Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na počátku je vražda bývalého obchodního zástupce, z níž se později vyvine sabotáž. Případ řeší Hradec. Jako člen posádky nastupuje na loď plující do Chile a jeho pravé poslání zná pouze kapitán. Během plavby neznámý muž poškodí lokomotivy. Hradec chce zjistit, kam vedou nitky, a tak sleduje jednoho z námořníků do vnitrozemí. Je však zadržen a unesen neznámými muži... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (23)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak tomu zase říkám sešup jako prase (myšleno kvalita). Po výborné Studně přichází, zase jeden špionážní díl (a jak vidno, bude mít bohužel i pokračování…). Nebýt toho exotického prostředí a až kupodivu slizkého Postráneckého, tak bych se asi unudil k smrti. Hradec tentokrát zrovna moc nezáří – přece jenom nám už taky zestárl (docela by mě zajímalo, kam se vždycky poděje, že o něm není ani vidu ani slechu a náhle se jako mávnutím kouzelného proutku objeví v nějakém díle)…Takže ten podprůměr zachraňuje alespoň Kanyza a jeho hoňka s mafiány… ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Televízny seriál "Tridsať prípadov majora Zemana" má výrazne kolísavú kvalitu. Niektoré diely sú výborné ("Studna", "Bestie", "Kvadratura ženy"), niektoré sú znesiteľne priemerné ("Vyznavači ohně", "Mimikry", "Tatranské pastorále") a niektoré sú tak silne socialisticky heroické, že sa na ne nedá takmer ani pozerať. Jednou z takýchto nechutných, nudných, propagandistických sračiek je aj siedma epizóda z tretej série, ktorá sa volá "Rukojmí v Bella Vista". Exotický špionážny príbeh z Chile ma absolutne vôbec nebavil. Bolo to doslova trapné. * ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Je nutné se smířit s faktem, že tu po čtyřicet - ne padesát let - vládli komunisté. Proto i policejní a speciální služby nemohly nebýt komunistické. A filmy nemohly nerespektovat a nevyzařovat tento fakt. Že tehdejší zpravodajské služby, sloučené do zvláštních správ StB, zasahovaly i případě dovolených užších československých zájmů, by mělo být dnes už zřejmé. A nasálo-li to něco dobrodružné tematiky a je-li to i dnes divácky zajímavé, není důvod to všelijak zaklínat. Je to také naše historická minulost. Aspoň to by mělo být jasné. Těm některým. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Paradoxně dávám tomuhle dílu dvě hvězdy. Proč, když se jedná o klasickou šašakárnu made in Bartolomějská ulice. Zase se nám tady objeví údajně ryze kriminální čin, ze kterého ale vyplyne mezinárodní záplatka a tak na scénu přichází velký šéf - František Němec. A ukazuje se, jak američtí imperialisté a bývalí nacisté stále tlačí na pilu a samozřejmě se marně pokoušejí zadržet nezadržitelné - vítězství socialismu pod moudrým vedením Sovětského Svazu na celém světě. Tentokrát jde o Chile, kde s k funkci prezidenta doslova prodral S. Allende, idol vší levičácké revoluční mládaže na celém světě. A jelikož znárodnil měděné doly a vyhnal jejich vlastníky z USA, jejich důlní technologie bez patřičné údržby "odešla" tak trochu s nimi. Ještě, že je tady technologiská špička tehdejší doby - socilalistické Československo, které je schopné americký "šrot" nahradit a PZO Lokomotex to taky ihned udělá. Jako jeho zástupce vyrazí major Hradec (samozřejmě inkognito jako pan Kysela), aby zabránil sabotáži, do které se přimotá lodník v podání Kanyzy. Jenže po příjezdu do Valparaísa se nějak Hradcovo krytí prozradí a po kouzelných scénách s "Pepim" z Budějovic (miluji scénu, když Hradce odvádí bývalý nacista Mestrey se svými gorilami) a Vašek Postránecký se ním loučí a radí mu, jak se zachovat příště. A jelikož nesnáším Kanyzu, miluji i scénu, kdy se tento perfidní zrádce, ubytovaný rovněž v Krásné vyhlídce snaží uniknout zabijákům. Jak dopadne zjistíme až díky místnímu plátku. Jinak oba Kubánci, kteří Kanyzu oddělají a potom hlídají i Hradce jsou úžasní týpci a zejména holohlavec má charisma nějakého Američana. No a pak se ukáže, že Mestrey je sice nacista, ale už nějak tak z povahy věci mu jde jenom o prachy a proto bude Jirka Hradec zadržen v "neznámé" zemi a výkupným z Prahy za něj bude číslo tajného konta kdesi ve Švýcarsku. Své si zde odehrál i spolehlivý bocman Janda - Martin Štěpánek, klasicky hysterický výkon, který se nikdy neokouká, nám předvede Helga Čočková.Bronislav Poloczek ve své roli politruka z Černých baronů by celý díl vyhodnotil jako "politicky zcela spravny." ()

NinonL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Major Hradec se musí nalodit na zaoceánskou loď Morava, která pluje do Chile. Je na lodi utajený, jeho poslání zná jen kapitán. Hradec zjiistí, že v podpalubí se skrývá muž, který poškodil lokomotivy exportované z Československa do Chile. V Chile zrovna probíhá socialistická revoluce, kdy stát znárodnil některé fabriky a americká vláda mu působí nesnáze. Československo si nemůže dovolit poslat Chile poškozené lokomotivy. Hradec se dostane do bitky s mužem z podpalubí a při rvačce ho shodí do moře. Pak se Hradec rozhodne sledovat jednoho z podezřelých námořníků do vnitrozemí,aby zjistil, kdo tahá za nitky škod a sabotáží.Tam ho však nečeká nic dobrého. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (10)

  • Tento díl měl pracovní název „Loď na Kubu“. [Zdroj: M. Graclík, V. Nekvapil - 30 případů majora Zemana] (M.B)
  • Loď Morava byla ve skutečnosti loď Československé námořní plavby Blaník. Jednalo se o nákladní loď s výtlakem 5517 BRT, délkou 124m, šířkou 17m, ponorem 6,9m a max. rychlostí 14,7 uzlů. Byla vyrobena v Polském Štětíně a ČNP za ní zaplatila 35,6 mil Kčs. Byla určena pro dopravu nákladů i lidí na Kubu, během 23 let (1967–1990) vykonala 196 plaveb a poté byla prodána za 982 000 USD společnosti Anglia Overseas I.C. do Panamy a získala nové jméno Roshni. Byla sešrotována v roce 1999. (xisp)
  • Když Zeman (Vladimír Brabec) pouští z magnetofonu rozhovor Štefka a Barkla, tak na jeho konci zazní píseň od Karla Gotta „Kávu si osladím“, ta ale byla vydána v roce 1972, tedy dva roky poté, co se odehrával tento příběh. (xisp)

Reklama

Reklama