Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu 1

Recenze (156)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Tato komedie má opět něco do sebe. Sympatická dvojice Tom Ewell a Marilyn Monroe, atmosféra New Yorku, resp. amerických bytů 50. let, příjemná hudba (třeba onen Rachmaninov) a spousta dvojsmyslných narážek. Jen mi snímek připadal takový utahaný a ukecaný - což není vždy špatně - ale v případě Slaměného vdovce mi chybělo trochu nějaké akce. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Slamený vdovec bol pre mňa a určite aj pre mnoho iných divákov pomerne bezvýznamný Wilderov film, ktorý obsahuje preslávenú scénu s Marilyn nad vetrákom. Dnes som si film pozrel opäť, aby som zistil, či je ten mimovetrákový zvyšok naozaj taký bezvýznamný. No, pravdupovediac, on nie je bezvýznamný, ale priam strašný. Ten Torn Ewell nemal prejsť ani uličným kolom castingu na hlavnú úlohu. Marilyn bola taká ako v aj v iných filmoch. Jej každý muž odpustí prehrávanie a všetky ďalšie herecké nedostatky, pretože má to, čo väčšine herečiek chýbalo. Takže suma sumárum, aj keď Billy Wilder tróni v mojej desiatke top režisérov, tento film považujem za nepodarok. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Veľmi príjemná komédia o manželstve, vernosti a hlavne o predstavivosti. V tej predstavivosti hlavného hrdinu vznikajú dramatické príbehy, ktoré predčia aj skutočnosť, že v posteli má Marilyn. Spústa dobrých fórov, pobavil som sa. –––– Oblečení je náš nepřítel. Bez oblečení by nebylo nemocí a válek. –––– Všechno je senzační: ženatý muž, klimatizace, šampaňský, brambůrky. –––– Blondýnka v kuchyni... Možná je to Marilyn Monroe. ()

selfesteem 

všechny recenze uživatele

Už s tím Karlem začínám nudit, já ho dokonce pletu i do amerického filmu z padesátých let :). Ale Tom Ewell (neuvěřitelně parádní výkon!) mi v postavě Richarda Shermana strašně připomněl Rodenovu roli ve Velkolepém paroháči. Hlavně v jedné z nejpodstatnějších myšlenek filmu, že totiž fantazie některých lidí nezná hranic a dokáže je natolik zmást a přesvědčit o vlastní pravdě, že už jim tyhle představy nikdo nevyvrátí, a pokud ano, tak to dá těm dotyčným skutečně velkou práci. Paradoxem zůstává, že čím více představ a chybných dedukcí v hlavě máte a přemýšlíte o nich nebo je řešíte, v podstatě vám kolem nic nehrozí a nic se neděje. Jakmile se však dostanete do klidu a o ničem přemýšlet nebudete, jistojistě se nějaká z vašich původních obav vesele splní. Slaměný vdovec je zajímavou sondou do života muže středního věku, který je přesvědčen o svých pravdách ohledně vlastního vzhledu a vystupování, který zastává velmi úsměvný (mužský) názor na ženy, a který hlavně každodenně bojuje s vlastní bezmeznou fantazií. Ozdobou této podařené komedie je jako vždy nááádherná, kouzelná, úchvatná a dokonalá Marilyn Monroe, která mě znovu ujistila, že oplývá mj. vynikajícím komediálním talentem. Scény s balením Rickyho pádla a nutná návštěva domnělého milence Richardovy manželky Toma McKenzieho a následná konverzace mezi Richardem a Tomem jsou podle mě ty nejvtipnější scény z celého filmu, který jsem už viděla snad stokrát. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Seven Year Itch a třeba i německý název Das verflixte siebte Jahr jasně prozrazují o čem to tak bude - co všechno manželství snese, kam se až může zajít, co škodí, co prospívá a kdy se pozná, že s kořeny jen tak nepohneme. Dost zajímavé "poselství ", záplava slovního humoru a Marilyn, které žádné herecké nedostatky vytknout prostě nedokáži. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (33)

  • Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)
  • Premiéra filmu připadla na 29. narozeniny Marilyn Monroe (01.06.1955). (Teres)

Reklama

Reklama