Doupě bílého červa

• Velká Británie The Lair of the White Worm (více)

Škótsky archeológ Angus Flint objaví v zrúcaninách kláštora nezvyčajnú obrovskú lebku akéhosi prastarého plaza. Čoskoro po rozchýrení zvestí o objave sa do blízkeho kaštieľa Temple House nasťahuje krásna a záhadná lady Silvia Marshová. Pôsobí dojmom znudenej bohatej krásky sa záujmom o mladých mužov. V skutočnosti však Silvia má celkom iné plány. Na večierku v dedine sa zoznámi Angus s mladým bohatým lordom Jamesom D´Amptonom, ktorý práve pricestoval skontrolovať majetok svojej rodiny, nachádzajúci sa neďaleko kláštora. Ten Angusovi porozpráva legendu o obrovskom bielom červovi, ktorý sa údajne skrýval v podzemnej jaskyni a zabíjal ľudí. To, čo doteraz ľudia považovali len za legendu, sa zdá pravdou. Navyše začnú miznúť mladí muži z blízkeho okolia a z Angusovej izby niekto ukradne nájdenú lebku. Angus s Jamesom odhalia, že práve na mieste kláštora mal stredisko tajomný kult, ktorý považoval červa za boha a jeho kňažky mu prinášali ľudské obete. Angus ho svojím kopaním, hoci to znie neuveriteľne, prebudil k životu a telepaticky privolal svoju kňažku, ktorou nie je nikto iný, ako lady Silvia. Je schopná hypnoticky ovládnuť svoju obeť a zmeniť ju pohryznutím na sebe podobnú bytosť s dlhými jedovatými očnými zubami. Angus, James a sympatická Mary Trentová sa rozhodnú Silviu zastaviť skôr, ako k životu prebudí dávne monštrum... (oficiální text distributora)

GigaPudding

V žánru tu chybí komedie, protože komedie je to především, a to navíc poměrně dost vtipná a typicky britská, takže se spoustou vtipných dialogů a scének. Do toho pár totálně sjetých halucinačních scén a taky nějaký ty prsa a tak + Hugh Grant a zahánění haďáků dudama a deskou s hadíma songama :). Jako vážně mě překvapuje to nízký hodnocení, protože takhle britskou hororovou komedii jsem snad ještě nikdy neviděla a to je třeba připomenout, že Shaun of the dead a podobní jsou už z té novější vlny, kde už při těch vtipech prostě víc tlačí na pilu, než kdysi. ()

PKD

Za části v čas. rozmezí 31.min. až 33.min. a za sequenci v letadle. Nechápu, proč to rovnou nevzniko, jako fetish porno/eroticko halucinační film? Vidělalo by to myslím více. Z hl. baby (která se mnohem později stane adm.Enolo Phid ve Starship Troopers 3) totiž vyzařuje tolik sexuálního horka, že by jí mohli leckteré XXX herečky záviděti. Přiblbý humor funguje v doprovodu mimózní a občas otravné mjůzik. A dívati se na zelenáče Granta stálo za ten úlet. Stoker jako člověk z přísné Viktoriánské éry, by dostal z tohoto filmu s velkou pravděpodobností doživotní priapismus. ()

nash.

Některé zážitky z mládí by si člověk neměl připomínat. To, co mi paměť uchovávala jako bizarní horror, se totiž po letech ukázalo jen jako takové lepší béčko s několika výraznými scénami, několika zábavnými momenty, mladičkým Grantem, ale příliš divné, slabé od scénáře a často až příliš afektovaně inscenované na to, aby dokázalo fungovat jako horror, který působivým rozjezdem slibuje. ()

ricci.s

Toto je opäť jeden z hororov, ku ktorému ma viažu príjemné spomienky na hororové detstvo. Keby som ho videl dnes po prvýkrát, asi by bolo hodnotenie dosť nízke. Lenže nostalgia je jednoducho nostalgia, a aj keď v dnešnej dobe takýto film už nikoho nemôže vydesiť (upírske orgie mi dokonca pripadali poriadne smiešne), stále má niečo do seba. Proste jeden z filmov, na ktoré sa nedá zabudnúť. ()

Seabeast

Legenda o velikém bílém červovi přežívajícím po staletí v jeskyni, který pojídá lidi, se zdá býti skutečná, jak opravdové hadí kousnutí! Vcelku netradiční horor pojatý místama bizarně a halucinačně úchylákem Kenem Russellem, má skutečně šmrnc. A to nejenom zpracováním, hercema, výpravou, maskami, kostými, ale i velmi vkusnými komediálními prvky, co vůbec nesrážejí výslednou atmosféru a děsivost. Má to díky tomu poutavou formu a krásný tajemný nádech motající se kolem uctívání kultu boha Dionýsa. Nečetl jsem předlohu Brama Stokera, ale tohle mě sakra bavilo. Navíc Hugh Grant ve svém raném období, kdy se patrně o něm tolik nevědělo, tak jako dnes. Počet procent u mě znamená spíš nepochopení oné nadsázky, protože Doupě bílého červa si vůbec na nic nehraje, utahuje si v míře z ostatních a když od začátku přistoupíte k tomu s očekáváním komediálního hororu, tak by se vám to mohlo líbit. Jsem nadmíru spokojen. ()

• Film je natočen podle románu Brama Stokera “The Lair of the White Worm“ z roku 1911. V ČR kniha vyšla až v roce 2008 v nakladatelství MOBA pod názvem „Hadí zámek“. Bram Stoker je současně autorem světoznámého románu „Dracula“, který se dočkal uvedení v roce 1897. (BrianStorker)