Reklama

Reklama

Sedemročný Arťom žijúci s matkou v Moskve ťažko znášal rozvod svojich rodičov Xénie a Zaura, Osetínca, ktorý slúži ako dôstojník v mierovej misii v Južnom Osetsku. Príchod nového muža, bankového úradníka Jegora, do matkinho života sa stretol s nepriateľskou reakciou jej syna. Chlapec žije vo svete vlastných fantázií a ilúzií, reálny svet okolo seba vníma len ako jeden z imaginárnych svetov počítačovej hry alebo sci-fi trháku. Keď Xénia vidí nepriateľský vzťah medzi Jegorom a Arťomom, rozhodne sa prijať Zaurovu ponuku a poslať chlapca k rodičom jej bývalého manžela do dediny blízko juhoosetsko-gruzínskych hraníc, aby sa nadýchal horského vzduchu. Čoskoro Xénia na internete zistí, že v oblasti vypukli boje, a žiada, aby sa Arťom vrátil domov. Zaur to však odmieta. Xenia sa preto rozhodne vycestovať za synom sama. Je pripravená prejsť najhorším vojnovým peklom, aby zachránila toho, koho miluje celým svojím srdcom. Zúfalá matka nemá iné východisko ani iný cieľ. (TV JOJ)

(více)

Recenze (32)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Skloubení dvou poloh v jednom filmu. Jednu tvoří tak trochu dojemnej příběh matky hledající syna ve válkou zmítané Osetii, v druhý seriózně se tvářící vojenská akce včetně prostřihů na prezidenta Ruské federace. Uh. No, nemůžu říct, že by to úplně fungovalo, měli točit buď jedno nebo druhý. Film má dost kolísavou úroveň, obsahuje scény, které vyvolávají cynický úšklebek (jako když matinka projíždí na plnej knedlík krzevá postavení gruzínské armády), naproti tomu jiné jsou nabité prvotřídní akcí. Přiznávám, že až do konce jsem nevěděl, jak se k filmu vlastně postavit. Na jedný straně prvotřídní technická stránka, civilní herecký projevy a uvěřitelnější emoce (mě prostě evropskej styl podávání emocí sedí víc než zámořskej), kalach je prostě sympatičtější zbraň než M16 a na hlavní hrdinku se příjemně kouká, je docela odhodlaná a přitom pořád ženská. Na druhý straně pár za vlasy notně přitaženejch scén a nemálo čistě proruského pohledu na věc. Nakonec rozhodnutí zachránila scéna s gruzínským vojákem na konci, kdy i nepřítel dostane lidštější tvář než je u podobnýho typu filmu obvyklý. Výsledek jsou čtyři, ale uznávám, že docela problematický a plně pochopim, když někdo dá hodnocení výrazně nižší (samozřejmě z rozumnejch, ne emotivních důvodů jako někteří, kteří pořád mají pocit, že Rusové maj bejt vždy temná strana síly bez ohledu na realitu). ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,JÁ NESMÍM UMŘÍT. MÁM TAM SYNA!....“ /// Nejdřív to vypadá jako film pro děcka. Pak jako píčovina. Pak jako válečnej film. A pak, pak ... jsem se poprvý poblil... ale popořadě. Tyoma je malčik, kterej naplnil svoji bujarou představivost roboty. (Demonstrace filmové síly ruskýho filmu. Působivé. Až to uvidí Michael Bay - závistí si urve deceptiona!) Pak je tu paní, co vyráží Tyomu hledat, protože.... no prostě ocitne se uprostřed války tam v Jižní Osetii. Chová se jak z lacinýho hororu (teda jako kráva), ale co, když hledáte svý děcko, zřejmě jednáte iracionálně. Pak ta válka: to není problém! Rusáci to uměj. Scény jak z Mogadishu sleduju se zájmem (da da, ruskoj saldat charašoj saldat. I když se někdy posere....) A teď co mě sere: jde o DALŠÍ propagandistickej snímek. Nechci bejt manipulován a proto se zřejmě nedostavujou pražádný emoce. Kdo je ten hodnej není třeba rozebírat (a dost bych se divil, kdyby to nedopadlo jako v pohádce). Ale ta největší zhovadilost se dostavuje v ,,akčním“ finále. Kseniya (sem říkal, jako v pohádce...) překonává posledních 5 km. Nejnebezpečnějších 5 km na světě a právem si zasluhuje, aby jí ,,báječná“ skupina Lunetic věnovala svůj slavný song. Zhovadilost se zajímavejma omakžikama, kterou dokurvili dementi. Takže – válka ANO. To ostatní? Lunetic! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nesouhlasím s Gruzínci. 2.) Tank mi před vočima rozšlehal tátu. A bábu. A dědu. 3.) Thx za titule ,,OverLord“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

Reklama

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Keď som videl, že to bude nejaký moderný ruský film o robotoch, hneď som si pomyslel na Transformers, toto však bolo iné. Roboty vznikali vo fantázii malého chlapca a prostredníctvom nich sa vyrovnával s prekážkami osudu, je to typická psychologická ukážka, vo vojnových filmoch to bolo niečo nové, iné a páčilo sa mi to. To, že je hlavnou hrdinkou žena mi neprekáža, kedže všade preferujú ako Herkulesov len mužov, ale na ženy sa zabúda a obzvlášť v Rusku sa ženy stávali vo vojnách nedobrovoľnými hrdinkami, jej herecký výkon mi nepripadal šialene hysterický, ako to býva často v amerických filmoch, ale skôr reálny a výborný. Boje boli veľmi realistické, mnohé slávne americké filmy nemajú v sebe tak kvalitné boje. Jediné, čo sa mi nepáčilo, bolo ako jednoducho zničili zoradené jednotky Gruzíncov, ale inak dosť vierohodný film, kedže spočiatku dostávali aj Rusi "na frak". Útoky na civilistov boli možno trochu prehnané, napríklad zabitie chlapcovej rodiny, ale v tej vojne sa vyskytli aj takéto útoky na civilistov a bolo by trestuhodné to vynechať, spomeniem len útok Gruzínska na odštiepenecký región Južné Osetsko, ktoré proti Gruzíncom nemalo žiadnu šancu a tiež na Rusov tam, takže protiútok Rusov je jasný. Nepatrím medzi tých, ktorý by uverili tej lacnej prozápadnej a proNATO propagande, ktorá vtedy prebiehala, dokonca aj spätne mi to príde zvrátené, ako keď som tú propagandu videl v plátkoch ako SME, Nový Čas, ale zdá sa, že veľa ľudí práve tú propagandu zjedlo aj s navijakom a posilnený svojou protiruskou nenávisťou, hodnotia každý ruský film na túto tému ako propagandu a tento tak z 90% nepôsobil. Je pochopiteľné, že Rusi chceli na túto tému natočiť film aj keď ja som trochu háklivý na tie hrdinské filmy o vojne a záchrane detí, či už sa to týka akejkoľvek vojny alebo holokaustu, ale toto bolo v pohode napriek tomu, že hlavná hrdinka opäť prežila možno o niečo viac, ako by to bolo možné. 15.08.2013 - Uvedomujem si, že Rusi natočili omnoho lepšie filmy, aj čo sa týka vojny a svojho času na mňa toto asi priveľmi zapôsobilo a dal som tomu prehnané hodnotenie, napriek mnohým šialenostiam, ktoré sa podarili prežiť hlavnej postave. Miestami to vyznieva ozaj naivne a smiešne, takže svoje hodnotenie upravujem na 3 hviezdy. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Propánajána, propaganda jak má být ! Ruský soldat je geroj, ruský malčik je geroj, ruská děvočka i mať je geroj, ruský prezident je geroj ! Sojuz něrušimyj respublik svobodnych Splotila navěki Velikaja Rus. Da zdravstvujet sozdannyj volej narodov Jedinyj, mogučij Sovětskij Sojuz! I Gruzínec si to musí uvědomit ! ( a nakonec i uvědomil) ()

-OverLord- 

všechny recenze uživatele

Že v Rusku dokážou natočit velkolepej, slušnej a hollywoodsky naštýlovanej válečnej film, ukázali už snímkem 9. rota. Tady ale jde trošku o něco jinýho, protože je do toho ještě vmíchaná kapka Sci-Fi. Ta tam je sice dost navíc, ale přesto ne vůbec zbytečně a film krásně doplňuje. Docela pěknej příběh s fajn hercema, bomba efektama připomínajícíma místy Transformers a stopáží tak dlouhou, že kupodivu ani chvilku nenudí. Důraz na detail nenechá nikoho chladným, ať už jde o efekty, výbuchy, krásnou přírodu, nebo - co mě zaujalo - když vojáci běhali po kilech prázdnejch nábojnic všude po zemi, to bylo hustý. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (9)

  • Prvý celovečerný film štúdia Glavkino. (Marek1991)
  • Ve scéně léčky na konvoj je jasně vidět, že granátomet RPG-7 před „výstřelem“ není nabitý. (Lord_Denvil)
  • Ve filmu byly použity bitevníky SU-25, vrtulník MI-24 a MI-8. Ve filmu je možné vidět vozidla BTR-80, BMP-1, tank T-72B, GAZ Tiger, UAZ 469, MTLB a různá dělostřelecké systémy včetně raketometů Grad. Ruční zbraně používané ruskou stranou byly AKM, AK-74, kulomet PKM, odstřelovací puška SVD a granátomet RPG-7 a RPG-26. Zbraně používané gruzínskou stranou byly odstřelovací puška SVD, granátomet RPG-7, útočné pušky M-4 a Kalašnikov různých modifikací. (K98)

Reklama

Reklama