Reklama

Reklama

Sword Art Online - Season 1

(série)
Japonsko, 2012, 9 h 35 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Hrají:

Jošicugu Macuoka, Rina Hidaka, Šiori Izawa, Megumi Tojoguči, Takahiro Šimada, Hiroki Gotó, Takacugu Awazu, Šin'ja Takahaši, Kóta Óšita, Micutoši Šundó (více)
(další profese)

Epizody(25)

Recenze (12)

MajBoss 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První série - má nejoblíbenější z celého SAO. Pro člověka vlastně až taková nostalgie plná příjemných pocitů na to, kde to všechno začalo. Vlastně stejně jako všechny následující série začne i ta první tak nějak nevinně. NerveGear - zařízení, které vás přenese do hry celým vaším tělem a ze hry se stává nová realita, doslova. Už na začátku mě celá ta samotná myšlenka (která v době, kdy Reki toto dílo napsal, byla opravdu nadčasová) velmi zaujala, to jsem ale ještě vůbec netušil, co všechno mě čeká a jak tohle anime změní můj posavadní pohled. Pocity, které se dostavily v následujícíh dílech se snad ani nedají popsat. Najednou už to nebyla jen hra, najednou to byla nová realita, příběh osamělého hrdiny, příběh plný napínavých soubojů, ale i romantiky s Asunou. A právě příběh mezi Kiritem a Asunou v kombinaci se světem, kde každý souboj může být tím posledním, je to, co dělá ze SAO tak jedinečné anime. A když potom přišla ještě Yui, bylo to zase o level výše. A to jsem ještě nevěděl, co mě čeká v posledním díle Aincradu. Nikdy nezapomenu na ten pocit, když se Kirito zvednul z nemocničního lůžka a pronesl Asunino jméno... Neméně emotivnější byla i druhá část série odehrávající se v kouzelném světě víl a elfů - v Alfheimu. Sice mi zde chyběl černý šermíř se dvěma meči, ale příběh to přebil. Ani zde díky Kiritovi, Yui a jejich cestě za Asunou nechyběli epické souboje a emocemi nabitý příběh. Poslední 2 díly Alfheimu pak byly vůbec nejemotivnější z celé série a já je zhlutnul na jeden nádech se slzami v očích.  Ačkoliv Aincrad zůstává v mém srdci jako nejlepší část celého Sword Art Online, i část z Alfheimu má co nabídnout a zejména pak shledání Kirita s Asunou je prostě něco, na co člověk nemůže zapomenout. ()

Hees 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Spojenie hier a anime je úžasný premyslený ťah. Veľa hráčov pozerá anime a vice versa (a opačne). Sword Art Online začína veľkolepo s predstavením obrovského sveta, v ktorom budú hráči nútený prežiť. V hre sa ocitlo veľa rôznych hráčov a nie každý chce byť dobrým a pomáhať ostatným. Každý v hre si teda vyberá svoju cestu, buď sa s niekým spojí, alebo hrá samostatne. Veľa hráčov si vyberá špecializáciu a tým sa viac chráni pred nemilosrdnou smrťou. Nápad preniesť hráčov do hry nebol naplno využitý a boli do anime vložené len niektoré signifikatné (dôležité) a nevyhnutné časti. Treba pochopiť, že dielo nemôže poskytnúť všetko zároveň. Táto absencia určitých prvkov je občas na škodu, ale SAO to vynahradzuje pomocou romantickej časti a vyústením pri konci (vysvetlím na konci komentára). Väčšina dielov je zameraná na zamilovanie sa do hlavných postáv a precítenia ich silnej lásky, hlavne diely, ktoré sú v strede kde sa hlavný hrdinovia v podstate hrajú na rodinku. Treba tu podotknúť, že je to odklon bližšie k ženským divákom (pravdepodobne). Následne prvý svet SAO opúšťame. Svet SAO bol samozrejme oveľa lepší ako ALO (ALfheim Online), ktorý veľa ľudí nedokázalo prekusnúť a znižovali za to hodnotenie. Lenže v druhom svete už išlo o niečo iné a to treba tiež brať do úvahy. Koniec prináša niekoľko poučení a vôbec nie je na smiech. Na konci totiž uvidíme ako človek získava silu chrániť tých, na ktorých mu záleží. Získava silu za to obetovať život. Kirito pochopí kým je a nachádza vnútornú silu. Takúto silu potrebuje nájsť väčšina z nás. ()

Reklama

VanTom 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po uvěznění 10 tisícovek hráčů ve fantasy online hře SAO (kde virtuální smrt znamená i tu skutečnou a nelze se odhlásit) se mi moc líbilo, že nesledujeme jejich postupné sžívání se situací, nýbrž epizodicky poskakujeme časem dopředu na (zdánlivě) důležité události či seznámení již zkušeného, vylevelovaného hrdiny. Nepřipraveného mě pak zaskočil zásadní zvrat v půli (který by dle očekávání měl být koncem), jenž spoustu oněch postav či zážitků smetl jako jednorázových a nepodstatných, zároveň výrazně akcentoval romantickou linku (mj. vytvořením "poloincestního" milostného trojúhelníku, he?). No nic, nakonec ušel i tenhle "story arc", byť kvalit prvního rozhodně nedosáhl. Ještě zmíním vynikající technickou stránku (grafika, animace, hudba). ()

Jeoffrey 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Já tu nemám recenzi na první SAO? To bych měl napravit! Budu stručný, o tomhle anime se toho už napovídalo a napsalo tolik, že asi nemá smysl to nějak přehánět. Takže pár dojmů, samozřejmě s nějakými těmi drobnými spoilery, ale tak kdo neviděl SAO? Když vyšlo poprvé SAO, tak jsem hltal každou epizodu a ze začátku to viděl na jasných 5*. No a pak přišel okamžik, kdy ten můj šílený zájem najednou prostě polevil. Byl to přesně ten díl, kdy se Kirirto s Asunou rozhodli, že si pořídí domeček u jezera a do toho se objevila Yui... V tu chvíli jsem šel o bod dolů (9/10) a ani další napínavé události mě zpátky na pomyslný vrchol mého zájmu nedostaly. Pak přišel Alfheim a Kiritova sestra a mé nadšení šlo rapidně dolů, tentokrát minimálně o tři bodíky, nebo spíš tři a půl (5,5/10). Nakonec pro mě to mírně nadprůměrné hodnocení hodně zachraňoval v této části hlavně fakt, že tam byl Oberon, kterého jsem z duše nenáviděl, což je u záporáka podle mě dobře... Když si to shrnu a podívám se na to jako na celek s jeho pro mě skvělým startem, ale mnohem slabším dojezdem, tak se v průměru dostávám na nějakých 7,7/10. Toť vše (hromada nic neříkajících čísel, ale dal by se z nich třeba udělat graf...). ()

Lukas222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Fantastický seriál, ktorý trpí len na jeden nedostatok - tá najlepšia akcia sa odohráva v úvodných titulkoch. Tým samozrejme nechcem naznačiť, že by bola akcia len v titulkoch a v seriáli nie, práveže v seriáli je akcie dostatok. Čím je pre mňa SAO tak fantastické? Jednotlivé diely odzrkadľujú sociálne pomery v spoločnosti. Pretože presne tým SAO je - zrkadlom spoločnosti. Ak by sme všetci skončili uväznení v hre s tým, že jediný spôsob ako z nej vyjsť živý je vyhrať ju, došlo by nevyhnutne presne k tomu, k čomu v SAO skutočne došlo a to k diverzifikácii spoločnosti. Proste nie všetci by boli schopní vbehnúť do dungeonu a likvidovať bossov, aby to čím skôr skončilo a čím dlhšie by sme v hre boli, tým menší by sme mali o dohratie záujem. Podstatná je aj Kiritova myšlienka, že ak sa hráč zmení v hre, zmení sa aj v skutočnom svete, toto ako bývalý hráč MMORPG môžem z prvej ruky len potvrdiť. Po 14. dieli dôjde k zmene tempa, pridajú sa nové postavy a vskutku nezaujímavý svet, seriál tým dosť utrpel, ničmenej stále je to pozerateľné a akcia je po novom obohatená lietaním. Držal to nad vodou len Kirito, ktorý bol proste... Kirito. A najmä kvôli Kiritovi dávam plných 5*. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (2)

  • První ze dvou úvodních písní „Crossing field“ nazpívala zpěvačka LiSA. Poslední ze dvou úvodních písní „Innocence" nazpívala zpěvačka Aoi Eir. (CarnTheNunya)
  • První ze dvou závěrečných písní „Yume Sekai“ nazpívala zpěvačka Haruka Tomatsu. Poslední ze dvou závěrečných písní „Overfly“ nazpívala zpěvačka Luna Haruna. (CarnTheNunya)

Reklama

Reklama