Když skupina X-Menů vyrazí na celkem rutinní záchrannou misi na oběžné dráze k ohrožené posádce raketoplánu, zdá se, že mají vše pod kontrolou a operace probíhá zdárně. Ale zdání klame. Jean Grey (Sophie Turner) je zasažena neznámou a smrtící kosmickou silou, která ji promění v jednoho z nejsilnějších mutantů. I s podporou ostatních X-Menů Jean zápasí nejen se svou nově nabitou a nestabilní silou, ale i se svými osobními démony. Postupně se dostává do děsivé spirály a ztrácí nad sebou kontrolu. Navíc její myšlení začíná ovlivňovat tajemná postava (Jessica Chastain), která přichází s nebezpečnými návrhy na využití její ničivé síly. Grey se mění v Dark Phoenix a stává se hrozbou nejen pro své nyní již bývalé přátele z řad mutantů, ale pro celou planetu. X-Meni tak musí čelit svému nejbližšímu i nejničivějšímu nepříteli – jednomu z nich. (Cinemart)

H4ku11

Niečo tak zlé som dlho nevidel. S X-Men to šlo už dlhšie z kopca, dobre, že ich púť je momentálne na konci. ()

Milky.

Fassbender je asi jediný důvod proč jsem dal hvězdičku. Jinak všechno stojí za vyližprdel. Jak scénář tak ostatní herci (asi nejhorší Sophie Turner, ta byla prostě tak dřevěná....doufám, že už ji nikde hrát neuvidím. Už v GoT mi byla asi nejméně příjemná ze všech). Dokonce i McAvoy mě vůbec nebavil, ale tady těžko říct jestli hraním nebo tím co tvůrci udělali s postavou. Všichni tady jednají tak nějak divně, věci se dějí divně, nedává mi to nějak smysl...nevím. Prostě byla to strašná blbost. ()

Ant_Antony

Zase takovej průšvih to není... Jen je to jiný než na co jsou zvyklý zapřísáhlý fanoušci MCU - čili temný a to se dneska prostě u "pohádkářů" nenosí (a nesnažte se mě přesvědčit, že takoví byli i poslední Avengers - nebyli)... Za mě osobně je to rozhodně lepší než Apocalypse a nebo nejnovější, tragický Spider-Man... Sophie Turner je dobrá Jean a to, že ostatní okolo jsou druhořadé figurky, je v rámci příběhu správně... Není to samozřejmě ani bůhví jaké, za mne osobně pořád v této verzi X-Men vede First Class, ale takový hate, jaký to obdrželo, si to nezaslouží... ()

mosnak odpad!

Tak tohle bylo hoooodně špatný :-( všechno špatně, nejsem schopen ani popsat jak moc mě tenhle film nudil a štval zároveň - 5% ()

Yardie

Po předchozích nových povedených dílech velké zklamání. Nemá to šťávu, nedokáže to zaujmout a vtáhnout, je to takové nucené, aby se něco natočilo a vydělalo peníze. Nepovedlo se to. Jsou to pořád X-meni, což hodnocení samo o sobě zvyšuje, ale je to slabota, nevím, jak to lépe okomentovat. Vyloženě jsem se nenudil, ale nenadchlo mě to a podruhé bych to vidět už nechtěl. Slabších 60%. Howgh! ()

KM Phoenix

Pro mne naprosto otravná Sophie Turner, jejíž výkon Svojí špatností naprosto zastínil všechny ostatní přítomné. Jediné slušné herectví předvedl Michael Fassbender, který jako jediný byl trochu zajímavý. Pro mne dlouhodobě neoblíbená Jennifer Lawrence zmizela vcelku rychle, ale body za to dávat nebudu. Hodně odpudivý byl i James McAvoy, který nabyl dojmu, že stačí oholit hlavu a bude z něj Patrick Stewart. ()

ac3r

Jak můžou natočit film s rozpočtem 200 mega, který vůbec časově nesedí na předchozí díly, teda kdyby aspoň časově, ale jak tam můžou umírat postavy, které později v čase a předešlých dílech normálně hráli, to je teda úplnej nonsens. Všechno bych přežil, koukat se na to dá, ale tohle mě teda docela nasíralo. ()

bobstock

No to je hanba. Nasa lítá v těžkotonážních raketoplánech s obrovskými palivovými nádržemi za miliardy od daňových poplatníků a přitom Xavier soukromník a škrt má k dispozici lehkou stihačku, která sveze 10 lidí na oběžnou dráhu do 2minut. Tradiční marvelovské máchání rukama tentokrát více prokecané s méně akcí a s málo záběry na latexový zadek Jennifer Lawrence. Ani ty mimozemšťany schované do lidí moc neukázali a to já nekompromisně trestám! 45% ()

Marys

Na jednu stranu to podľa mňa nebol až taký prešľap, ako sa o ňom píše. Ale to som si myslel aj o prvej sólovke Wolverina. Na druhú stranu film neposkytol nič z atmosféry a nápaditosti tak starej, ako aj novej trilógie. Sansa bola nudná a tučná, ostatní X-meni ešte nudnejší. Zmenená minulosť nebola taká silná ako u pôvodnej trilógie. Veľmi veľa nedostatkov. Stále ale pozerateľné. ()

aLPaC

Vzhledem k předchozímu dílu jsem od tohoto nic moc nečekal. Pak jsem viděl recenze a zdejší hodnocení a nakonec se na závěrečný díl ani nepodíval. Až teď po 3 letech a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Zvláště akčními scénami, které byli svěží, zajímavé, inovativní a s netřesoucí se kamerou. Zvlášť závěrečná scéna ve vlaku je opravdu hodná zapamatování. Co se týče samotného příběhu, ten už malinko pokulhává stejně jako hlavní herečka. Ale loučení s touhle ságou dopadlo nakonec dobře. ()

Oliveris

Pre mňa v celku prekvapenie. Nejedná sa o niečo prelomové, pokiaľ ide o svet X-Menov, ale ani to neurazí. Niektorí tu spomínajú veľkofilm. Mne osobne nikdy neprišlo, žeby mal Dark Phoenix ambície byť veľkofilmom. Čo sa samotného deja týka, je to maximálne klišé, kde by ste len ťažko hľadali niečo originálne. Pokiaľ už ide o akciu, tak tá sa mi nesmierne páčila. Sledujeme návrat ku koreňom komiksových filmov, kde sa na plátne nemihotali tony SGI bordelu, ale je tu viac komorných súbojov telo na telo. A aj keď samotné finále za veľa nestálo a z niektorých charakterov sa dalo dostať viac, som po zhliadnutí filmu spokojný. Určite jeden z lepších počinov pokiaľ ide o svet X-Menov. ()

Mr.curry

A jéje. Po úspěšném Apocalypsovi a Budoucí minulosti, kterou považuji za jednu z nejlepších marvelovek vůbec, se to zase zvrtlo, příběh nahradila umělá dilemata, akci psycho monology, charakterně propracované postavy tlupa nesympatických výrostků (Cyclops a Nightcrawler), ke kterým si vytvořit pouto prostě nelze, a nezbývá než doufat, že je chladná mimozemská pichna Jessica ve vhodnou chvíli chladně propíchne. Což se bohužel nestane a veškeré naděje na kvalitní biják definitivně uhasí genderová dilemata silných, ale nedoceněných x-women, kterým žádný z těch fuj chlapů nenaslouchá, protože se rozhoduje podle toho, co považuje za správné, což se ve filmové produkci posledních let prostě nedělá. ()

Swoser

Po dvanácté a znovu poprvé. Dark Phoenix opět přináší něco nového na stůl a přes můj nedostatek očekávání to nějak funguje. Herecky dobré, skvělá hudba, efekty dostačující, ale ten scénář. Jak už je Foxu ve zvyku, tak snaha udělat film co nejkratší se opět nevydařila. A nevím kolik stopáže by bylo nutné přidat, aby se to spravilo. Film se snaží o příliš mnoho a dosahuje příliš málo. V žádném slova smyslu to není špatný film, jen je to další vstup do X-Men univerza, na který kromě pár scén do týdne zapomenete. Skvělý začátek, úžasná poslední bitva na konci ve vlaku, ale co mohlo být vylepšeno je konec, který byl opravdu nedotažený. 5/10 ()

Eterninox

Nejslabší částí Temného Fénixe je paradoxně Jean a její příběh. Ten totiž nejenže je značně zkratkovitý a obsahuje prvky naprosto nezapadající do celé série (těžce nevyužitá Jessica Chastain a její mimozemská eskadra), ale Sophie Turner nedokáže překotný vývoj své postavy ani moc dobře prodat. Kinberg také často nechává postavy velmi explicitně předříkávat, co si myslí ("Nechápu, co se se mnou děje", "Už vím, čí to byla krev"), což je v příkrém nesouladu s temnější a dospělejší stylizací narativu. Na McAvoye a Fassbendera je jako už tradičně radost koukat, ale více či méně jen opakují, co už jsme od jejich Xaviera a Magneta přinejmenším jednou viděli. Co mě na druhou stranu nadchlo byla efektivně zlověstná hudba od Hanse Zimmera, a na PG-13 film místy velmi drsná akce (Magneto ve vlaku!). Dohromady tedy jde o vcelku slušný příspěvek do X-mení série, ale jakožto de facto uzavření této průkopnické (a skoro dvacetileté) ságy bych raději něco v kvalitě Logana nebo Days of Future Past. 65% ()

radekgfx

Rutina. Leporelo scén a výjevů až příliš mnohokrát viděných jinde, až příliš mnoho postav a až přílišná snaha o postavami tažené osudové drama dojíždějící na nevýraznost novogeneračních x-menovských obrozenců. Člověk asi tuší tvůrčí záměr, ten je ale svatosvatě pohřben pod nánosy nepříliš zdařilé digitální změti, vzletných osudových proslovů a nedostatku charismatu právě těch hrdinů, na jejichž činech a osudech by mělo divákovi záležet. Koncept by fungoval s původní generací. Dva Jackmanovy pohledy a jeden vysunutý Rosomákův adamantiový dráp by zcela neobjevně strčily za klobouk většinu emocionálních vrcholů z tohoto filmu. Což zamrzí, ale nepřekvapí. ()

Illy

Nevěřil jsem, ale je tomu tak. Špatnej film a Sophie Turner tady zabila definitivně kariéru. Né že by tedy byla zrovna nějak herecky nadaná. Profesor mele dokola to samé, neustále se tam objímají a ... bože já se tak nudil. No tak už to máme za sebou a papa x-meni. ()

majec4

Velka skoda ze takato saga skoncila tymto neslavnym pokusom. Uz to mali utnut skor asi. Od vyberu herecky do hlavnej ulohy, az po scenar to krivalo. Hlavne vyber herecky fakt nechapem. Na druhej strane, niektore sceny boli super (mozno ze to bolo miestami az velmi divoke?) , aj ten vlak bol zaujimavy celkom, no film si budem pamatat asi len kvoli sachovej particke. Bolo to pekne, no jedna kratka scena nevytrhne z biedy 2 hodinovy film. Odhodlal som sa vsak vdaka tomu dat 1* navyse. ()

Flopik

Nemôžem si pomôcť ale po dopozeraní som proste sklamaný. Príbeh je strašne slabý , celé sa to udeje akoby len tak. Namiesto postupného oboznámenia s postavami, odkiaľ prišla sila, mimozemštania atď sa nato išlo príliš rýchlo.Postavy som si skoro neužil, rýchlik tam bol asi minutú, James a Michael majú spolu 2 scény kde spolu prehodia pár viet, no a Kinberg sa mohol pokúsiť aspoň niečo nové vniesť do príbehu. Plusy rozhodne Zimmer a jeho epickosť no a akčné finále ktoré vo vlaku je perfektné ale samotné ukončenie odfláknuté. Keby to je dvojka tak fajn, ale toto ako ukončenie celej tejto série je strašne nevydarené, rýchle bez emócii a srdiečka. U mňa za 3*, najslabší diel rohodne. ()

Lilloos

No tak já nevím...akce je stále velkolepější a o tom to tady asi je, ale příběh mě ničím nezaujal a scénář je předvídatelný a prvoplánový. Nashle, další. ()

Darren98

Mojí nejoblíbenější ságou už pravděpodobně navždy zůstane tento unikátní a velmi rozmanitý příběh podle MARVEL komiksů – filmový svět X-MEN! Základními kameny byla skvělá původní trilogie rozebírající rozepři mezi pacifismem a militarismem včele s provázejícím perfektním chaotic good hrdinou Loganem. Jakmile nám tvůrci odkryli jeho zrod, a následně založení protistran Charlese a Erika, vzali nás skrze Wolverinův vyzrálý japonský ark do dechberoucí přelomové X-MEN: Budoucí Minulosti, jež alternovala dosavadní dějovou linii zpátky k roku 1973, a cokoli bylo v dosavadních filmech dějově po, mohlo být v těch následujících jinak (včetně úmrtí postav, třebaže jsme věděli, kdo jistojistě přežije až do Loganova probuzení v roce 2023, kde nebyli vidět pouze Raven, Erik, Peter a Kurt). A na závěr prequelové trilogie jsme dostali největší a nejvíc epickou epizodu mutantů a superhrdinských filmů obecně – kulminaci veškerých předchozích sekvencí ve velkolepé X-MEN: Apokalypse. Jak se sága z politického thrilleru o nové rase vyvinula prequelovými můstky až ke vzorové záchraně světa skupinou charakterů s dlouholetými vztahy napříč dvěma alternativními realitami, uzavřela roky těchto filmů i různá desetiletí jejich děje protkaném otázkami diskriminace a problémů soužití komplexní odpovědí, jak je důležité budovat mírumilovné vztahy stejně, jako i současně být připraven přejít do akce proti nebezpečí. S touto myšlenkou potřebných mutantských hrdinů ve světě, který mutanty oficiálně přijal, byla zakončena druhá trilogie X-Men, po které talentovaný Simon Kinberg směřoval k výborné dvoudílné adaptaci komiksu Dark Phoenix. Jenomže na úkor hlavního proudu Marvel Cinematic Universe a koupi FOXu Disneym byl tento počin utnut a sestříhán pouze do podoby loučícího Phoenix dovětku 20leté ságy o dvou trilogiích a dvou spin-offech. Ovšem, i pokud mám hodnotit tuto ochuzenou verzi, vnímám ji coby ideální podívanou na závěr tohoto dramatického dobrodružství, kde oproti prvním dílům pozoruji jeden důležitý faktor – Dark Phoenix (2019) funguje pro ty, kterým záleží na tomto světě, a především na jeho postavách. Pokud jste neviděli dějově předcházející díly (následují pouze Deadpool, Noví mutanti, Logan a Deadpool 2), velmi doporučuji je zhlédnout dřív než tento! Dark Phoenix, jenž se stylem i měřítkem opravdu více přibližuje komornějším prvním dvěma X-Men filmům a dynamicky zrežírované První Třídě, jsem si zamiloval díky jeho bolestné dekonstrukci radostně vystavěného epilogu v Apokalypse. Totiž, chyby první reality byly smazány: Raven i Erik se nestali padouchy, X-Meni jsou světoznámí zachránci a James Howlett utekl na svobodu i s několika navrácenými vzpomínkami. Úvodní scéna je zde přitom malebná jízda s osmiletou Jean a rodiči, jejichž auto se brutálně vybourá, načež první noty úvodní Zimmerovy skladby rozezní ten vážný emotivní tón, jaký nás vrací zpátky do reality, kde neprobíhají jenom šťastné momenty. Když se pak 70kový Xavier ujme své nejcennější studentky (o které se mu Logan výrazně zmínil jen dva roky zpátky), převede je soundtrack Gap tak hladce i symbolickým odpočtem do finálního milníku ságy, do roku 1992. Sedmí regulérní X-Meni od těchto prvních minut stopáže prezentují přímější osobitější děj, nejvážněji pojaté funkční emotivní sekvence (scéna v kuchyni obzvlášť), výtečně přehlednou a profesionální efektivní Fioreho kameru, nejvýkonnější praktické a audiovizuální efekty, nejkvalitnější atmosférickou hudbu, definitivně nejúchvatnější působivé akční sekvence, a navrch jako odměnu věrným fanouškům – nejpropracovanější postavy, vztahy a motivy vůbec! Kromě faktu, že mi zde každá postava nejvíce sedla esteticky v civilních outfitech, musím obzvlášť vyzdvihnout Scotta, který mi poprvé a jedinkrát v sérii přišel sympatický jako klaďas (a pravá ruka Xaviera) i nadaný pro roli budoucího vůdce týmu; stejně tak oceňuji fakt, že ve chvíli největšího rizika se v Nightcrawlerovi probudila démonická povaha jeho otce, čímž se propojilo jeho nevinné mládí s hříšnými tetováními z druhého dílu. SPOILER!!! Co se týče pilířové čtveřice, vysněné sestavě vedlejších postav ztvárněnými hereckými esy, … pouze tady prokazuje Charles (paradoxně po dosažení svého nesobeckého cíle) záporné rysy, které první polovinu filmu s naivní vizí superhrdinského světa dovedou do průlomového bodu veprostřed – Raven zemře, a celá druhá půlka scénáře to maximálně využije, když otřese samotnými základy vztahu s dosud 100% loajálním Hankem, a ještě jednou navrátí Erika jako nejdrsnějšího a nejdospělejšího Magneta všech dob (krade všem scény)! Od toho bodu jakoby realistická stránka X-Men filmů nastavila zrcadlo obecnému profilu moderních filmů MARVELu, když rozbortí vše stabilní, když zvážní tón až za hranu komfortu, a když se postavy vrátí z kostýmů do civilu a nebojují proti záporákovi, nýbrž za své blízké, přestože se okolí opět začne vracet na diskriminační vlnu; rázem je telefonní linka s prezidentem utnuta, deaktivační obojky z druhého Deadpoola existují ještě před koncem tisíciletí, a jednotky na záchyt mutantů (MCU) jsou plně vycvičeny je používat při zatýkání. Takže najednou není Loganovo probuzení po cestování časem světlým koncem, ale pouze jedním bodem v poli nové budoucnosti, která v mnohém opravdu dopadla hůř než vyvraždění Sentinely a v závěru lidská diskriminace opět, avšak nenápadněji a o to silněji, vítězí. Po klíčových událostech z roků 1973, 1983 a teď 1992 využívá společnost Essex dekád navíc k výzkumu mutantního genu v pozadí toho, jak jsou na veřejnosti X-Meni oslavováni; v dalších letech bez Raven a dočasně i Jean (opět skvělá propojenost s cameem ve druhém Deadpoolovi) vznikne domov pro rehabilitaci mutantů vedoucí až k hrůzným následkům pro celou rasu v Nových Mutantech a Logan: Wolverinovi. Avšak ve filmu Dark Phoenix mě cosi táhne k tomu si jej pouštět zas a znova – totiž má nejoblíbenější sekvence všech ság – od momentu, kdy si jde Erik nasadit helmu, a kdy se paralelně tu svou chystá sesadit Charles! X-Meni se v užším počtu a z diváckého pohledu naposledy vydávají na důležitou misi, více osobní nežli světovou, aby se střetli s temnějšími bojovníky 4v4 za doprovodu napjatého OSTu: Intimate – Deletion – Negative, a režisér konečně naplno předvedl svůj talent propojit akci s dramatem i napětí se zábavou. Úžasná strhující podívaná se souboji (jichž se účastní i profesor na vozíku!) předělává klasickou zápletku o záchraně/zneškodnění mocného přítele či nekontrolovatelné hrozby, na jejímž konci se protentokrát Charlesovi procítěně (ve scéně, herecky, i v dabingu) podaří osudový moment – svůj nevyhnutelný milník v čase – tváří v tvář Fénixovi přežít; obdobně jsem v původním konci očekával uklidnění Jean ve finále namísto zničení Alcatrazu, jestliže za ní namísto Wolverina vyjde Scott, který celou sekvenci tady uzavře nejparádnější střelou laserovýma očima přímo na Vuk. A třebas že nepatřím mezi minoritu publika, která viděla původní závěr s dějištěm u OSN budovy, musím přiznat, že náhradní vlakové srdečnější finále mi navodilo větší husí kůži, mrazení zad i zařezání do sedačky kina než reklamněji vykonstruovaná portálová symfonie v Avengers: Endgame; protože oproti 20 filmům za 10 let pro mě má větší váhu 10 kvalitních filmů po neuvěřitelných 20 letech, během kterých zdejší hrdinové pokaždé bojovali buď za lidi proti zlým mutantům, nebo za svou rasu společně proti zlým lidem, aby se teď a tady v kulminujícím bodě 12 filmů poprvé i naposled seskupili nejrůznější oblíbení mutanti ve společném boji za lidi, za svou rasu, za Jean – nejsilnější bytost na planetě, a za monumentálního zvonění v soundtracku Reckless se vzepřeli nepřátelům a udělali to, co by udělala Raven – zachránili vše, co jim zbylo! Tento film bude navždy patřit k mým nejmilovanějším, včetně veškerého děje, jeho celistvého významu a vyznívajících motivů dotvářejících tak komplexní atmosféru, z předchozích snímků, Nových Mutantů, seriálu Nové Generace, komiksové předlohy (i otisku autora Chrise Claremonta), vystřižených i nezrealizovaných scén z koncept artů až po závěrečnou srdcervoucí promluvu Charlese k Raven u jejího hrobu, a jeho poslední šachovou partii s Erikem, kde jako zázrakem dokázali tvůrci zachytit a v jedné zakončující scéně perfektně navrátit kouzlo jejich vztahu, jaké jsem viděl pouze před lety v X-MEN: První Třídě. 100% () (méně) (více)

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

25.12.2019

Původní mutantí univerzum de facto skončilo s filmem X-Men: Dark Phoenix. Škarohlídi by dokonce mohli říct, že skončilo už s Loganem v roce 2017. Existuje však ještě jeden snímek z téhož světa, který… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Netflix ukořistil sci-fi s Reese Witherspoon

Netflix ukořistil sci-fi s Reese Witherspoon

14.08.2019

Netflix podle čerstvých zpráv přeplatil šest dalších velkých studií a získal tak práva na nové sci-fi Pyros v hl. roli s Reese Witherspoon (Pravá blondýnka, Sedmilhářky). Snímek bude produkovat a… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu