Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

char_t

95% za první půlku, 65% za druhou. První část nabízí originální prostředí i příběh, a rozhodně stojí za zhlédnutí. Potěší hlavně perfektně vyvážený poměr akce, dialogů, vztahů... Druhá část trochu vypadá jako na poslední chvíli domyšlený příběh ("Oukej, zní to dobře, ale můžete ještě přidat deset dílů, ať to není moc krátký?"), a veškerá hloubka je ta tam, ale celá tahle nastavená kaše naštěstí netrvá dost dlouho, aby stihla zničit celkový dobrý pocit. Ale druhé sezóny se trochu bojím :-) ()

Andrew_Deer

Hodnocení budu upravovat podle postupu příběhem. Kirito Kirigaya je obyčejný hráč. Stane se jedním z tisíce beta testerů novinky "Sword Art Online," která nakonec vydá pouze 10 000 kopií. Hra funguje přes jakýsi nervegear, který si oskenuje hráčovo tělo a pak promítá hráči do mysli průběh klasické MMO hry. Očividně akorát funguje jinak, nepotřebuje klávesnici ani myš, proste používá hráčovy myšlenky. Úžasné, nemyslíte? Vše se ale zvrtne ve chvíli, kdy hráči zjišťují, že byli ve hře zavřeni a jakkoli se pokusí dostat ven, s vyjímkou dokončení hry, znamená smrt. Protože je Kirito betatester, má výhodu - informace jsou moc - zná veškeré bezpečné cesty, vyzná se v dungeonech. Zkrátka ví, jak se dostat na vrchol co nejrychleji. Pomůže mu to? --- 15.7. - Čím dál víc se mně to trefuje do vkusu! --- 23.7. Cítím se dost hloupě, když v MMO hrách umřu a znovu ožiju nebo mě oživí někdo jiný. Připadám si natolik šílený, že bych si SAO i zahrál. XXXXXXXXXXXXX Konečné hodnocení: Moc pěkné, nechá vás to přemýšlet, jak to skončí, bohužel díly, které neseznamovaly s prostředím SAO a ALO za nic moc nestály, animace byla v pozdější fázi průměrná, škoda toho, a do určité doby se nic nového nestalo. Přesto ale 4* za pěkně zpracovaný nápad, ač to mohlo být lepší. ()

Fordzy

SAO mě naprosto pohltilo prvními dvěma díly, které považuji za masterpiece a nasledně mě ozbrojilo neexistující logikou postav a jejich idiotským chováním v dílech následujících a náhlým stupidním useknutím původně zajímavé zápletky v polovině série, která byla nahrazená zápletkou s strašně plochým a úchylným záporákem. Ani romantická linka mezi hlavním hrdinou Kiritem a Asunou mě nijak nezaujala. Osobně můžu vyzdvihnout skvělé souboje, kresbu a dechberoucí hudbu od mé oblíbené skladatelky Yuki Kajiury. 40% ()

TomX2

Sword Art Online vlastne ani tak nie je dobré anime, ako sa môže z môjho hodnotenia zdať. Cez obe série je divák sprevádzaný kopou klišé, nezmyslov a v celej sérii celkovo prevládajú nedostatky, ktoré sú až bijúce do očí. Ale aj keď nemám rád SAO fan base komunitu skladajúcu prevažne z deciek a hanbil by som sa SAO označiť ako dobré či dokonca kvalitné anime, celkom sa mi to páčilo. Samozrejme, charaktery sú hrozne napísané, Kirito je doslova otravný a fighty nie sú ani len trochu zaujímavé, lenže svojim spôsobom ma to bavilo. Anime rozhodne obsahuje aj silné stránky, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad animáciu či hudbu, takže nemôžem tvrdiť, že to je vyložene zlé. Prvá séria trpí nevyužitým potenciálom a od celého sveta by som čakal rozhodne viac, no druhá (ktorá je pre väčšinu horšia) ma bavila oveľa viac a ani tak nesklamala. GGO arc mi dokonalo sadol, klišé a nedostatky som ignoroval a len sa pokojne unášal dejom. Podobné zápletky sú asi pre mňa. Na veľa vecí som zabudol a veľa vecí ešte napísať chcem, ale iní používatelia to už zvládli za mňa. Nakoniec poviem len to, že sa mi to celkom páčilo. A to je predsa hlavné. Priemer: 84% edit (21.11.2018): Odčítavam jednu hviezdu. ()

Tsukikage

Na tohle anime mě upozornil můj přítel s tím, že se jedná o naprostou bombu. Dobrá, možná to bomba je, ale na mě působila nepěkně. Naprosto nechápu, jak si může někdo dovolit ve hře, kde je jen jediný zloduch, který všechny vězní, hrát sám bez pomoci. Jak blbý může hlavní hrdina být. Nechápu, proč jsou tam scény čirého štěstí a života, když v té hře jde o život. Důvěryhodnější emoce jdem viděl v realitních show.Proč mu normální holka napsala dopis začínající "Kdyý to budeš číst, pravděpodobně už budu mrtvá." Jak tohole může napsat člověk ve hře, ve které jde o přežití. Když už chteli udělat fantasy anime, tak měli udělat ne ve hře. Jo a ještě něco, umíte si představit, že by asi 200 lidí hned jen tak zemřelo v normálním světě, já osobně nevěřím, že by se s tím společnost nezabývala. Neřikejte mi, že neexistují žádní větci, kteří by je nedokázali dostat zpět ze hry. Jediný důvod, proč jsem tomu dal jednu * je, že tolik nepronikám do gamerství onlinovek. Pokud onlineovky nehrajete, je toto anime možná ztráta času. ()

Galerie (1 093)

• Úvodní skladbou seriálu do 14. epizody je píseň "Crossing Field" japonské zpěvačky Risy Oribe, a skladbou znějící v závěrečných titulcích je píseň "Yume Sekai" taktéž japonské zpěvačky a anime dabérky Haruky Tomatsuové. Od 15. epizody seriálu výše se o průvodní píseň "Innocence" postarala japonská zpěvačka Eir Aoi a o závěrečnou píseň "Overfly" zpěvačka Luna Haruna. (Conspi)
  • Druhou sezonu lze v původní Light-novele napsané Rekim Kawaharou nalézt jako pátý a šestý svazek pod názvem "Phantom Bullet", v českém názvu "Fantomová kulka". (ČSFD)
  • Ředitel studia A1-studio, které stojí za vytvořením série Sword Art Online oznámil na anime expu v Los Angeles 2015, že anime bude pokračovat tak dlouho, dokud bude vycházet předloha. (Harroc)