Reklama

Reklama

Pýcha a vášeň

  • USA The Pride and the Passion (více)
Trailer

Láska k ženě přenáší hory, láska ke svobodě přepravuje veliká děla... Píše se rok 1810 a Španělsko úpí pod nadvládou Francouzů. Proti dobyvačným Napoleonovým vojskům stojí už jen hrstka vzbouřenců. Jejich jedinou nadějí je obrovské dělo, které po sobě na útěku zanechala jejich vlastní poražená armáda. Jenže jak dopravit ocelový kolos přes půl země, když všude slídí nepřátelské jednotky? S tím může Španělům pomoci jedině britský námořní důstojník Anthony, který se vyzná ve zbraních i ve vojenské taktice. Vzbouřence čeká těžký úkol, ale i mnohá dobrodružství. K potížím s Francouzi se však navíc přidají i trable s láskou. Anthony se totiž zamiluje do krásné Juany, která je milenkou vůdce vzbouřenců Miguela… Výpravný historický film režiséra Stanleyho Kramera vznikl podle románu "The Gun" (Dělo) spisovatele C.S. Forestera. Dílo tohoto anglického romanopisce (1899–1966) se stalo mj. předlohou pro slavný film Africká královna nebo pro seriál Hornblower. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

curunir 

všechny recenze uživatele

,,DNES JE VŠETKO TROCHA PRÍLIŠ." __ (komentár zo dňa 22. 5. 2008) Tento film sa mi podarilo vzhiadnúť na konci školského roka 1997 (dátum si presne pamätám, pretože vtedy film na mňa veľmi zapôsobil a bol som z neho úplne paf). Aj napriek ústrednému hviezdnemu hereckému triu (dvaja z nich v závere umierajú) je hviezdou číslo jedna a motorom filmu delo - obrovský kanón, ktorý povstalci prenášali cez rôzne priesmyky, dokonca ho ukryli aj v kostole a v závere im poslúžil v mohutnom útoku na mesto Avila, ktoré sa im vlastne podarilo dobyť iba vďaka nemu . Film rozhodne má svoje slabiny, či už miestami prehnanú romantickosť, naivitu a zbytočne natiahnutú stopáž, každopádne však ostáva dielom, ktoré vie aj po rokoch zaujať a bol by som veľmi rád, keby sa mi ho znova podarilo vzhliadnuť (pár rokov dozadu išiel na ČT 2, no akurát vtedy vypadla elektrika :-(), nakoľko si už niektoré veci presne nepamätám a jeho vysielanie by bolo príjemným malým sviatkom. (pridané 16. 5. 2009) Aj po toľkých rokoch sa mi film podarilo odhadnúť celkom presne. Občas to mierne vŕzgajú kolieska na logike (Prečo práve Avila? A navyše tým mnohodňovým tralalákaním by sa dala prejsť polovica Európy, nieto nanajvýš pár stoviek kilometrov), dá sa však nad to povzniesť a užívať si predovšetkým monumentálne davové scény. Záverečná bitka by aj dnes svojou kolosálnosťou mohla konkurovať súčasným projektom. V tej dobe si smelo mohla podať ruku s bitkou v Kubrickovom Spartakusovi. ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Takových vzniklo stovky. Standardizovaný filmový produkt, který nemá šanci někoho urazit. Taková Trója (2004) své doby. Dnes už se na to díváme s nadhledem a jistým sentimentem vzhledem k hereckým legendám typu Sinatra a Sophie Loren. Příjemný filmový zážitek ze staré školy, který už v dnešní době nemá čím nadchnout ani ohromit. ()

Reklama

Angerr 

všechny recenze uživatele

Velkolepý film o lásce a boji za svobodu pouze pro naivní, kteří věří, že Sophie Lorenová bude celou cestu napříč prašným Španělskem krásně nalíčená a Cary Grant si ani neumaže košili. Kladem je postava ztvárněná Frankem Sinatrou, poněkud se vymyká stereotypu běžných, morálně bezchybných hrdinů. 5/10 ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Plně se s hodnocením a komentáři svých kolegů tentokrát ztotožňuji. Sinatra asi ve své nejpitomější roli, co jsem zatím viděl. Vůbec mu postava Miguela - revolucionáře nesedla. Navíc buďto on sám mluvil tak stupidní lámanou angličtinou nebo spíš ho předaboval někdo jiný, vůbec jsem jeho typický hlas nezaznamenal. O dabingu MGM do češtiny raději nemluvím, koukal jsem se pro všechny případy na originál. Tomuhle filmu zlomila vaz symbolika, tedy právě to, na co nejvíc sázel. Veliké dělo jako symbol španělského odporu proti napoleonské Francii? Ano, snad. Ale nikoliv v příběhu jako je tento. Sophia Loren tři roky před Horalkou provedla hned na začátku svůj "prsí" tanec (znám lepší slovo, ale gentleman přd dámou o kozách nemluví), takže někomu možná spadla čelist, poslintal si tepláky a tiše Grantovi záviděl. Přes dvě hodiny traverzování s kvérem, který je pomalu v každém druhém záběru jinak velký (při natáčení museli použít několik velikostí děla, to mi nikdo nevymluví), a se kterým se před francouzskou jednotkou slepců stačí schovat za kámen - to je přeci jen pro opravdu trpělivé diváky. A to já jsem. Symbolika však zazdívá i konec (nebudu prozrazovat). A tak buďte pozdravení, Saint Tereso a Frankie. Především ty druhý, na kterého se budu těšit u nějakého povedenějšího filmu. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Na filmu je vidět, že natáčení muselo být dosti náročné. Nic víc ale bohužel vidět není, protože se to celé vůbec nepovedlo, akční scény jsou nudné, milostné jsou trapné a celý tento boj španělských guerilleros proti francouzským okupantům v letech, kdy naháněl Evropě strach malý velký muž z Korsiky, byl vším možným, jen ne něčím, co by alespoň vzdáleně vypovídalo o oné době. Všichni tam byli jen takové figurky. Cary Grant a Frank Sinatra to celé vedli, každý po svém a zároveň zvlášť i společně, přičemž mezi nimi stála Sophia Loren, která byla příčinou rozkolů i žárlivosti, což vůbec nechápu, neboť vypadala příšerně. Zkrátka a dobře, jeden z těch filmů, které chtěly víc, než na co měly. ()

Galerie (146)

Zajímavosti (11)

  • Prvý anglický hovorený film Sophie Loren. Jej honorár bol 200 000 dolárov. (curunir)
  • Cary Grant v Sophii Loren před natáčením nevěřil. Tvrdil, že „v Hollywoodu bude o jednu Italku víc“. Dokonce si ji při prvním setkání žertem spletl s Ginou Lollobrigidou. Jenže již po pár týdnech natáčení se Grant do Loren zamiloval a nabízel jí sňatek. (Komiks)
  • Cary Grant sa počas nakrúcania bezhlavo do Lorenovej zamiloval a dokonca uvažoval, že sa s ňou ožení, hoci tá už mala vzťah s talianskym producentom Carlom Pontim. (curunir)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno