Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

(více)

Recenze (113)

cariada 

všechny recenze uživatele

Zdařilá agitka,ale zase né tak moc agitační. Ta doba vzniku se tam sice projevila,ale velmi málo. Saša Rašilov jako hlava rodiny co pracuje na byťáku a má nervy nadranc,tak odjíždí s početnou rodinou na venkov za klidem ,jenže nesnáší vojáky ,protože zpívají. Nakonec to dopadne jak jinak než dobře . Přesto tenhle snímek je hodně koukatelný i v dnešní době,Saša Rašilov je prostě kouzelný. Za zmínku stojí věčně odmítnutý žadatel o byt v podání J.Kemra. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Tak se musím přiznat, že mě tenhle film moc nedostal. Jediný pan Rašilov byl výborný. Nemám problém s tím, že je to agitka. Mě se líbily i filmy Dovolená s Andělem a Anděl na horách, prostě ty filmy, umělci ani herci za to nemůžou, byla taková doba, ale ten děj postrádá víc vtipu. Nebýt pana Rašilova, nesmál bych se vůbec. Nezaujala mě ani hudba - klepity, klepity to nezachránilo. Takže není to špatný film, ale spíše průměrný. Na druhé straně si umím představit, že s panem Marvanem nebo Burianem by to tentokrát dopadlo zhruba stejně. ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

,,Tak tomuhle bych řekl harmonie." Oficiál Tříska v podání Saši Rašilova spočátku připomíná "posledního mohykána" Marvana, ale jen spočátku. Třísku totiž narozdíl od starožitníka Kohouta neuspokojí ani ta harmonie... ,,Neneste to všichni na jedné straně. Jak to vypadá, já se z toho zblázním. Povídám, každý kufr jinak!" Film sice nemá takový akční náběh jako Machův režijní sólo debut Nikdo nic neví, ale když se z toho prostřednictvím spousty vtipných až groteskních situací vyplynula bláznivá komedie jedné rodiny, která jednu chvíli končí šílenou jízdou na nezastavitelném tanku, nešlo přehlédnout režisérův rukopis. V druhé polovině se komedie bohužel rychle přehoupne do roviny budovatelské agitky, ale díky odlehčenému pohledu čerpajícího z již vytvořené atmosféry plné gagů a Rašilova neurotickému "koncertu" se dá na to dívat. Ve vedlejších rolích funguje rovněž skvěle zastoupena mladá generace nastupujících herců (z nichž zde nevyčníva Hrušínský, ale Robert Vrchota /poručík Vrána/ a Felix le Breux /malíř pokojů Veleba/) a slyšet tu a tam ochotnické pěvecké sbory není vůbec na škodu :-) (80%) (deníček - Krátká éra československého filmu 1945-1949) ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Poslední mohykán na dovolené - film, jenž proti svému předchůdci čelí výtkám za agitaci, která je však spíše pouze obecným poválečným (budovatelským) nadšením (v době dnešního neosobního, industrializovaného zemědělství těžko pochopitelným), symbolizovaným zálibou ve ♫ sborovém zpěvu. Dozvuk tradic filmové komedie 30.let. Věčné téma bytové otázky, estetika poválečného pohraničí, nenápadně kreativní Rašilov, brilantní Vrchota a přesvědčivé rodinné postavy. ()

alimraj1 

všechny recenze uživatele

I přes budovatelsky zaměřenou pointu je film Rodinné trampoty oficiála Tříšky už takovou tradiční československou komedií. Při sledování mi nevrtá hlavou, proč tomu tak je a možná z toho důvodu se u filmu často a ráda zasměji. Saša Rašilov mrzutého úředníka hraje tak věrohodně, že mu to snad každý musí věřit.                       Ze snímku čiší venkovská nálada, vůně sena a čerstvý vzduch, což rozhodně také přidává na jeho přesvědčivosti. Rovněž prohlašuji za úspěšné hudební vsuvky. Bez nich by filmu přeci jen něco chybělo… ()

Galerie (6)

Zajímavosti (14)

  • Vozidlo, kterým rodina prchá z hotelu Harmonie ráno po zjištění, že ve městě jsou vojáci, je německý druhoválečný polopásový tahač DEMAG 7. (VinceCZ)
  • Diváci i kritici měli problémy s příjmením hlavního hrdiny Tříšky (Saša Rašilov st.). Domnívali se, že jeden z háčků je přebytečný, proto psali a říkali Tříska. Slovenští novináři dokonce uváděli jméno v podobě Třístka. (raininface)
  • Scéna, kdy rodina Tříškových dobíhá vlak, byla filmována na dnes již neexistujícím nádraží Praha - Těšnov. (offlineman)

Reklama

Reklama