Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

S filmem Dobré ráno, Vietname se v mé hlavě pojí tolik problémů, které ani netradiční nápad zobrazení vietnamské války z pohledu dídžeje v podání jindy mě vcelku oslovujícího Williamse nedokáže zastínit. Předně je pro mě záhadou, že postava žvanícího, meloucího moderátora může někomu připadat vtipná. Jeho žvanění je sice pohotové, ale jalové. Komedie pointy obvykle nestaví na postavách se smyslem pro humor, často právě naopak. Jeho postava, Cronauer, je neskutečně otravná. Nejenže ji hraje komik Williams, ona sama je komikem, ale ne povoláním, pořád! Člověk, co všechno, resp. prakticky všechno obrací v žert, je nesnesitelný. Film to ale nereflektuje, Cronauer je dobrými lidmi bezvýhradně milován. Je jen pár momentů, kdy se Cronauer vzepře tomuhle strašnému povahovému rysu. +++++ Dle distributora nabízí film "lidský příběh", dle Subjektiva "příběh tak lidský, že už v něm není prostor pro lidi." Sluníčkový Cronauer se snaží být na každého taaak hodný, nedomýšlí ale důsledky svých činů a film se jimi nijak nezabývá. Může tedy vesele zvyšovat morálku vojáků, kteří možná nevědí, zač bojují, balit vietnamskou dívenku, pochopit kluka z vietkongu a učit vietnamce anglické idiomy, včetně sprosťáren. Umožňuje vojákům zapomenout na útrapy války, takže si nikdy nemohou říci jako Rostov z Vojny a míru: "Proč já jsem sem vůbec chodil." Jednou se pokusí prolomit cenzuru, ale v dalším momentu už zase dělá vojákům radost a pozvedá morálku. Srovnejte jej s rozkladným Švejkem říkajícím: "Lidi nestřílejte, dyť tady jsou lidi." Cronauer se nesnaží věci pochopit, snaží se je obejmout a z filmu jako by vyplývalo, že je to tak vlastně správně. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

No nevim. Podle mě strašně přeceňovaný film, který se drží tak vysoko jen proto, že se na vietnamský konfilkt dívá netradičním pohledem. Ale že se něco dělá jinak ještě neznamená, že se to dělá dobře. Nejhorší byl styl Williamsova vystupování v rádiu. Okamžitě mi vytanul na mysli Jim Carrey a z toho mám osypky. Pitvoření, blekotání, ječení, kvičení a k tomu takřka naprostá absence něčeho, čemu by se dalo zasmát. Jedinou vtipnou postavou byl jen upjatý poručík, který se snažil házet hlavnímu hrdinovi klacky pod nohy a scéně s hlavičkou jsem se také dokázal zasmát. Ale to je na dvě hodiny trochu málo. Pokud film přešel do dramatické roviny, tak se bylo na co dívat, protože Williams má nesporný talent a já pořád nechápu, proč se zahazuje v těžce podprůměrných komediích, ale těch sekvencí, ve kterých se tvůrci nesnažili znásilňovat humor, zase tolik nebylo. Potěší ještě mladý Forest Whitaker, ale ani on nemohl zabránit tomu, abych nebyl zklamán. 35% ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Skúste si z fleku spomenúť na nejaký americký film o vietnamskej vojne, v ktorej dostanú väčší priestor aj vietnamskí civilisti. A prostitútky vo Full metal jacket teraz necháme stranou. Levinsom s Markowitzom majú moju úctu. Ide o hlboko ľudský antivojnový film skombinovaný s komédiou, čo nabáda k porovnávaniu so seriálom MASH. Je trochu škoda, že Williamsove fóriky sú prezentované v tak zbesilom tempe, že zachytíte maximálne každý tretí a po filme máte chuť si radšej k plnej spokojnosti ešte pre istotu prečítať scenár. Ono to viac funguje ako ten ľudský príbeh, než komédia, čo je nakoniec len a len dobre. ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Výborná kombinace komedie a vážného protiválečného filmu. Obě roviny spolu fungují skvěle a Robin je dokonalý a právem nominovaný na Oscara. Ovšem proč ho v českém dabingu musel dabovat Michal Pavlata!? Dělat ho jako obvykle Preiss, byl by zážitek určitě intenzivnější. Příjemnou roli má i Forest Whitaker. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Videl som viacero filmov zobrazujúcich vojnu vo Vietname. Neobľubujem humor Robina Williamsa, na ktorom bol film postavený, pričom pokladám za nevýznamné, že dabovať jeho prejav nebolo ľahké. Oceňujem, že vo filme bol zobrazená domnelá nadradenosť Američanov, ktorí do Vietnamu prišli "pomáhať", pričom Vietnamcov neoznačovali inak ako rákosníkov, ničili im domovy a ženy považovali za potenciálne a lacné prostitútky. A tak mi z celého filmu ostal dobrý dojem iba z hudby mojej mladosti, ale na jej vypočutie nemusím siahnuť po filme. Na druhej strane kontrapunkt hudby a obrazu pri Armstrongom, spievanej skladby What a Wonderful World považujem za výborný. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Americký filmový institut (AFI) zařadil film Dobré ráno, Vietname na seznam „100 nejvtipnějších filmů všech dob“ na 100. místo. (Varan)
  • Cronauer povedal, že keby urobil polovicu tých vecí, ako Williams vo filme, mal by už dávno vojnový súd a bol poslaný do Fort Leavenworth. (Smok)
  • Dobé ráno, Vietnam je prvou komédiou o vojne vo Vietname a jedným z prvých filmov, ktoré Vietnamcov vykreslili ako skutočných ľudí. (Saraswati)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama