Příliš dlouhé zásnuby

• Francie Un long dimanche de fiançailles (více)

Píše se rok 1919. Mathildě je devatenáct let. Před dvěma lety odešel její snoubenec Manech na frontu v Somme a jako mnoho jiných byl zabit "na poli cti". Alespoň tak to stojí v oficiálním oznámení. Ale Mathilda odmítá uvěřit. Je si jistá, že kdyby Manech zemřel, ona by to cítila. Vedena svou intuicí se drží poslední jiskřičky naděje, která ji spojuje s jejím milencem. Marné jsou pokusy bývalého seržanta přesvědčit ji, že Manech zemřel v zákopech na "území nikoho" společně s dalšími čtyřmi muži. Mathildina cesta je plná úskalí a překážek, ale ona se jich neleká. Všechno je možné pro toho, kdo má odvahu postavit se osudu. (Magic Box)

Pawlisman

Na pohled velice krásný (jak jinak u Jeuneta), avšak ději vládne jistá zmatenost a chybějící spád a svěžest. Zároveň veliká malichernost příběhu spojená s velikou detektivní zapleteností a složitostí možná není to co všem divákům sedne. Rozpoluplné pocity, avšak ta francouzština, Tautou a barevnost a kompozice scén nakonec určily směr ke 4hvězdám. 7/10 ()

DuanBerry

Po obsahové i formální stránce nádhera. Překrásné barvy francouzského venkova i meziválečné Paříže, vynikající, syrové, naturalistické scény z první světové války a k tomu brilantní příběh, který nabízí nečekaně se rozvíjející zápletku bez nadbytečného patosu. Takové jsou dle mého názoru Příliš dlouhé zásnuby. Vyvrcholení mi vehnalo slzu do oka, ne jednu a ne jednou. ()

divisak

Film pln lásky, přátelství, touhy, oddanosti, zrady, naděje, něžnosti. To jsou charakteristiky, jež mě při sledování Zásnub přišly na mysl. S touhou po životní lásce se zde proplétá smrtelné nebezpečí zákopových bojů 1. sv. války. Elegantní, chmurný a zároveň svým obrazem hřejivý příběh se zajímavou detektivní zápletkou. Krásné! ()

Pevek2

Z hlediska vypraveni pribehu i zpusobu natoceni je to ponekud manyristicke. Ale ve srovnani s Amelii je to tak nejak opravdovejsi a obsahove cistsi. ()

VictorMartel

Co do nápaditosti i co do četnosti scén jeden z nejsurovějších filmů s válečnou tematikou (vlastně nevím o jiném, kde by se tak často a variabilně věnovali destrukci), střídající z nich sestávající až beznadějně pochmurný vizuál uhrančivými pohádkovými sceneriemi. Spíše nápaditý a stylový než „vtahující“ (zhlédnuto v době, kdy jsem nebyl sto rozpoznat a posoudit míru údajné chaotičnosti děje). ()

Ulrich

Ač nejsem zrovna přítel francouzského filmu a z Amélie jsem vážně nebyl nějak nadšený, tak Zásnuby na mě zapůsobily celkem příjemně. Sice bych se mohl pozastavit nad tím, proč Jeunet pořád do vážně vyznívajícího filmu cpe ty své fantasmagorie, a divné kamerové záběry, ale to by asi bylo to samé, jako ptát se proč David Lynch točí...no...však víte. Ovšem ve scénách, kde spíše sází na poetiku a ne na bizarnost je film kouzelný a poutavý, takže - i když je příběh v podstatě banální - je radost jej sledovat. Spokojenost. ()

Grafito

Příliš dlouhé zásnuby jsou pro potřeby filmu příliš dlouhý, příliš překombinovaný a příliš nepravděpodobný příběh.. čeho určitě není příliš.. je přesladká Audrey Tautou a pak něco, co bych nazval "Jeunetovými vizuálními orgiemi" .. co záběr, to umělecké dílo samo o sobě.. stylisticky a formálně jsou Zásnuby jedním z nejkrásnějších a nejpropracovanějších filmů, jaký jsem kdy viděl.. jen ten obsah pokulhává.. ()

Mlle

Mám dojem, že dříve bývalo takových filmů víc – spíš ale síto času nechalo ty slabší nekompromisně zapadnout. Snad možná právě tohle znamená „film“: pohlcující příběh, který se s úžasem postupně odkrývá, zatímco s přirozenými aktéry prožíváme všechny emoce jejich postav. A tak jsem vděčná, když je mi dáno ten těžko přenositelný, vratný, specificky komplexní zážitek, který v takové podobě neposkytuje ani román, ani píseň, zažít aspoň jednou za čas. Un long dimanche de fiancailles je jedním z filmů, u nichž je hned na začátku jasné, že to bude stát za to. Vypravěčský doprovod činí film naléhavější a z dialogů buduje prvotřídní divadelní jeviště. Film je francouzský každým coulem. Touha zjisit, zda Matyldin snoubenec skutečně padl, se mění v napínavý rébus, jenž přivádíi Matyldu nejen na bitevní pole. Při hledání objevuje celý svět, a to po válce většinou není nic veselého. Bohatý děj ale udrží předivo v civilní rovině, a tak nás dojímá skutečná bolest, a nikoli nepravděpodobný patos. ()

Narciska

Až jsem si začínala myslet, že A. Tautou je předurčena zůstat Amélií, s jejím nenapodobitelným kukučem a ve filmech, které se neobjedou bez vypravěče, aby ději ulehčil nevšedním humorem. Naštěstí čím déle se příběh před očima odvíjí, tím lepší a čistší linii sleduje, s každou další scénou je zajímavější a originálnější, válka se svými hrůzami ustupuje do pozadí a před vámi se skví překrásný příběh lásky, jež přináší víc než čtyři hvězdy... ()

Brtniik

Film mne donutila sledovat moje nejmilejší a musím uznat, že to vůbec nebyl ztracený čas. Tautoule je miláček a 1. sv. válku nyní nějak, víceméně náhodně, víc sleduji... Dlužno poznamenat, že to muselo být veliké utrpení. V nynějším nedejbůh konfliktu by vojáček žil v relativním pohodlí a pak by ho možná zabili, na rozdíl od našich pradědů kteří, až na šťastné výjimky, neustále strádali. ---- Vyjma válečných scén, docela milý film. Tautoule, stejně jako v Améliji, o5 pátrá a nachází. :-) ()

gusman

Milý a dojemný nástupce Amélie. Opět krásné odkazy z jedné scény do druhé a postupné odkrývání děje. Především perfektní zpracování pohledů několika lidí na stejnou událost. Místy až příliš drsné prostředí války, o to však více v kontrastu vyniká celková poetičnost. Složité na sledování postav už kvůli francouzským jménům (v půlce filmu jsem se ztratil a pustil si film od začátku). MMM ()

bender666

Krásný, ale trochu dlouhý. Kvůli množství vedlejších postav a jmen jsem se pravidelně ztrácel v ději, ale skončilo to dobře :-) Škoda, že neměla víc prostoru Jodie Fosterová, díval jsem se hlavně, protože jsem si tenhle flm našel v její filmografii :-( ()

agassi68

Mal som obavu lebo podobných filmov sa urobilo niekoľko a neveril som, že ešte môže niekto priniesť niečo nové, neopozerané. Podarilo sa! Francúzi majú skrátka iný, poetickejší pohľad a pritom sa neboja naturálnej hrôzy. Celé to bolo zaodeté do žltého filtra, ktorý dáva pocit krásna, radosti a slnečného svitu aj tam, kde nie je. Sám používam podobné sklá na bikových okuliaroch :) ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

19.01.2022

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)

Kto bude mladým Hannibalom?

Kto bude mladým Hannibalom?

08.09.2005

Chcete vidieť, ako sa z temne charizmatického angličana môže stať mladý usmrkaný francúz? V tom prípade netrpezlivo očakávajte ďalší pripravovaný film z kuchyne vyberaného gurmána - doktora Lectera,… (více)