Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (351)

classic 

všechny recenze uživatele

RAIN MAN BARRYHO LEVINSONA s DUSTINOM HOFFMANOM,ktorý v blízkej budúcnosti zahrá charakter s výnimočnosťou hodnou zapísania sa v najlepších hereckých výkonoch v dejinách kinematografie ešte len bude,rok predtým prichádza iný snímok,ale s geniálnym hlavným predstaviteľom: ROBIN WILLIAMS. V roku 1987 sú dva známe snímky s vietnamskou tématikou,a to KUBRICKOV FULL METAL JACKET,ktorý je samozrejme pre inú kategóriu divákov,náročný extrém,ktorý nešetrí nikoho a je tu režisér Barry Levinson a jeho pohľad na Vietnam:Good Morning,Vietnam o jednom fantastickom SPEAKEROVI,ktorý sa chce predviesť v Rádiu Saigon,ktoré potrebuje novú šťavu,ale jeho nadriadeným ihneď po príchode jednoducho nesadne...BUDE SHOW!!! Všetci už v súčastnosti dobre vedia,že pán HEREC ROBIN WILLIAMS už nie je medzi nami,a ja nemienim riešiť to,čo bohužiaľ urobil,chcem riešiť jeho mimoriadne geniálne herecké nadanie práve v tomto excelentnom podaní,že si za žiadnych okolností neviem nikdy predstaviť TO,že by som to videl dabované,Originál VOICE,ktorý má energiu takú,že som bol taký uchvátený,nielen preto,že tento herec získava prvú nomináciu na oscara,ale nepremieňa ju,čo aspoň v podobe CENY GOLDEN GLOBE sa premieňa. Je takisto dobre vidieť mladého herca FORESTA WHITAKERA,ktorý už v mladom veku dokazuje,aký je kvalitný herec,je zreteľné,že už v mladosti ukazuje svoje nadanie a OSCAR za THE LAST KING OF SCOTLAND príde takmer za 20 rokov! Prejdem k scenáru,ktorý nie je len o šou v rádiu s vtedy letiacimi songami,kde Adrian Cronauer je taký svojský,sebavedomý,že sa zamiluje do miestnej dievčiny,čo nadbieha na školenie Vietnamcov,ABY sa k nej dostal bližšie,tak sa tiež z neho stáva učiteľ(žeby príprava na WEIROV DEAD POETS SOCIETY?),ale musia byť tiež automaticky aj zložitejšie podoby diania,ktoré patria do tohoto konfliktu-masakru... Páčil sa mi strih STU LINDERA,ktorý sa vycvičil na GRAND PRIX a kamera PETRA SOVU. Dôvod prečo vidieť Dobré ráno,Vietnam je v nasadení Robina Williamsa v originálnom znení,ktoré ponúka neuveriteľný zážitok v maximálnej vnútornej energii jedného herca,ktorý mal aj samozrejme druhú tvár,ktorá bola bolestivejšia... ()

jerry12 

všechny recenze uživatele

90%. Narativně nevýrazný snímek, jehož neuvěřitelná síla tkví v projevu hlavního hrdiny, v jeho schopnosti působit na svoje okolí, pozitivně měnit a ovlivňovat lidi, události a tím tvořit ze světa lepší místo pro život. Po příběhové stránce nenabízí Good Morning Vietnam žádný velký zážitek, a vsadím se, že při snaze o jeho převyprávění kamarádovi by se po pár větách začal nudit, intenzivní emoce ve vás však bezpečně vyvolá geniální Robin Williams, ze kterého vždycky vyzařovala jakási magická duševní čistota a v tomto filmu to, vzhledem ke kontextu příběhu, platí dvojnásob. Williams v nejlepších letech a životní formě tu předvádí koncert, kde ostatní herci i příběh samotný jsou tak trochu předkapelou, jež plní určitou úlohu, ale bez hlavní kapely by postrádala význam. Ne snad, že by příběh nebyl zábavný a nepřinášel žádnou katarzi, ale táhne to právě Williams a charakter postavy (kde musel výrazně zapracovat i Markowitz), která na vlně nepříjemných až tragických událostí přináší uvolnění a špetku svobody do duší nasazených vojáků; na frontě bych si asi nedokázal představit lepší "povyražení". Navíc je z filmu i navzdory žánrového zařazení cítit silné asijské genius loci, což z něj dělá jistý kulturní paskvil a utvrzuje tu atmosféru společensko-ideologické války, i více a významněji, než té partyzánské. Good Morning Vietnam je přímočarý, staromódně humorný, narativně ucelený snímek, který těží především z kvalit hlavní postavy a herce, ale ani příběhem a zpracováním nestrádá, náladu stabilně udržuje na pozitivní vlně a daří se mu válku převést v humor, což je možná vůbec jedno z nejsložitějších témat k audiovizuálnímu zpracování; Levinsonovi se to podařilo a nutno říct, že i s obsahem nutícím k zamyšlení (ač bez Williamse by se to jen těžko podařilo). Zvlášť speciální morální sebereflexi přináší patrně nejsilnější scéna z celého filmu - bombardování a výpady amerických vojáků s What a Wonderful World od Louise Armstronga na pozadí - to přesně geniálně odhaluje charakter hlavní postavy, jejíž náhled na válku, jíž je sám součástí, je dobově (a pro mnohé nepochopitelně) velmi vyzrálý a odvážný. Kéž by Robin Williams mohl mít před sebou ještě desítky skvělých rolí, ale i tak jsem přesvědčen, že překonat sama sebe z Good Morning Vietnam by dokázal už jen velmi těžko. Film se silnými ambicemi stát se pro mnohé oblíbeným a srdečním, především pro jeho vnitřní čistotu a pozitivní ladění. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Vojny, ako temné obdobia v ľudskej histórii sa poväčšine vo filmoch vykresľujú čo najviac realisticky, dramaticky, tragicky. Ono by to teda v podstate ani nemal byť problém, pretože sa snažia zobraziť vojenské konflikty také, aké v skutočnosti sú. Oveľa väčšou výzvou je nájsť v týchto udalostiach námet, ktorý by dokázal diváka rozosmiať a dať do kontrastu vojenské reálie s humorom. Levisonovi a pár ďalším sa to podarilo na výbornú, Williamsov multitalent skvostne využitý a film má za pomoci ostatných hercov presne taký feeling, aký v tragikomédiách tohto typu (Musíme si pomáhat) proste zbožňujem. 85%. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

No nevim. Podle mě strašně přeceňovaný film, který se drží tak vysoko jen proto, že se na vietnamský konfilkt dívá netradičním pohledem. Ale že se něco dělá jinak ještě neznamená, že se to dělá dobře. Nejhorší byl styl Williamsova vystupování v rádiu. Okamžitě mi vytanul na mysli Jim Carrey a z toho mám osypky. Pitvoření, blekotání, ječení, kvičení a k tomu takřka naprostá absence něčeho, čemu by se dalo zasmát. Jedinou vtipnou postavou byl jen upjatý poručík, který se snažil házet hlavnímu hrdinovi klacky pod nohy a scéně s hlavičkou jsem se také dokázal zasmát. Ale to je na dvě hodiny trochu málo. Pokud film přešel do dramatické roviny, tak se bylo na co dívat, protože Williams má nesporný talent a já pořád nechápu, proč se zahazuje v těžce podprůměrných komediích, ale těch sekvencí, ve kterých se tvůrci nesnažili znásilňovat humor, zase tolik nebylo. Potěší ještě mladý Forest Whitaker, ale ani on nemohl zabránit tomu, abych nebyl zklamán. 35% ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro válečnou srandu a proto mne velmi baví snímek, ve kterém přestalo rádio svědomitě plnit úlohu nudného informačního kanálu ve chvíli, když za mikrofon usedl vojín Cronauer a poprvé se z reproduktorů ozvalo „Dooobrééé ráááno, Vietnameee". Následná hromada trefných sarkastických poznámek, muzika nutící tělo pohupovat se do rytmu i tradiční souboj s ochránci morálky rovněž nutí mé filmové buňky spokojeně pomlaskávat nad servírovanou potravou, ale k plnému počtu hvězd schází mé nepochopení vtipnosti některých částí moderátorových výstupů. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)
  • Hned v úvodu filmu kdy Adrian (Robin Williams) přiletí a setkává se s kolegou (Forest Whitaker), nasedají do auta a odjíždějí. Po pár vteřinách projíždí velkou křižovatku na které jsou v jedné chvíli vidět dvě projíždějící škody 1000MB (vlevo bledě modrá vpravo bílá). (Dzarule)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama