Tancuj Matyldo

V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe. (Bontonfilm)

Kandapanda

"Obyčejný" příběh, skvěle napsaný, který si na nic nehraje, nepřikrášluje, ani není přehnaně patetický. To, že tam je jistá míra sentimentality obsažena, je naprosto v pořádku. Jak jinak by takové téma mělo asi vyznít bez emocí? Krásná, dojemná tragikomedie o racionálním synovi a jeho matce s Alzheimrem. Regina Rázlová za mě osobně toho nominovaného lva pomyslně dostala. Byla neuvěřitelná. Roden jí samozřejmě skvěle sekunduje. Celý příběh stojí na těchto výborně zahraných hlavních postavách. K tomu skvělá režie, střih i hudba. Jediné "chyby", které mě lehce vytrhly z jinak dokonalého filmu byly v obsazení některých epizodních roliček (vrátný v Národním divadle, kamarádi Matyldina vnuka). Naštěstí se tam mihli jen párkrát... Jinak smekám. Za mě silná a povedená podívaná. ()

negativ

Nic proti výkonu Pekové, ale Český lev měl asi být tady. Syrový příběh, který chceš raději vidět, než skutečně zažít. Roden taky pecka. Jako ostatně téměř vždy. ()

leafroller

Fenomenální Karel Roden v příběhu, který je tak plný, že je doslova přeplněný. Hlavním motivem je fatální selhání státu, který vyhazuje desítky miliard za zbytečnosti (jako jsou třeba zbraně) a přitom nedokáže zajistit důstojnou péči o své potřebné, kteří tak musí ničit život svým blízkým a to, aniž by o tom mohli vědět. Dalším motivem je fatální selhání státu, který úmyslně nastavuje zákony ve prospěch lichvářů na úkor potřebných, bez ohledu na všechny okolnosti. V neposlední řadě je potřeba připomenout fatální selhání státu v otázce odborného posuzování potřebných při řízení o přiznání vcelku zanedbatelných sociálních dávek. Vážně nechápu, jak se do filmu stačila vejít ještě analýza rodinných vztahů, které mi přišly tak ukázkové, že to pro mnohé jistě bylo skoro jako pohled do zrcadla minulosti. Nebo současnosti. Podruhé se na to jistě nepodívám, ale jednou to fakt stálo zato. ()

kusl

Budu opakovat ostatní, ale musím. Výborný herecký výkony Rodena a Rázlové. Těžký téma, který se může stát každýmu. Velice dobře natočený, odsejpá to, je to podmanivý a funguje to. ()

mdf

Posledních x let možná desítek české filmy nemusim,protože je to jedna sračka za druhou,pořád  ty samí lidi....jenom točí kámoši kámošů a vlastně nechápu kdo na to vůbec pořád dává peníze.Tohle je další svěží vítr, nosné herecké výkony Rodena a Rázlové a hodně smutný příběh,který se dotýká hodně lidí z nás. Myslím že i když u nás už dlouho neprší,tak aspoň někdy kape. Nevím jestli má někdo něco s mozkem,když k tomu napíše,že je to komedie..... ()

Film_fanda odpad!

Nuda nuda šeď šeď. Když netrpělivě očekáváš konec a nakonec se ho ani nedočkáš, protože odcházíš znechucen ani ne po polovině, tak to podle mně není dobrá vizitka filmu. ()

diamond

Velmi povedený film a i když nijak moc v zásadním momentu netlačí na pilu, empatického diváka za srdce chytí a dojme. Vzhledem k vlastní zkušenosti mě donutil zavzpomínat a rekapitulovat. Herecké výkony hlavní dvojice na poměry naší kinematografie velmi nadprůměrné. Raději jeden takový film, než deset jiných prázných a povrchních. Gratuluji tvůrcům a do žánru komedie film rozhodně nepatří. ()

ledu

Konečně po dlouhé době kvalitní český film. Je to sice těžké téma, ale určitě doporučuji. Výborné herecké výkony ústřední dvojice. ()

Lucy39

luxusní herecké výkony a rodinné vztahy vykreslené tak, že velmi realistické, jedno co kdo říká-za mne silný příběh, silné výkony................ a cením, že nikdo nešel do hepáče zachráněnýho psa...  celý film by to shodilo, ačkoliv jsem si to tajně hollywoodsky přála :-) ()

PanXY

První třetina OK, poslední třetina bravurní. Střed jsem musel přečkat, měl jsem pocit, že se vše, co fungovalo, začíná rozpadat - že by alegorie rozpadu osobnosti? ()

Pettte69

Je to teda spíš drama, než komedie. Ale perfektně natočené. Je to doslova koncert Regíny Rázlové, v roli exceluje. Silné téma. ()

Olicsfdias

Tenhle film beru jako velmi hezkou podstu všem, co prožívají těžší chorobu nebo se starají o takto postižené lidi. Aj, když tolik neholduju české kinematografii, tak mám pocit, že se naše česká tvorba začíná zlepšovat, i když zde jsou ještě velké mezery a zažité stereotypy. Mluvím o tom, že pořád v tomto snímku najdeme typické české herecké výkony, které nejsou moc na úrovni. Stylisticky jde však o často poutavý design, který má však taky své stinné stránky, scény, které se nehodí či nejsou tak propracované. Co však velmi oceňuji jsou výkony Karla Rodena a Reginy Rázlové. Ústřední duo herců, kteří dávají filmu právě ten dojem, pro který byl vytvořen. Už jen málo a bude třeba zase světový. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)