Tajemná zahrada

• Velká Británie The Secret Garden (více)

Mary (Dixie Egerickxová) je rozmazlená desetiletá holčička, která vyrůstá se svými bohatými rodiči v  Indii. Její život změní prudká nákaza cholery, která ji připraví o celou rodinu. Pošlou ji zpátky do Anglie, do Yorkshire, ke strýci Archibaldu Cravenovi (Colin Firth). Strýc má veliké panství, nemocného synka Colina (Edan Hayhurst) a hospodyni paní Medlockovou (Julie Waltersová). Mary zkoumá nové prostředí a zjistí, že dům skrývá mnoho tajemství. Najde klíč, který jí otevře zahradu, léta zamčenou po smrti strýcovy choti.  Potom objeví pokoj, ve kterém tráví celý svůj život bratránek Colin. Leží v posteli, protože nemůže chodit. Ale za pomoci nového přítele Dickona (Amir Wilson) se Mary podaří přivést zahradu, i Colina opět k životu. Když lord Craven jednoho dne najde děti jak si hrají v zahradě, nemůže uvěřit, že vidí svého syna chodit. Po letech znova pocítí dávno ztracenou radost... Film je natočen podle nadčasového bestselleru britsko-americké spisovatelky Frances Hodgson Burnettové. (JOJ Cinema)

Arsenal83

Osirelé málo pekné dievča britského typu objaví čarovnú záhradu ukrytú na strýkovom panstve. U strýka žije, pretože celá jej rodina pošla na druhý svet na choleru, ktorú lapili v ďalekej Indii, vtedy ešte destinácii číslo jedna pre anglosaských kolonizátorov. Záhrada spolu s domom ukrýva mnohé tajomstvá, ktoré potešia maloletého diváka, lenže od filmu, ktorý si hovorí fantasy očakávam, že nejakú fantáziu privedie aj na plátno a nie že tú fantáziu len podnieti. Na to totiž stačí kniha. Verziu z roku 1993 som nevidel, ale táto adaptácia podľa mňa všetko vsadila na farebnosť na úkor živšieho príbehu. ()

Pampa

Nové, volné, zpracování klasické knihy Frances Hodgson Burnettové, nám předkládá dosti jiný příběh, který působí někdy docela nelogicky. Děj je posunut v čase do roku 1947, Colinův otec je doma a Colinova matka zemřela za jiných okolností, takže jsem úplně nepobrala, proč toho kluka vlastně zavírají. Dickon je odsunut "na vedlejší kolej", zato hodně prostoru dostal nově připsaný pes. A ten nový konec. Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami ale převážila to opravdu krásná zahrada, Mary, Colin a Dickon, kteří zůstali zhruba stejní jak v originální předloze a ten roztomilý pes. ()

xzajox

Také nemastné, neslané. Príbeh dievčiny, u ktorej som nevedel, či ju ľutovať kvôli jej osudu, obdivovať pre jej fantáziu alebo neznášať pre jej rozmaznanosť. Ako sa dalo čakať, zmenila sa, a postupne vďaka nej dospievame k happy-endu. Film ako celok - ako som už vravel, nič výnimočné. Dej predvídateľný, tajomstvo tajomné len trochu. Herci nehrali zle, ale film na mňa nedokázal preniesť veľa emócií, čo je škoda. Plusom je, že film má takú fajn kontrastnú atmosféru. Temný smutný dom versus krásna farebná záhrada. Zadubení chorí obyvatelia versus zdravý čerstvý vzduch a vôňa kvetov. Viac už niet čo povedať. Videné, fajočka a ide sa ďalej. 54% - 3* ()

Aljak

Predlohu som nečítal, žiadne predchádzajúce filmové spracovanie som nevidel, takže to bolo pre mňa všetko nové... Na začiatku ma potešil ten závan Indie, no napokon to bol len taký prológ (v podstate zbytočný) bez výraznejšieho vplyvu na ďalší dej. Ten ma nijako extra nezaujal, hoci tá tajuplnosť mala čosi do seba, ale ako sa postupom času ukázalo, zápletka nebola nič extra, dialógy biedne, pointa prvoplánová. Zato tie kulisy panstva a aj samotnej záhrady boli fakt pôsobivé. Len škoda, že to ostatné bolo také... ani neviem ako to pomenovať (mdlé?). Predsa len, na úspech treba isto oveľa viac ako len pekné kulisy. Jedna hviezda jedine tak za tie kulisy a kus prvotného tajomna. ()

BOURQUE

Ďalší „remake“, ďalšie spracovanie príbehu F. H. Burnett. Musím sa priznať, že predchádzajúce filmové adaptácie som nevidel. Takže nejaké základy na seriózne porovnanie nemám. Každopádne, mám taký pocit (a nielen na základe hodnotenia na CSFD), že táto filmová adaptácia je z tých slabších. Kde nastali možné chyby? Tak u príbehu určite nie. Spíš to vidím v tom, že film nie je kompaktný a z hľadiska kvality jednotný. Jednotlivé scény nie sú celkom vypracované – končia v momente, kde očakávate, že ešte niečo príde. Dixie Egerickx v roli Mary strieda lepšie a slabšie momenty, C. Firth dostane cca 10 minút (možno aj menej), ktorých (teraz) nedokázal dobre využiť. Neviem, že aké percento prostredia „záhrady“ (lesa) bolo generované PC technikou. To však áno, že tie obrazy nie vždy pôsobia tak, ako by mali. Myslím si, že natáčanie v 100% reálnom prostredí by viac prispel i k filmu ak takému. Osobné hodnotenie: 66% (**) ()