Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malíř, který svým uměním a názory se značně rozchází s konvenční společností malého amerického města, je podezříván, že zavraždil svou manželku. Když jsou proti němu v období místních voleb rozpoutány vášně, zachraňuje si život útěkem do jeskyně v blízkém lese a odtud s pomocí dětí, jejichž důvěru si získal, organizuje formou dětské hry úspěšné pátrání po skutečném vrahovi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

honajz 

všechny recenze uživatele

Ona to tak moc není zrovna detektivka, ačkoliv i na tento motiv dojde, ale spíše kritika společenských poměrů. To, co dnes vnímáme jako běžnou věc, ještě nedávno nejenom v USA pokládali za věc hodnou vyřízení si to po svém a vlastníma rukama či brokovnicemi. Popravdě mi ten vztah hlavního hrdiny s dětmi přišel zde, tak jak je podán, přece jen poněkud pedofilní, takže být policajtem, mám ho v hledáčku určitě také a dvojnásobně. Ale jinak je to celé vystřižené krásně, dobře zahrané (ačkoliv Marie Drahokoupilová zde má spíše zápornou roli a panu Vinkláři jsem jeho šerifa moc nevěřil), opravdu povedená hudba i lokace (přestože samotný vnitřek jeskyně je ateliér), a dojde i na Jupitera Jonese ze Tří pátračů a jeho pátrací dětskou skupinu. ;-) Jo a mimochodem, obrazy, jaké hlavní postava maluje a kritikům se nelíbí, hodně připomínají Paula Kleeho, který se těmito obrazy naopak proslavil. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Křeč, křeč, samá křeč.  1)  Neuvěřitelně exaltované herecké výkony 32leté Marie Drahokoupilové (Linda) i 38letého Rudolfa Jelínka (malíř John Hamilton) i celé režijní pojetí posouvají inscenaci někam do končin podivínských groteskních počinů. Jinými slovy, je to strašné, ale kdo má rád televizní bizár, může být spokojen._____ 2)  Příběh obsahuje několik, věru, příšerných postav. Neurotická hysterka, nesnesitelná zákeřná lhářka, očividná alkoholička, manželka malíře Hamiltona Linda je na prvním místě. Ovšem její muž, nekňuba (zvláště zpočátku) John si snad jiné zacházení ani nezaslouží. Dalším příkladem je holčička Angela, samozvaná šéfová dětské party. Tu bych zaškrtil... i když spíš si takovou reakci zaslouží její rodiče. Buranští lynčeři jen dokreslují obecně nechutné příklady hnusného lidského chování._____ 3)  Docela zajímavý děj (v první polovině) nakonec klopýtavě dorazí k pointě, který nevyplývá z předchozích událostí, ale spíš je názornou ilustrací principu deus ex machina. Na detektivku dost neuspokojivé vyznění._____ 4)  Úsměvně (i když je to úsměv smutný) působí napodobování amerických reálií. Bytové zařízení nese nezaměnitelné znaky fundusu socialistické televize - normalizované dveře sídlištních bytovek, zámky, lampy, telefonní přístroj a spousty dalších._____ Rovněž vidíme neznalost tvůrců pokud jde o zvyky Američanů. Pivo by nejspíš pili přímo z plechovky a nenalévali ho do skleničky. Šunka na talíři by spíš byla uvnitř sandviče. Jen stěží by ji Amík pěkně způsobně jedl vidličkou a nožem, spíš by použil čistě jen vidličku. Šerif by byl v uniformě a ne v kostkované košili a další a další příklady._____ 5)  Pár reakcí na kolegy komentátory._____  Prohnilá americká společnost? Spíš je to maloměsto s maloměšťáky se spoustou předsudků._____ Malíř, který si rád hraje s dětmi, mi jako pedofil nepřipadal. Nikdo jiný si s ním hrát nechtěl._____ 6)  Výstižný koment: MartinX.**, foogyy7 (odpad)._____ 7)  Televizní bizár tohoto ražení už dnes není příliš k vidění. Vlastně mě docela pobavil a proto přidávám jednu celou hvězdičku jako mimořádnou prémii. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Špičkový psychothriller, který v zajímavém žánrovém provedení ukazuje obludné principy manipulace s lidmi. Rudolf Jelínek v roli Johna Hamiltona, zoufalého štvance, předhozeného rozvášněnému davu, tady vystřihl jeden ze svých nejpozoruhodnějších hereckých výkonů. Vedle atraktivních exteriérů filmu samozřejmě dominuje Liškova psychedelická hudba. ()

dyfur 

všechny recenze uživatele

.....prekvapený som bol a milo....zabudnutá tv detektívka a veľmi dobrá....minusom bolo miestami to divadelné hranie s výkrikmi ,zvolaniami a behaním hore dolu,ale hlavne divné až pedofilné chovanie postavy,kt.stvárnil R.Jelínek: to,že dospelý chlap do štyridsiatky sa hrá s maloletými deťmi...no povedzme,ale prečo ma každú chvíľu objímať maloleté dievčatá a bozkávať ich na  líce a jeden nedokonaný pokus na ústa....no ozaj divné....to ako malo zobrazovať aký kamarátsky vzťah má p.Hamilton - R.J. - s deťmi ? snáď to malo byť i inak zobrazené a prečo takto sa choval len k dievčatkám a nie chlapcom.....keby sa to udialo len raz ok-ale opakovane hmm divné......NAPRIEK týmto pár výhradám veľmi vydarené  s prekvapujúcim pachateľom. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Skutočne nerozumiem tomu, prečo sa samotný dej tohto kriminálneho prípadu zasadil do Amerikánskej kultúry. Ja chápem, že je to podľa predlohy spisovateľov, pochádzajúcich z USA a VB, pričom námet sa týka predovšetkým ich "okolia", no keby sa to odohráva v Brne, hlavné postavy sa volajú Jakub, Peter či Božena, tak by samotný snímok pôsobil absolútne odlišným dojmom. Ja skutočne nemám v obľube, keď sa iný národ hrá na iný národ. Gény nepustia, toto bol pre mňa dosť veľký, rušivý element, pričom vôbec celkovo ma samotný snímok nijak dejovo ani námetovo neohúril. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • John Hamilton (Rudolf Jelínek) je v předloze románu „A Man in the Net“ z roku 1956 označován jako komunista. Scenárista Hubač tady narazil při schvalování, protože být označen komunistou je v USA bráno jako cejch. Argumentoval však, že Hamilton je nakonec jediný, kdo má v příběhu čisté ruce, což schvalovatelé uznali, takže nakonec v inscenaci zůstala jeho politická orientace. (sator)

Reklama

Reklama