Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (394)

aniiicka 

všechny recenze uživatele

Myslím, že tento film možná ještě více docením při nějakém dalším shlédnutí. Na začátku jsem byla trošku vyvedená z míry, protože jsem čekala snímek dosti jiného ražení...možná trošku klasičtější western nebo třeba úplně jinou postavu od Faye Dunaway, o které jsem si v souvislosti s filmovým plakátem myslela, že hraje hlavní láskovou hrdinku. Prostě jsem na to na začátku koukala trošku udiveně, obzvlášť když přede mnou byla poměrně dlouhá stopáž. Jak ale film plynul, tak se mi začínal líbit víc a víc a nakonec mi brnknul dosti na city...což u mě snímek vždycky hodně pozvedne. Přesto mi některé věci, scény, postavy přišly trošku bizár a proto nedávám plné hodnocení. Musím také poznamenat, že něco co film sděloval nebo měl sdělit, jsem dopochopila až při čtení některých zdejších komentářů...a teprv jsem to jako celek nějak docenila. Dustin Hoffman je nepochybně skvělý herec a přestože k mým oblíbencům úplně nepatří, zde si teda zahrál řádně a určitě je za tuto roli právem ceněn. Určitě zajímavý, vyprávěním dosti novátorský western, který se zabývá otázkou (často hodně násilného) osídlování divokého západu, která určitě stojí za velké filmové zpracování a připomenutí. Westerm, který si mě ale úplně nezískal...možná časem. Prima byla postava Staré stanové kůže. :) ()

KarelR 

všechny recenze uživatele

Arthur Penn svého westernového Forrest Gumpa dohání do absurdna kupou geniálně jetých zvratů a ukazuje divoký západ tak, jak by si to jen tak někdo nedovolil. Na nejlepší Hoffmanovu roli to sice nevidím (možná nejnáročnější), ale i tak jde o výjimečný kousek, u kterého jsem často divil, jak moc se v něm kašle na americký patriotismus. A Faye Dunaway... kéž by mi její filmy ze sedmdesátek nikdy nedošly. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Rámcová kompozice reminiscencí starého muže coby indiánského Forresta Gumpa, který determinován ne svým nízkým IQ, ale svým nízkým vzrůstem prochází americkými dějinami a vidí svět jednou očima Čejenů - lidských bytostí s mravním ukotvením a smyslem života hluboko vštěpeným v cyklech přírody, podruhé očima bělocha s hlavou plnou mravního nihilismu a racionalitou vlastníka bubínkového revolveru a opakovačky, který se náhodou potkává tu s generálem Custerem, tu s pistolníkem Billem Hickokem či Buffalo Billem, bojuje v Custerově armádě u Little Big Hornu a prožívá život jakoby z učebnice dějepisu. Učebnicí tenhle film ale rozhodně není. Je to spíše svět pohádky či mýtu. Narační svět indiánské reality (bojovník bojuje dál i po té, co mu byla uříznuta hlava, Stará kůže je neviditelný, Jacku Crabbovi je snad 120 let...) funguje jako zcela jiný rámec, než který dává opodstatnění životům uvnitř naší kultury. Každopádně kultura Čejenů byla morálně na úrovni té současné západní (emancipace homosexuálů, vztah k přírodě, lidská práva...). Malý velký muž je rozhodně zajímavým pohledem na svět, o kterém toho velmi málo víme a ještě navíc s plno předsudky a mýty. Demýtizační western, jeden z předchůdců třeba Tance s vlky, který líčí americké dějiny trochu jinak, než jako hrdinský a čestný boj bílých mužů. Malý velký muž. Velký velký film. Moje srdce kroužilo jako jestřáb... Podobné filmy: Tanec s vlky, Poslední Mohykán, Mé srdce pohřběte u Wounded Knee ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Forrest Gump mezi indiány. Což není příliš pochvala - Hoffmanův prosťáček se prostě celý film bezcílně klátí světem, klátí při tom i všechny ženy co potká, a spíš omylem se nachomýtne snad ke všem povoláním, skupinám a událostem které se v tom období odehrávaly. A na rozdíl od Forresta nemá ani žádnou osobnost, a ani s ním není taková zábava. Možná by měl být jen průvodcem po světě vymknutém z kloubů a ukázat že američané prováděli na indiánech čistokrevnou genocidu, jenže to už dávno není žádné tajemství. A navíc těžko ukážete hrůzy genocidy, když zároveň chcete mít příjemný hřejivý film, ve kterém je místo posledního Mohykána popletený starý děda navlečený v kostýmu z placu Vinnetua co vtipkuje o kopulaci s koňmi. 6/10 ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Životný príbeh starého otca Forresta Gumpa, plný nečakaných zvratov, dobrých i zlých udalostí, lásky i nenávisti, bojov bielych s indiánmi, radosti i smútku, komédie i tragédie.... Až do krajnosti vyčančaný scenár, ktorý je navyše aj pútavo prerozprávaný a skvelo zahraný. Tragický osud všetkých indiánov, ktorý nezasiahol len ich samotných, ale aj mnohých bielych, smutné ale pravdivé. Inak charakterové vykreslenie postavy gen. George Armstronga Custera nebolo vôbec prehnané, celkom to zodpovedalo realite, naozaj sa javil ako hlúpy narcistický pološialenec. Tu nie je čo vytknúť, ďalší výborný film s mladým Dustinom Hoffmanom. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (21)

  • Film se natáčel v čejenské indiánské rezervaci Lame Deer, v indiánské rezervaci v Hardinu a u řeky Little Bighorn – tato místa se nacházejí v americkém státě Montana a také v kanadské provincii Alberta ve městech Calgary a Morley. (Trajektt)
  • Herec Bob Hope byl vypískán, když na předávání cen Akademie řekl o indiánu Chiefu Danu Georgeovi, který byl za roli Old Lodge Skinse nominován na Oscara, že není Američan. (Elisebah)
  • Hlavní hudební motiv, který slyšíme při útoku na Washita River a během bitvy u Little Bighornu, je irský popěvek "Garry Owen", který byl od roku 1867 oficiální pochodovou “hymnou“ nešťastné Sedmé kavalerie (generála Custera). (džanik)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní… (více)

Reklama

Reklama