V zakázanom kráľovstve

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2011, 29 min

Dokument mapuje vojenský obvod Záhorie jeho vzácnu faunu a flóru. Tvorcovia ho nazývajú malým kráľovstvom. Jeho poklady sú dobre ukryté v hlbokých borovicových lesoch v bludiskách pieskových dún a močiarov. Tento film je venovaný krásam života lesom na Záhorí a tiež ľuďom, ktorí sa usilujú o ich záchranu. Východiskom pre dokument bol projekt LIFE - Obnova biotopov pieskových dún vo Vojenskom výcvikovom priestore Záhorie, ktorý podporila aj Európska komisia. (oficiální text distributora)

majo25

Kamera je fakt pekná, zábery aj keď statické, celkom dobre urobené, ale komentár a vôbec reči o ochrane a vojenskom útvare už nie. Hodnotenie: 60% ()

Flego

Práve kontrast vojenského cvičišťa s nedotknuteľnou faunou a faunou je dôležitý faktor, že aj na takom území je možnosť zachovania prírody. Sám som zo Záhoria, takže viem o čom hovorím. Treba pochváliť kameru, ktorá je poeticky nádherná a dokonale vystihla poklady tohto územia. ()

kaposlav

Pre milovníkov prírody len a len môžem odporúčiť. Atmosféra, kamerove zábery, hudba, komentár, informatývna stránka, strih to všetko na 100%. 5* ()

vander19

Dokument odohrávajúci sa na západnom Slovensku v priestoroch armádnej zóny. Práve tu v nerušenom kľude môžu zvieratá v klude nažívať spolu s ľuďmi a to vďaka obmedzenému vstupu širokých más. Je pravda, že niektoré zábery sú úchvatné a keď človek pozoruje napr. močiare tak má pocit ako by sa díval na neporušený ekosystém. Ale moc málo rozprávania na môj vkus a veľa záberov chrobákov a podobnej "hávede". Tým pádom ma to až tak silne neoslovilo. ()

loki5

Strašný kontrast v obsahu. Příroda vojenského újezdu je zajímavá. Nicméně se o ní zas tak moc nedozvíte. A v závěru je to podivná agitka o nutnosti armády jako našeho přítele, který v podstatě chrání naše lesy před lidmi. Je to sice částečně pravda, ale celé to zní dost podivně a nesourodě Zvlášť když je na konci záběr na jezdící vojenské transportéry a střílející tanky :-D. Z mého pohledu nevyužitý potenciál. 50% ()

Petike

Pekný dokument o rastlinných a živočíšnych spoločenstvách na Záhorí. Je veľkou iróniou osudu, že vzácne druhy prežívajú najmä vďaka vylúčeniu väčšiny ľudských činností z daných oblastí, ak nepočítame cvičné streľby a pod. V každom prípade ide o prekvapujúco pestrý kraj. ()