt nejlepší. První opening byl skvělej, druhej horší a endingy jsem ani neposlouchal, zato soundtrack byl tak dobrej, že bych ho porovnal i s Narutem! A rozhodně nebudu souhlasit s ostatními, když píšou, že Shiki neni horor. ()