Koza

Bývalý olympionik, boxer Peter Baláž, přezdívaný Koza, žije se svou partnerkou Mišou v ghettu sociálně vyloučených. Miša nečekaně otěhotní a je rozhodnuta nechat si dítě vzít. Nutí Kozu, aby sehnal peníze na potrat. Koza, který už delší dobu netrénuje, se rozhodne vstoupit opět do ringu, ale nechce vydělat na potrat – chce získat peníze na to, aby Míšu přesvědčil, že si dalšího potomka mohou dovolit. Koza se tak vydává se svým manažerem na „turné", ve kterém však nejde o vítězství, ale o to, kolik úderů dokáže Koza vydržet. Ve filmu hraje sám sebe nejen Peter Baláž, účastník olympiády v Atlantě, ale také jeho trenér Ján Franek, který boxoval na olympiádě v Moskvě. (AČFK)

Lacike

Poznate ten vtip, ze je nieco zaujimave jak artovy nemy dokument o chove bengalskych krtkov v Uzbekistane? Tak toto je film o jednej koze. Teda skôr totalnom volovi. A nie je sam. Su tu hned traja takito exoti. Mna si teda skrachovanci Koza a Franek neziskali a najviac ma bavil spekulant z kovosrostu. Normalne som mu drzal palce, nech sa poriadne napakuje na tom volovi, teda Koze. S tymi par dialogmi som nemal ziadny problem, pretoze som nastastie film videl na CT2 s CZ titulkami. Inak by som rozumel prd. Na druhej strane dialogy nie su nejakym velkym prinosom. Z tych par informacii, ktore sa z nich dozvieme, vsetko vyspoileroval vo svojom komentary idiot Matty. No a ta kamera, ktoru tu vsetci vychvaluju. Kameraman väcsinu zaberov snimal tak, ze nejaky ustredny predmet umiestnil do stredu zaberu a to je vsetko. Par peknych zaberov z toho vzniklo, ale nic genialne. Vysledkom je klasicky art ktoremu môzu pseudointelektuali strelit 5* a rozoberat hlboke posolstvo. Sokujuce je, ze tomu vynimocne neskocil na spek Bluntman. Ja som sa aspon bavil na blbosti troch hlavnych hrdinov za co davam jednu hviezdicku. Vystizny komentar, ktory stoji za pozornost napisal stuntmanMIKE. ()

Anderton

V rámci sk produkcie, snažiacej sa priblížiť svetovým trendom nesporne pozoruhodná záležitosť. V rámci toho sveta jeden z mnohých festivalových kúskov. Ústredné duo si s drámou nevystačí, musí zákonite oplývať humorom, inak mentalita nedovolí. Atlantu 96 som sledoval, našu Kozu si ale nepamätám, ostal v tieni Martikána a Michaela Johnsona. ()

HarryBlock

Po druhom pozretí uznávam, že je to ďalší slovenský pseudohumanizmus. Na rozdiel od takej Epizody zo zivota zberača železa je tu hlavná motivácia hrdinu vymyslená tak, že prvoplánovo apeluje na naše city. S hrdinom musíme súcitiť až sa z toho stáva také gýčové dojímanie sa nad vlastným dojatím. Predvídatelnosť príbehu a nelogickosť niektorých situácií tomu tiež nepomáhajú. Koza síce pôsobí v niečom konzistentnejšie ako väčšina slovenských sociálnych drám, ale nedokáže sa zbaviť typyckých neduhov, ktoré sú zakorené hlboko v slovenskom mužsko-režisérskom rožmýšľani o filme. ()

dopitak

Kdyby bylo trochu víc rozumět tomu, co postavy říkají, nebo aspoň film dostal plnohodnotné titulky... Kamera je dokumentární, ale herci nejsou herci ale reálné postavy (všichni debutující). Nadšením neřičím, ale společenskou hodnotu to má, například může společnosti předložit otázku, co dělat se špatně vystudovaným slovenským Romem, jenž má kebuli rozmlácenou z boxu. To nemají na Slovensku nějakou diskotéku, kde by Koza vyhazoval? Možná že mají, ale jako maximálně velter by možná nestačil... Neurazilo, tolik filmů nad 60 % je mnohem horších. ()

Davies182

Jestli jste někdy nadávali, že koukáte na film, kterej má přehršel uměle(cky) natahovaných záběrů, pusťte si Kozu - to jeden hned vystřízliví a najednou je každej film zběsile sestříhanej. Koza rve plus pět vteřin navíc do každýho filmovýho okýnka! Parádní drama na odbíhání k ujídání zásob z lednice. ()

• „Boxeri, ktorí robili v minulosti Slovensku veľké meno, si zaslúžia úctu, ktorú dnes však nemajú. Keď ste v tom, máte ju, keď vypadnete, odíde. To je také slovenské. Zo slávy nežijem, ale bol som nesmierne šťastný, keď mi režisér Ivan Ostrochovský zavolal, aby sme cestovali do zahraničia uviesť film o mne,“ povedal Peter Baláž, alias Koza, ktorému nakrúcanie filmu život nezmenilo a je si vedomý, že zo slávy sa nenaje. (Biopler)
  • Ivana Ostrochovského úspech filmu potešil a po festivalových turné skonštatoval: „V Európe vzniká ročne okolo 1200 celovečerných filmov, a to nerátam Ameriku a Áziu. Nejde o vyhrávanie festivalov, ale je skvelé, keď sa o slovenskom filme píše v zahraničí.“  (Biopler)