Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

dopitak

Až možná příliš triviální vyřešení "velkého případu", jako kdyby už Woodymu na konci psaní scénáře docházel čas. Štěkání s Helen Hunt na můj vkus nefunguje tak jak Woody zamýšlel, jakkoliv dialogy mezi nimi tvoří 80 % všech hlášek filmu. Je to vtipné, není to svěží ani rychlé jako mělo být, Woodyho neurotik je ale na svém místě a baví diváky. Další příklad, že Woodyho filmy s autorem před kamerou jsou lepší než ty bez něj. Přiznávám, Charlize Theron jsem nepoznal, byla příliš sexy. ()

swamp

Opravdu nemám nic, co bych mohl vytknout. Všechna ta Allenova těkavost je jednoduše geniální ("I hate her just like I hate that German chancellor with the moustache."). :) Vzájemné provokace s Helen Hunt jsou neskutečně vtipné! Myslím, že jsem jeden z lidí, co přichází filmům Woodyho Allena (i samotnému Woodymu) na chuť. :) ()

Terva

CITÁT - To se na mě bude vytahovat jen proto, že má vysokou a já jen autoškolu?........ Těšil jsem se na Helen Huntovou (Betty) a nezklamala - je boží. Slova "Prohlašuji vás za manžele" jsou klíčová a rozjíždějí krásnou komediálně detektivní zápletku. Hypnóza je totiž nebezpečný nástroj a pokud neuslyšíte klíčové slovo, váš život půjde dál svou cestou, ale... CITÁT - Přikazuje to nefritový (žlutozelený) škorpion........ Humor a ironie je naprosto úžasná, hudba klasická, herci dobří, scénář skoro dokonalý - tak to má rád. CITÁT - Chcete vidět to znaménko na mém stehně?....... Scéna okolo 46 minuty byla velmi povedená. Přikrytí kabátem je hodně romantická struna. Krásné gesto a je dost klíčové. CITÁT - Já nejsem zloděj! Jen podezřelej....... Je to paráda, jen nesmíte každý den začínat slovem Madagaskar - to by nebylo ono, že? ()

GodComplex

Hmm, ze bych nakonec tomu nesympatickemu intelektualovi prisel na chut? Jade Scorpion byl dobry, dobove vizualne stylovy film, kde jsem konecne poprve docenil kvalitu Woodyho dialogu, ktere byly inteligentni i vtipne zaroven - u Woodyho jev tolik nevidany. Od pulky jsem se sice opet zacal nudit, ale stalo se zde neco nevidaneho - poprve ze vsech Woodyho filmu jsem dokazal v pohode skousnout i jeho herectvi. Stari mu zrejme prospiva, protoze zde uz neni tak neskutecne otravny jako v zoufalostech typu Annie Hall/Manhattan a parkrat jsem se mu dokonce ze srdce zasmal - pujdeme nakrmit vasi kocku? Pro Scorpiona hraje take velky plus fakt, ze ma zajimavou story, ktera je na hony vzdalena jeho patetickym vztahovym blbostem typickych pro jeho 70's tvorbu, nebo novejsi prisernosti typu VCB/Match Point. Tohle je ten spravny smer, Woody! "It's a match made in heaven... by a retarded angel. " 6/10 ()

Willy Kufalt

„Zapomeňte na logiku a zkuste mi trochu věřit...“ Je to zvláštní pocit být chvíli aktérem či alespoň svědkem něčeho, pak se probudit ze stavu hypnózy či sna a prakticky úplně zapomenout. Na tento film zase rozhodně zapomenout hned nelze, ale skoro obdobný pocit probuzení se ze zvláštního sna jsem měl taky po skončení celého filmu. Velice originální krimi komedie Woodyho Allena, pohybující se tak trochu kdesi mezi nebem a zemí, psychologicky někde mezi vědomím a podvědomím, mě do onoho transu nejen svou mystickou zpáletkou opravdu dostala. Tohle PROKLETÍ chci určitě vidět někdy znovu, ještě alespoň jednou hltat tu jedinečnou retro atmosféru podbarvenou stylovou hudbou, být u toho svědkem neotřelé filmové loupeže na pokračování, absolutně se vymykající všemu, co bylo k tomuto tématu na plátně odpromítáno, a vychutnávat si u toho ňoumovského Woodyho v nešťastně zmanipulované a rozdvojené postavě soukromého detektiva a nezáměrného zločince, v obklopení dvou velmi pohledených blond krásek (jinak též skvělých hereček) a nonšalantního Dana Aykroyda. Skoro se mi nechce věřit, když jsem si v zajímavostech přečetl, že sám Woody Allen považuje tento film za svůj nejhorší a dokonce lituje svého obsazení do hlavní role. Za sebe musím říct, že zatím žádný jiný film tohoto svérázného tvůrce mě tolik nebavil, nehledě na to, že je to snad poprvé, kdy se mi Woody zamlouval (a to velice!) i jako herec. Za mě výborná záležitost! 90% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

• Během svého úvodního promítacího víkendu se film promítal na zhruba devíti stech plátnech, což bylo nejpočetnější uvádění nějakého Allenova filmu. Nicméně výdělky z toho víkendu činily pouhých 2,5 milionu amerických dolarů. (Morien)
  • Film se odehrává v roce 1940, avšak vodka Stolichnaya, kterou přinese do bytu Laura Kensington
    (Charlize Theron), byla vyrobena až v roce 1953. (Terva)
  • Woody Allen je ohledně svých scénářů velmi tajnůstkářský. Nicméně Helen Hunt dovolil přečíst celý scénář, když jí nabízel roli, ale musela ho přečíst naráz a poté okamžitě odevzdat zpět kurýrovi, který tam s ní čekal. (Morien)