Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

Caszidy

Na film jsem dopředu slyšel velkou chválu. Zajímavé je, že ji pěly hlavně mé kamarádky. Bohužel Špatná výchova je, alespoň pro mne, jedním z těch filmů, který velká očekávání rozhodně nenaplňuje. Almodóvarův snímek tak nějak pomalu plyne, odhaluje zdánlivě šokující události, ale emocí v divákovi příliš nevzbudí. Škoda. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2004 - Nesúťažný výber ◘◘◘◘ Je čistá hlúposť, byť obdarovaný tak obrovským talentom, a použiť ho na takéto tendenčné, nekomplexné témy.... Veľa zanietenosti a úprimnosti, no o to menej súdnosti a nadhľadu..... Almodóvar by mohol natočiť také úžasné filmy o pokrytectve, závisti, ješitnosti, ctižiadosti......ale iba ak by sa dokázal zbaviť svojej obsesie "sexuálnou inakosťou", iba ak by dokázal byť k ľuďom aj kritický, nie iba empaticky ľútostivý a prehnane humanistický. Žiaľ, to jediné k čomu dokáže byť Pedro kritický je náboženstvo, v ktorom si (podľa mňa až chorobne) zosobnil príčinu všetkého zla a každej diskriminácie. ()

curunir

Na ,,Zlú výchovu" som sa bol dlho zvedavý a to aj bez toho, aby som nejako hlbšie poznal dej. Jednoducho povedané, (prevážne európske) sociálne zamerané snímky o výchove a dospievaní nových generácií a o konfliktoch s nimi súvisiacimi boli vždy v mojom diváckom hľadáčiku. Z prvej polovice pojednávajúcej o dospievaní a ,,formovaní" ústrednej dvojice v jezuitskej škole som bol absolútne nadšený až som mal chuť tlieskať. Neviem, či to bolo spavým útlmom z vyčerpania, ktorý na mňa prišiel a pre ktorý som musel pozeranie prerušiť, ale zvyšok filmu mi až taký výnimočný neprišiel a vo svojej podstate ma aj napriek silnému réžijnému prístupu nechal pomerne chladným. Aj napriek silnej a myslím, že aj doteraz značne kontroverznej téme som ostal nezaujatý a Almodóvarom neoslovený. Z formálnej stránky by som ocenil najmä sofistikovaný strih, hrajúci tak povediac podľa vlastných pravidiel a miestami pôsobivú hudbu. (5492. hodnotenie, 200. komentár k filmu) ()

RHK

Almodóvarův film opět o zamotaných vztazích a o sexuálním nutkání, tentokrát příběh pedofilního kněze a několika odrostlých homosexuálů, původně jeho dvou žáků a bratra jednoho z nich. Je to zajímavý a dost otevřený film ze života gayů, to pan režisér umí. Bohužel je ze života lidí, k nimž rozhodně nezískám kladný vztah, čímž je pro mne celý film o ničem. Ale cca 4% mužů se to bude asi líbit (a pak ještě intelektuálům, abych někoho neurazil:=)). Trailer je i zde na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/74-spatna-vychova-mala-educacion-la/videa/ ()

Radko

Dúhová variácia drámy s kriminálnym podtextom. Všetko podstatné sa odohralo v detstve, stará láska nehrdzavie ak ide o totožnú dušu. Identita totiž nie vždy jasná býva, no jasné je, že pod sukňou, šatami, či gaťami sa u Pedra vždy len penis skrýva. Pastelkovo krásne vyvedená spomienkovo-formatívna telenovela s autobiografickými črtami. Meno režiséra, zvolené trans/homo postavy a spôsob rozprávania ju predurčujú návštevníkom filmových klubov, sympatizantom a aktivistom ľudskoprávnych mimovládnych organizácií. Žiaľ, či už ide o melodrámy alebo o tieto kvázi hitchockoviny, vždy je to len na úrovni telenovely. Lepšej alebo horšej. U Almodóvara ide v podstate vždy o konštatne nízku myšlienkovú úroveň, bohato zachraňovanú prepiatymi farbami a celým tým LBGT podtextom, pričom práve uvedené záležitosti režiséra i jeho dielo často umelo vyzdvihujú, ako by išlo o nejaké hóch umenie. Pričom ide len o pekné farbičky, kolorovaný povrch. A za ten si zaslúži film maximálne 30%. ()

• Psaní scénáře trvalo Almodóvarovi celou dekádu. Jako východisko mu posloužila autobiografická povídka, kterou napsal ještě jako teenager. (imro)
  • Snímek se natáčel ve Valencii a Madridu v létě 2003, i když Almodóvar jej původně chtěl natáčet již o dva roky dříve. Tehdy se ale dostavily castingové problémy, a tak během pauzy natočil film Mluv s ní, za který získal Oscara v kategorii Nejlepší scénář a nominaci za režii. (imro)
  • Slavný režisér natočil svůj nejnovější opus za 8,5 mil. euro a investice se producentům samořejmě vyplatila, když například jen ve Španělsku diváci zanechali hned během prvního víkendu (19. – 21. 3. 2004) promítání 1,1 mil. eur v 158 kinech. (imro)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar