Režisér Lasse Hallström natočil drama Ostrovní zprávy na motivy románu spisovatelky Annie Proulxové, jenž byl oceněn Pulitzerovou cenou. Kevin Spacey hraje hlavní roli Quoylea, živořícího, citově vyčerpaného redaktora novin, který trpí v nešťastném manželství s tyranskou Petal, promiskuitní nezkrotnou ženou. Ta se pokusí prodat jejich dceru Bunny k adopci, ještě než sama zahyne při autohavárii. Quoyle získá dcerku zpět a vydá se s ní i s dávno ztracenou tetou Agnis (Judi Denchová) do starého rodinného domu na Newfoundlandu. I když Quoyleovi život na ostrově zpočátku připadá stejně nepřátelský a krutý jako Agnis sama, dostane místo redaktora námořních zpráv ve zdejších novinách. Quoyle si díky své práci brzy získá uznání vděčných čtenářů a začne si dávat život do pořádku. Zároveň naváže vztah s místní svobodnou matkou Wavey (Julianne Mooreová), osvojí si pár námořních pravidel, odkryje temnou rodinnou historii a nakonec najde i vlastní sebeúctu. Agnis, která mezitím rozjede vlastní úspěšný byznys, čelí traumatickému zážitku z dětství, do nějž je zapleten i Quoyleův zesnulý otec. (HBO Europe)

campix

Další z děl rutinéra romantických dramat Lasse Hallströma a hned na začátek se sluší říci, že se jedná o jedno z jeho slabších děl. Kevin Spacey v roli uťáplého muže středního věku, s kterým každý pouze zametá, a který se po několika kotrmelcích ve svém životě přesouvá na Newfoundland do oblasti svých kořenů. Klasický příklad toho, jak je outsider vytržen ze svého přirozeného prostředí, je cizincem v nové domovině a postupně navazuje vztahy s místními až se z pozice outsidera dostává do povědomí místních a nakonec nalezne lásku. Dalo by se tedy říci, že se jedná o romantické drama podle zaběhlého scénáře. Jediná věc, která Ostrovní zprávy odděluje od průměru a kvůli které stojí za vidění, je opravdu hvězdné herecké obsazení. Jiný důvod opravdu nevidím. ()

Rex Mundi

Poézia života prevedená na plátno. Môj pocit z tohto filmu by som popísala asi tak, že život nikdy nie je dosť zložitý, aby nemohol byť zložitejší, ale keď sa vyrovnáte s minulosťou, s okolím a so sebou samým, môže sa stať jednoduchším. Pri jeho sledovaní zakaždým takmer fyzicky prežívam jeho atmosféru a ponorím sa doňho celou dušou. K tomu nezanedbateľne prispieva aj dokonalá hudba. Jeden z úchvatných filmových zážitkov, ktorý sa dá opakovať. ()

zdenny

Přebolí někdy ztráta milovaného člověka? Ale taky film o člověku, kterého naprosto změnilo nové prostředí. A co se týče prostředí, tak filmy zasazené do drsného severního prostředí mám velice rád. Neboť lidé tam jsou naprosto jiní než my, zhýčkaní městskou jednoduchostí. Když odbočím, velice zajímavé je, že když přijde člověk na sever (drsné místo pro život), jedná se zpravidla o drama, je-li tomu naopak, jedná se zpravidla o komedii (např. "Krokodýl Dundee"). Možná by mě taky zajímalo, jak by si poradil člověk ze severu ve městě v dramatickém filmu. Jde totiž o to, že ve filmech typu Ostrovních zpráv jsou nám lidé z drsného severu představováni jako ti jediní správní, s pevnými zásadami atd. atd. Kdežto lidé ve městě jsou prostě vykreslováni jinak. Faktem ale je, že ve městě člověk o tu svou kůrku chleba nemusí bojovat tolik jako na drsném venkově. Tedy, film se mi velice líbil. Jak už jsem napsal, kvůli prostředí, ale především kvůli psychologickému a morálnímu podtextu. Film byl i tajemný, kdy hlavní hrdina neustále zjišťuje nová a nová tajemství jak své rodiny, tak i ostatních lidí na ostrově. Velice důležitým momentem ve filmu je fenomenální herectví Kevina Spaceyho. Ten chlap v tomto filmu hraje mimicky neuvěřitelně monotónně a přitom si to divák musí neskutečně užívat. Ano, tak tak má hrát pan herec. Velmi dobrý film o ztrátě a dlouhém čekání na zahojení a možná i nahrazení starého novým. ()

Radiq

Podle mě dost obyčejnej snímek, na Lasseho mírně průměrnej - zajímavé je, že přesto zajímavej... Kevin Spacey tam furt lituje sám sebe a bulí, i když za hodně věcí si může sám, no na štěstí je to docela jedno. Protože tam jde hodně o to prostředí a atmosféru Newfoundlandu a obyvatele tam žijící (ti také mají svou minulost). Odhalování minulosti mohlo mít lepší napětí... a ve svém důsledku je to nakonec všechno prostě docela o ničem. ()

Wormboy

Kevin Spacey ako dalsi z Hallstromovych stroskotancov,tentokrat na uprsanom rybarskom ostrove je jednoznacnym tahacom celeho filmu.Hallstrom ma jasny cit pre reziu a rozpravanie pribehu.Problem vsak je,ze jeho posledne filmy sa na seba privelmi podobaju,pricom Ostrovne spravy nie su ani tak dobre ako Pravidla mustarne a ani tak mile ako Cokolada.Su proste tak priemerne dobre. ()

• Gordon Pinsent, který ztvárnil postavu Billyho, se na Newfoundlandu narodil. Diky tomu pomáhal velkému množství herců s přízvukem, včetně Kevina Spaceyho (Quoyle) a Judi Dench (Agnis). (novoten)
  • Na obsazení hlavní postavy Quoyla byl zvažován John Travolta. Nakonec ji ztvárnil Kevin Spacey. (novoten)