Santa je na tom špatně a musí vyrábět náhradní díly pro armádu. Dvanáctiletý pomstychtivý darebák si na něj objedná nájemného vraha. (Netflix)

Trustme

Pokusme se přistoupit k tomuto filmu zcela nevědomky. Třeba náhodou na Netflixu. První, co uvidíme je název. Tlusťoch. Hm, film o nějakém otylém muži, snad komedie, možná drama. Na plakátu je ale starý muž a má nezaměnitelné oči Mela Gibsona. Stejně tak vousy jako on. Žánr je psáno akční. Ale ouha i komedie. To zavání. Obrázky, ukázky na sněhu a voilà - Mel Gibson je Santa! Asi... A pak film začne. První nejistoty: co je tohle zač? Vánoční film pro děti od bratrů Coenových? Podivný chlapec jak Damien z The Omen, nájemný vrah s nejlepší tváří pro psychopata (bravůrní Walton Goggins) a Santa Claus, co má za ženu...černošku. Trojice, která rozhodně nebude k smíchu. Jako divák si lámete hlavu k čemu jste se to dostal a s připraveným prstem na tlačítku STOP čekáte, kdy film eliminujete a odsoudíte na ČSFD. Moc vám nepřidá ani to, že opravdu se jedná o Santa Clause a ten má za pomocníky ušaté skřítky (normální lidi se špičatýma ušima, co vypadají jako Irové). Pak ale onen "Damien" dostane pod stromek briketu a cesty tří hlavních postav se propojí a začne mela! Pokud si myslíte, že jste už viděli ve filmech vše, mýlíte se. Fatman je jedním z největších bizárů poslední doby a pravděpodobně atakuje i filmy krále této disciplíny - Nicolase Cage. I když teď popíšu děj, nelze to brát jako spoiler, neboť realita této šílenosti je za hranicí představivosti smrtelníků. Nájemný vrah jede do Grónska zabít Santa Clause a je vybaven úctyhodným zbrojním arzenálem, protože osadu, kde operuje veterán Santa střeží armádní jednotka. Dojde k akční sekvenci, která je nepřiznanou poctou Commandu a následně k westernovému souboji Santa (vybaven starým revolverem, jeho paní dokonce křesadlovou pistolí) versus Zabiják (moderní útočná puška). Na jednu stranu mám rád takové atypické přeskoky v žánru, ale zde je prostě jasný element, že Santa Claus je žijící občan a i když nedochází ke kouzlům a krev tu teče musím říct, že tohle je jen režisérský úlet a nebo pomsta americkým neochvějným hodnotám prostřednictvím filmu. ()

EvilPhoEniX

Mel Gibson jako drsný Santa Claus, po kterém jde sériový vrah Walton Goggins. Žánrově nevím kam bych Fatmana zařadil, akce je zde až na konci, hlášek je zde na komedii málo a na Thriller je Fatman málo napínavý, ale i i tak se jedná o zajímavý a poměrně originální film s ujetým nápadem. Rozmazlený fracek z bohaté rodiny dostane na vánoce pouze uhlí a zavolá svému "kamarádovi", že by si přál zavraždit Santa Clause a ten s radostí na práci kývne, jelikož i on byl kdysi Santou opomenut. Nejlepší postava filmu je definitivně Walton Goggins, který šíleného vraha hraje naprosto bezchybně a profesionálně zároveň. Je chytrý, vtipný, nekompromisní, důsledný a ve své branži patří ke špičce a vždy když je na scéně, tak film velmi baví, ale bez něj už to šlape o něco méně. Jako jednohubka s předvánoční atmosférou však Fatman poslouží v pohodě. Příběh***, Akce***, Humor***, Násilí**, Zábavnost****, Hudba**, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí**. 6/10. ()

Clark_Kent

Ne nadarmo nadělil Santa tomu zatvrzelýmu, nepoučitelnýmu a rozmazlenýmu frackovi v saku, všechno to uhlí a brambory. Musím se přiznat, že Fatman můj úsměv jěště takhle před Vánocema, krásně protáhnul. Z prošedivělého velikána Mela Gibsona, jsem si odnesl o mnoho víc motivace, než při nedávném Boss Level. Netradičně a svým způsobem originálně zasazenej příběh Santy. Samotné vyprávění poukazuje i na to, že mnohokrát zkrášlované Christmas, mohou být i v duchu drsnějšího rázu. P.S.: Radči sekejte dobrotu, přece nechcete aby vám starej Santa naházel brambory do komína a uhlí pod stromek. Jsem vlastně rád, za tuhle další Vánoční prdu. ()

Sinusiridum

Mě vůbec nevadí zabíjení ve filmech, naopak :) Ale tady se ptám, proč!!!!? Když bude 50 zastřelených v krvi,tak je to zábavnější komedie nebo akčnější  thriller? Nikoho to ani nemůže zajímat, hlavně že je střílečka na max. Jen mě tak napadlo, že bude zas velký divení až nějakej magor vystřílí školu.  Hlavně že máme černou pani Santa Klausovou, na tom nejvíc záleží. Nápad asi fajn, ale je z toho dost rozháraná trapárna, kde nuda vítězí. ()

kingik

Mel Gibson coby Santa Claus a Walton Goggins coby nájemný zabiják stojí i válčí proti sobě ve filmu, který je tak trochu thrillerem, černou komedií a nese i drobný akční rozměr. V podstatě je to taková žánrová míchanice, chcete-li hříčka, obtížně zařaditelná, vzpírající se jednoznačnému žánrovému zařazení. Jedním ale rozhodně není - ačkoliv se odehrává ve vánočním čase, za hlavní postavu má Santa Clause a občasně se v něm rozezní i nějaká ta vánoční melodie (úmyslně nevesele pojatá či pozměněná), je pojat zcela protichůdně a zásadně nectí kouzlo a tradice Vánoc. A rozhodně ani není rodinnou podívanou v době, kdy už jsou rozdané dárky. A samotný Santa Claus je na hony vzdálený bájným chlapíkům se saněmi, sobím spřežením, typickou čapkou a typickým červeným úborem. Nyní je to neortodoxní mužík, který má osobní i finanční problémy, má občanské jméno a příjmení, nepřebývá v pohádkovém panství, jeho choť je černoška (větší odpudivou šeredu už snad ani vybrat nemohli) a je to v podstatě podnikatel, kterému docházejí prostředky pro udržení jeho byznysu. A aby své skomírající hospodářství zachránil, přijímá zakázku od americké armády vyrábět náhradní díly. A navrch mu jde po krku nemilosrdný a vlivem nedostatečných štědrovečerních darů z dob jeho dětství psychicky narušený nájemný zabiják, vyslaný nesympatickým dvanáctiletým frackem, který byl taktéž extrémně nespokojený s vánoční nadílkou. Pokud vánoční filmy s rozverným Santa Clausem shledáváte extrémně debilní, bytostně nenávidíte dědu Mráze a Ježíšek vám může políbit pozadí po velké potřebě, tak tenhle snímek s neotřelým rozměrem vám může způsobit radostné tetelení. Nejedná se o dílo, které by hýřilo velkými finančními nároky. Štábu postačilo usídlit se v zasněžené kanadské končině, kde se za pár šupů zbouchl nevalně a zanedbaně vyhlížející Santův příbytek, speciálních efektů s létajícími saněmi a komínem lezoucím dědkem v červeném hábitu nebylo zapotřebí, neboť tohle všechno film pomíjí. A konečný výskyt elfů a sobů je vlastně v zásadě irelevantní, elfové se mihnou v Santově dílně v rámci výroby a sobí spřežení je ustájeno. Užijeme si i nějaký ten cestopisný manuál, neb zabiják cestuje za svým cílem pořádný lán cesty, přičemž místo pobytu jeho nejnovější zakázky je víceméně tajnou informací. Rádoby honosněji vyhlíží bydliště bohatého fracka, ale tyto scény zabírají jen menší celek a i zde je znát, že produkce evidentně šetřila. Zabiják svoji cestu dláždí mrtvolami, ovšem vraždí (se) mimo záběr, první viditelné známky průstřelů a jeho konání z pozice jeho profese jsou viditelné až ve finálním zúčtování. Mel Gibson je charismaticky zteřelý, přičemž toho bohatě využívá k vyobrazení uvěřitelného ztvárnění své role, výsostně slizký Walton Goggins je mu vynikajícím protivníkem, je poměrně škoda, že jejich první konfrontace přichází až v závěru. Žel, tvůrčí potenciál byl o něco větší a scenáristicky to není úplně vybroušené, linie s armádou mně přišla stupidní a otravná, jak si dítě opatřilo služby nájemného vraha, také víceméně zůstalo záhadou, scénář tedy určité neduhy a nedostatky má. Bratři Eshom Nelms a Ian Nelms stvořili protipól k tradičním vánočním snímkům, který vyniká svou nevtíravostí, svým neotřelým uchopením, originálním rozměrem a zejména ústřední prvotřídní hereckou akvizicí. 7/10 () (méně) (více)

• Přibližně na 55. minutě filmu vystupuje nájemný vrah (Walton Goggins) ze sámošky, která nese jméno obou režisérů: „Nelmsova sámoška“. (kowalski)
  • Filmovalo sa v januári a februári 2020 v kanadskej provincii Ontario a americkom štáte Vermont. (MikaelSVK)