Reklama

Reklama

Bažanti jdou do boje

  • Francie Les Bidasses s'en vont en guerre (více)

Obsahy(1)

Chlapci z Les Charlots právě nastoupili do armády a hned skončili ve vězení. První, co je čeká, je stříhání. Značně směšní a ostříhaní Les Charlots dostanou od svého seržanta první úkol. Mají na střelnici ukazovat svým kolegům-vojákům zásahy do terčů. Tato činnost však skončí doslova fiaskem a seržant Bellec, který je má na starosti, jim dá za trest absolvovat zrychlený přesun s plnou polní. Zrychlený přesun skončí – jak jinak – opět basou. Bellec však nehodlá nechat mladíky jen tak ve vojenské base zahálet, proto jim dá několik pracovních úkolů. Výsledkem je pověšení Bellecova přebarveného spodního prádla na vlajkový stožár společně s národní vlajkou. Do kasáren přijíždí krásná poručice z velení armády. Ta provede u Les Charlots psychologické šetření. Les Charlots jsou obratem propuštěni z vězení a mají asistovat u zdravotního vojenského stánku ve městě, kde se provádí nábor civilistů do armády. Vše skončí útěkem Les Charlots před davem civilistů, kteří je ženou až do kasáren. Následuje opět basa. Bellec si Les Charlots vezme s sebou do domu plukovníka. Chlapci mají za úkol přečerpat palivový mazut do kotelny plukovníkova domu. Místo přečerpání do zásobníku kotelny však chlapci vypustí mazut do plukovníkova bazénu, kde se v tu chvíli koupe plukovníkem pozvaná společnost. Bellec, který byl také pozván, utíká do kotelny zabránit dalším škodám. Nakonec vše skončí nejenom zničeným bazénem, ale i mazutem vyplavenou kotelnou a opilými Les Charlots, kteří vypili plukovníkovu sbírku vín. Z vězení, kam Les Charlots obratem putovali, však hoši uprchnou ve chvíli, kdy do stěny vězení narazí nákladní vůz, jenž uklouzl na armádní polévce, kterou Les Charlots vylili okny vězení na silnici. Bellec uprchlíky honí po místní pouti. Nakonec se Les Charlots podaří utéct na venkov. Tady se probudí na jediném statku, který zůstal nevykoupený uprostřed vojenského prostoru. Rodina Brugnonových odmítá statek armádě prodat. To už ale ke statku najíždí plukovník s Bellecem a vojáky a chtějí okolo statku provádět vojenské cvičení. Účelem je donutit madam Brugnonovou opustit i s celou rodinou statek... (TV Prima)

(více)

Recenze (148)

Segrestor 

všechny recenze uživatele

V době, kdy svět ovládl herecký spolek Monty Python z Anglie, nemohla přece velká Francie zůstat pozadu, anebo to byl celosvětový trend, který se vyznačoval třeštěním na druhou neboli humorem ad absurdum. Možná si to srovnání nezaslouží, ale přišlo mi po celou dobu, že to jaksi kopíruje snahu o nenávazný humor, skeče a gagy zasazené do různých ikonických prostředí, zde kasárna nebo venkov, oblíbená i u Monty Pythonů. Proč nebýt konkrétní. Bažanti procházejí martyriem vojny tak, že na sebe lepí jednotlivé skeče: výcvik, kasárna, u lékaře, přehlídka, vězení atd. To vše najdeme i u Britů. On už i obal DVD evokuje legendární montypythonovský skeč o sportovním programu pro pacienty chirurgie. O to víc mi přijde zvláštní, že v totalitním Československu tehdy pouštěli francouzské bažanty, ale britské krajty ne. Každopádně, když se divák odprostí od této srovnávačky, u filmu se vydatně pobaví. Některé nápady, zvlášť ty originální, stojí za to. Některá místa vyzní dost trapně, ale věřím, že tenkrát se tomu museli lidi strašně řechtat. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Bažanti jdou do boje jsou další z řady filmů od francouzské komediální skupiny Les Charlots (u nás známí pod přezdívkou Bažanti, dle svého prvního úspěšného filmu). Pro mě byl tento film (a jejich první Čtyři sluhové) důstojným rozloučením s touto komediální skupinou. Jak jsem psal už v jiných komentářích k jejich filmům, svého vrcholu pro mě dosáhli ve filmech Blázni ze stadiónu a Velký bazar. Jejich druhý „film z armády“ se sice vcelku povedl, ale na ty další si už raději dám zajít chuť. S velkým počtem jejich filmů se zákonitě musí snižovat kvalita a počet povedených gagů. Když se skupinou Les Charlots budu chtít pobavit, zvolím něco, o čem vím, že mě dokáže pobavit. Nechci si raději dále kazit chuť jejich už lehce obehraným, stále opakovaným a naředěným humorem. Teď je to ještě za tři slabší hvězdy, ale stejně jako Claude Zidi je už opustím. ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

To byly časy, kdy našim kinům vládla francouzská komedie! Louis de Funés nebo Les Charlots tehdy diváky dokázali rozesmát opravdu spolehlivě a jejich filmy patřily mezi trháky (včetně tohoto). Ale doba se změnila, a dnešní publikum už má na tyto filmy trochu jiný pohled. My pamětníci si ale určitě s chutí zavzpomínáme, jaká že to tehdy byla hrozná sranda... ()

Jirkacek 

všechny recenze uživatele

Francouzská komedie Bažanti jdou do boje mne pobavila už jako malého kluka, stejně jako další filmy, v nichž hrála komediální skupina Les Charlots alias Gérard Rinaldi, Jean Sarrus, Gérard Filippelli a Jean-Guy Fechner. V tomto snímku bláznivá čtveřice sloužila v armádě a jejich vojenská služba se neustále prodlužovala kvůli pobytu ve vězení, do něhož byli uvrženi svým holohlavým nadřízeným seržantem, jehož si zahrál vynikající Jacques Seiler. Ač by se mohlo zdát, že ve vězení bude nuda, nebylo tomu tak. Nejdříve se objevila mladá vojenská vědkyně, která na nich zkoušela psychické testy, poté je seržant na příkaz svého nadřízeného plukovníka vytáhl do svého domu, aby jenom přečerpali topný olej do nádrže, následně se zúčastnili zdravotnické výuky veřejnosti a to ještě nebylo všechno. Tradiční ztřeštěnosti čtveřice komediantů rozhýbaly naše bránice doma u TV, když jsem si tento film pustil po 35 letech, abych jej adekvátně ohodnotil a napsal k němu zasvěcený komentář. V každém jejich snímku se také projevovala náklonnost mladých mužů k ženám a výjimkou nebyli ani bažanti. Jednoho krásného dne se jim náhodou povedlo utéci z vězení a k jejich smůle se ukryli na statku, který stál uprostřed vojenského prostoru. Na statku vládla pevnou rukou maminka čtyř dcer, do kterých se zběhlí vojáčci ihned zakoukali, čemuž jsem se ani vlastně nedivil. Byl jsem tedy zvědav, jestli je armáda během cvičení v tomto prostou chytí, nebo zde se jim podaří uniknout či dokonce svést ony dívky nebo se s nimi oženit. Tyto otázky byly zodpovězeny po 85 minutách a nebyl by to režisér Claude Zidi, kdyby nám nenachystal nějaké bláznivé závěrečné vyvrcholení. Bohužel tento film nedosahoval takové úrovně zábavy jako Velký bazar, který byl podle mne tím nejlepším,co Les Charlots vůbec natočili. Přesto ode mne snímek Bažanti jdou do boje získal tři bažantí hvězdy ***. ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

V druhém „vojenském“ díle Bažantů, přesně řečeno v jeho první polovině, se povedlo jedinečným způsobem vybalancovat infantilní blbnutí, ležérní zacházení s realitou, logikou a fyzikou (vrcholem je skoro surrealistická honička na pouťových vozítkách), únosnou míru šikanózně-zlomyslného humoru a jakýs takýs příběh. Ke konci na statku už to sice lehce ztrácí dech, ale děcka se u toho včera zdravě řezaly od začátku do konce, k tomu silné vzpomínky na dobu, kdy se u toho v kinech řezala naše generace… Já bych se těch čtyř protentokrát nebál. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Ve francouzských kinech viděly film více než čtyři milióny diváků a jednalo se o 6. nejúspěšnější titul za rok 1974. Režisér Claude Zidi ve stejném roce zaznamenal podobný úspěch ještě s komedií Hořčice mi stoupá do nosu (1974) s Pierrem Richardem. (argenson)
  • Ve scéně, kdy bažanti dostanou za úkol hrabat listí, hraje jako hudební podklad skladba Bedřicha Smetany "Vltava". (Innuendo1987)
  • Jean Sarrus si v době natáčení filmu zlomil nohu při nehodě na motorce. Sádra obalená hnědým obvazem je chviličku vidět ve scéně, kdy jsou bažanti na kolotoči. (hankabar)

Reklama

Reklama