Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Barevnější, infantilnější, nudnější a s trapnějším humorem. Dle ohlasů prostě skvělé pokračování! Nu což, někdo rád vdolky a někdo zvracejícího Groota. Já (k mojí smůle) patřím do první kategorie…

Rozpolcený (2016)

Cloverfield 10 bez napětí a s podobně dementním koncem. I když tady je to asi ještě horší, protože Shyamalan jistě věří, že to je dokonalé a všichni z toho sereme Magi v kostkách. Bod za McAvoye (kvůli němu jsem na to ostatně šel) a druhý bod za stehna a výstřihy vězněných studentek (PS: kdo mi vysvětlí, jak to, že měly celou tu dobu dokonalý make-up, má u mě čokoládový mlíko a dvě pastelky).

Hardcore Henry (2015)

Akční šílenost, která nemá obdoby. Všichni u toho budou hlavně propírat kameru z očí hlavního hrdiny, ale absolutní prim tu hraje nevybíravě brutální nabušená akce doplněná skvělými vtipy a Sharltem Copleyem. Víc k tomu nemám, takhle jsem se u filmu už dlouho nebavil a doufám, že z Henryho se jednou stane kultovní záležitost, zaslouží si to.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Alespoň 6 filmů v jednom. Místo toho, abych byl rád, že mě DC nehoní několik let do kina na sólovky připravující půdu pro velký střet hrdinů… bych se celkem rád nechal honit několik let do kina na sólovky. Protože Cavill je dobrý Superman a Affleck dobrý Batman (a tohle mě vážně překvapilo). Jenže to v BvS nemůžou dokázat, jelikož se tam semele tolik věcí, že nevíte, kam dřív koukat. Byl bych se býval pokusil je vyjmenovat, ale už na konci filmu jsem netušil, co se stalo na začátku. Pamatuju si jen úplný začátek se zabitím Batmanových rodičů. Připomněl mi totiž začátek Sucker Punch. Několikaminutový klip, který by Snyder nezapřel ani kdyby chtěl a následně skok do nudné části, kdy už jen občas vykoukne zajímavý nápad, ale z velké části je to jen změť něčeho, co nedává smysl. Vizuálně je to pořád dobré (soundtrack je ale o ničem), ale nekouká se na to dobře, protože to mohlo být asi milionkrát lepší, mít to scénář (+ editing) od myslícího člověka. PS: Bod za Amy Adams ve vaně. Kvůli téhle scéně se nemůžu dočkat na blu-ray.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Místy zbytečně spirituální, občas se zvláštně umístěnou hudbou (to takhle začne děsně nahlas smutná hudba a Leo se začne zkroušeně tvářit až o chvíli později, asi moc velký art na mě), ale jinak moc pěkné dobrodružství s působivými krajinkami a všudypřítomnou krvavostí, která se občas snaží být možná až moc šokující, nicméně mě pobavila dostatečně, takže si nestěžuju. Jo a sice jsem víc fandil Hardymu, protože ve filmu alespoň něco řekne, ale Leo se pro toho Oscara asi konečně doplazí, heká a vzdychá totiž jako opravdové raněné zvíře. A kdyby mu to nevyšlo, prý se chystá film o Rasputinovi, tak bude mít další šanci to všem předvést!

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Abrams se rozhodl neriskovat a Sílu probudil rebootem Nové naděje, který ale až přehnaně stojí na nostalgii. Několik dobrých vtipů a scén se tam rozhodně najde, ale když postavy polovinu času jen opakují hlášky/akce ze čtvrté epizody, začne to vadit. Celé to ještě navíc úspěšně zabíjí dementní JJovská kamera a hlavně slight return Jar Jara v podobě otravného koulejícího se robota, který tam je jen kvůli prodeji merchandisingu. S herci to taky není žádná sláva a překvapivě z nich nejlépe vychází Ford a Isaac, z nichž ten druhý jmenovaný ale nemá dostatek prostoru. Ostatní jsou tam jen tak, jako doslova prkenné kulisy. Přes to všechno jsem se však bavil víc než u prequelů. Ale znovu to vidět nepotřebuju. Alespoň rok, než Disney přijde znovu podojit.

Spectre (2015)

Kdyby mi po dokoukání Skyfallu někdo řekl, že Craigův Bond může být ještě horší, nevěřil bych mu. Bohužel Spectre je už od úvodní ukvičené písničky mdlá akce, kterou se sice snaží popichovat rychlé skladby, ale vůbec se jim to nedaří. To vám takhle ze všech stran sálu burácí doprovod jako stvořený pro honičku o život, ale na plátně Bond jen tak ležérně, skoro až nezaujatě někam jede a vás to vůbec, ale vůbec nezajímá, ba ani necítíte nějaké napětí, nic. Jasně, všichni víme, že Bond nemůže umřít a vždy to s ním skončí dobře, zachrání princeznu a dostane půl MI6 za zásluhy… ale v ostatních bondovkách to s ním alespoň na oko vypadá chvílema špatně a občas se i musí snažit, aby ten svět po sto páté zachránil. To ve Spectre, jen aby splnil kvóty, zabije pár zlořádů, zničí pár budov, přefikne pár paniček, odpíchne si a jde domu, žádná křeč, prostě klasický pracovní den.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Je hezké, jak v roce, kdy má vyjít další bondovka, stihly vyjít už dva filmy, které hravě překonávají nejméně dvě bondovky předchozí. Ale zatímco Kingsman byla ujetá řežba, UNCLE se překvapivě drží víc při zemi. To ale není na škodu, stále je to jízda, zde doplněná skvělým retro-feelingem, jen jsem popravdě čekal trochu větší stylizaci. Že se Ritchie víc odváže, pohraje si s barvami, jak naznačují úvodní titulky a že tam bude víc jeho specialit než jen rozdělený obraz (ten je ale výborně provedený) a pár chytrých otáček kamery. Taky mě ke konci trochu štvalo nadmírné využívání vysvětlujících flashbacků. Na začátku působily vtipně a hodily se, ale s postupem času mě přestávaly bavit. Co se ale neomrzelo, je soundtrack a obecně všemožné zvukové efekty, to byla lahoda. A vtipy samozřejmě také nechyběly. Nebylo jich mnoho, ale stály za to. Prostě a jasně blízko k 4 hvězdám. Jste na tahu, pane Bonde.

BoJack Horseman (2014) (seriál)

Po dvou sériích jeden z nejlepších seriálů nejen poslední doby. Kombinace černého humoru, absurdity a zároveň závažných témat nemá chybu. Kdyby mi ale někdo tak před rokem řekl, že mě kreslený seriál o koni donutí přemýšlet před spaním, asi bych se mu vysmál...

V hlavě (2015)

Výborný rodinný animák, který chrlí jeden nápad za druhým, do toho přidává pár ponaučení a naštěstí nezapomíná ani na notnou dávku vtipů. Ke konci se snaží hrát na city, ale to bohužel tak moc dobře nefunguje a šlo to podle mě chytit za trochu jiný konec a vytáhnout z toho mnohem, mnohem víc. Ale to bych asi z pohádky udělal existenciální drama. PS: Před filmem je kraťas Láva, celkem pěkný (i když jsem taky čekal smutný konec), ale zatímco V hlavě má skvěle zvládnutý dabing, Láva, ve které se jenom zpívá, je v tomto ohledu o dost horší.