Happy End (1967)

Geniálny nápad a dokonale precízne spracovanie.

Chicago (2002)

Štýlové, nápadité, elegantné. No zároveň aj chladné a povrchné, presne tak, ako Chicago 20. a 30. rokov minulého storočia. To však bol nepochybne zámer. A funguje to. Síce za srdce nechytí, nezostane navždy vryté do pamäti, emocionálne nepohladí, no aspoň poskytne úchvatný výpravno-tanečno-hudobný divácky zážitok počas projekcie.

Himaláj - Karavana (1999)

Vždy ma uchvátia filmy, ktoré mi umožnia nahliadnuť do iných kultúr, ktoré sú svojimi tradíciami a spôsobom života tak nesmierne vzdialené tej našej (pritom však nemám na mysli iba tú vzdialenosť v kilometroch). Tento film ponúkol nahliadnutie do života domorodého kmeňa v Himalájach, ktoré bolo tak autentické, že by sa až zdalo, akoby kamera chodila pomedzi tých ľudí počas ich bežných dní, pričom oni o nej ani nevedia. Himalaya je unikátny hraný dokument, obsahujúci okrem dychberúcich lyrických záberov, ktoré verne dopĺňa hudba s príhodným hlavným motívom, aj fascinujúci príbeh o rodine, priateľstve, boji o prežitie, či sile nevzdávať sa.

Věc (1982)

Keď sa spojí brutálny zmysel pre hororovú atmosféru a tvorbu príšer, ktoré nepôsobia ani trochu smiešne či komicky s geniálnym nápadom, ktorý rozohrá partičku medzi charaktermi a dodá tak filmu prvky kvalitného psychothrilleru, tak vznikne niečo tak kvalitné, ako Vec. Carpenter musi byť určitým spôsobom pošahaný (myslené v tom najlepšom slova zmysle), ale vďaka tomu patria jeho umne natočené vyvražďovacie horory k elite svojho žánru.

Mexická jízda (2001)

Film sa vyznačuje pútavým dejom, skvelými hereckými výkonmi, prepracovanou psychológiou postáv, prekvapivými momentami a silnými emóciami. Je dôkazom toho, ako umne a dospelo sa dá spracovať film o teenegeroch, ktorí riešia klasické problémy všetkých dospievajúcich ľudí. Obsahuje lásku, priateľstvo, alkohol, city, sex, hádky, sklamania, radosť, ponaučenie, zradu,...Nemožno však opomenúť ani technickú stránku filmu (kamera, rozprávač). Cuarón sa týmto filmom stabilne usadil medzi režisérskou elitou.

Drak přichází (1973)

Bruce Lee bol (resp. stále zostáva) legendou, no to. bohužiaľ, nič nemení na fakte, že filmy, v ktorých svoje umenie predvádza, sú slabé, dejovo málo nápadité, priamočiare, a divákovi nezostáva nič iné, len vyčkávať, kým prídu bojové scény. Tie si samozrejme užije, no, zvyšok odtrpí. A tak to platí aj pri Drak prichádza.

Projekt X (2012)

Pri filme ako je tento, nikto nemôže očakávať, že sa bude jednať o nejaké kvalitné filmové umenie. Ale ide o poriadne rozbehnutú (ako by Češi povedali) "pařbu", ktorá ma brutálne bavila, sledoval som všetku tú divočinu, ktorá sa tam odohrávala a všetky tie haluze, ktoré tam tí týpci povymýšlali a schuti som sa na tom bavil. Hlavnému hrdinov som samozrejme to, ako sa mu celá situácia vymkla z rúk, nezávidel, no musím priznať, že vo chvíli, keď ho sexi Alexis vášnivo zvádzala v jeho izbe, som mu závidel až moc!

Tajemný let (2005)

Až mi je ľúto dávať len 3*, lebo prvá polovica by si určite zaslúžila viac (a to nielen vďaka skvelej Jodie Foster, ale aj skvelému budovaniu zaujímavej zápletky, udržovanie divákovho napätia, neistoty), no druhá polovica (resp. záverečná tretina), už nepokračovala v nastolenom trende a bola len tuctovým akčňákom, odohrávajúcim sa v lietadle, s pravým americkým koncom, akých tu už bola plná kopa....

Bez kalhot (2012)

Rozpočet $7miliónov, celosvetové tržby $163,000,000?!? Hm, čo dodať? Takto skrátka funguje prvoplán, takto sa robí biznis (a nie seriózna filmárčina)!

Hrabě Monte Christo (1975) (TV film)

Televízny film natočený v lacných kulisách, ktorý z rýchlika vyrozpráva rozsiahly príbeh, avšak na úkor kvality rozprávania, plynulému rozvoju deja, hlbšieho objasnenia (či zvýraznenia) pohnútok pomsty, či jej samotná realizácia. Malý priestor je venovaný aj jednotlivým postavám. Takýto rozsiahly a veľkolepý román sa skrátka nedá sfilmovať do ani nie dvojhodinového snímku niekde v štúdiu. Teda, dá sa, no pôsobí smiešne.