Gia (1998) (TV film)

Citlivý príbeh dietaťa strateného vo svete aj vo vlastnom vnútri. Angelina Jolie podala skvelý výkon. Súhlasím s Tosimom a jeho konštatovaním obrovskej naliehavosti. Dnes je síce mnoho týchto tém diskutovaných širšie, ničím to ale neznižuje nevyhnutnosť obozretnosti. Gia je úžasne zahraná a podaná a ako jeden z nemnohých snímkov ma presvedčila, dojala a vtiahla do svojho sveta. Tlieskam.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Prvá myšlienka, ktorá mi napadla bola pozrieť, koľko bodov som dala Vesmirnemu sprievodcovi. Nebolo to zlé, ale bolo to stále iba torzo literárnej predlohy. Keby som mala presne popísať, čo tomu chýba, povedala by som, že gule. Ťažko posúdiť, ako by som príbeh vnímala bez skúsenosti s knihou a či by ma zhliadnutie inšpirovalo k čítaniu. Každopádne mám pocit, že kým kniha bez filmu obstojí, naopak to neplatí. A preto má asi film tak nízke hodnotenia. Na vine sú očakávania ako nevyhnutný činiteľ pocitu spokojnosti.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Nie som veľký fanúšik seriálov, pretože mám problém nájsť si čas a ešte väčší vydržať do ďalšieho pokračovania. Prison Break ma stál vytopenú kúpeľňu a znechutené deti. Keď sa rozhodnete pustiť sa do príbehu Michaela Scofielda s geniálnym myslením a cítením a jeho na smrť odsúdeného brata, musíte rátať nielen s tým, že do rodiny vezmete ešte kopec iných, nie vždy príjemných ľudí, ale tiež s tým, že vaša vlastná rodina Vás nevyvrhne iba v prípade, že na nich počkáte s ďalším dielom. Nevravím, že je to všetko uskutočniteľné, ani nebudem porovnávať túto väznicu s inými, chcem len povedať, že žiť a snívať s nimi je neodolateľné, nákazlivé a dúfam, že nie smrteľné...inak by som musela vyhľadať notára.

Slané bonbóny (1985)

Svieži pohľad do života dospievajúcej mládeže prezentujú dve sestry. Kaderníčka, ktorá "využíva" hlavu svojej sestry z nej urobí hviezdu. Čo s ňou urobia hviezne maniere a aké rôzne môžu byť prvé lásky tvorcovia pretavili do celkom príjemnej a vtipnej formy. Na svoju dobu celkom fajn film. Neprekročil však hranice priemernosti.

Nebeská stvoření (1994)

Každý člověk bez miesta hľadá svoj prístav. V obtiažnom období dospievania sa krehké duše vyrovnávajú so stratami ťažšie. Najmä keď majú pocit, že našli niečo výnimočné. Dievčatá z príbehu našli jedna druhú, avšak bojovali o seba nešťastným spôsobom. Zaujímavé spracovanie fantázii oboch, bezosporu nadaných, slečien je veľkým obohatením tohto, inak brutálneho príbehu plného nešťastných ľudí.

Pod toskánským sluncem (2003)

Farebné kamienky v modrej vázičke. Slnečnice tancujúce po poli. Srdce plné sĺz plávajúce vo fontáne nádeje aj oranžový západ slnka. Všetky farby sveta v príbehu, kde sa nádej strieda so smútkom, ktorý má farbu dúhy. Čierna sa minula na kolajnice, ktoré postavili cez vysoké hory v čase, keď ešte nebol vlak, čo by po nich prešiel - pretože vedeli, že raz taký vlak príde. To je hlavné posolstvo tohoto príbehu pre všetkých, čo pocítili stratu človeka tak, že ani nevedeli, ako majú ďalej dýchať. To všetko preto, že cez slzy člověk vidí iba kúsok pred seba a neverí, že práve za tým ho čaká niečo úžasné. Tiež preto, že keď niečo skutočne chceme, tak sa nám to splní. Možno inak, ako očakávame, ale kto už by presne chcel vedieť čo presne to bude? Keď je za oknom šedivo a životu chýba farba, je tento film tým pravým melancholickým a úžasne farebným spoločníkom.

Únosce (2002)

Začnem tým, že obsah nezodpovedá filmu ani približne. Leo síce je spisovateľ, ale v príbehu je v prvom rade otcom a sebastredným človekom. V umeleckom svete je možno egoizmus tolerovaný ako forma individuality, ale vo svete detí je to hlavne krivda a neistota. V čase, keď otec prežíva úspech a unanie sa rodinné záležitosti vyplavujú. Nie všetky svety sa však pretínajú. Podľa môjho názoru chýba príbehu trošku viac gradácie, alebo naopak komornosti. Herecky je film síce dobre zahraný, množstvo detailov postáv je ale nedotiahnutých.

Velký průšvih (2002)

Napriek všetkému musím povedať - treba si prečítať knihu!

Titus (1999)

Napriek tomu, ze sa mi páčilo napr. moderné spracovanie Romea a Júlie ma tento film mierne šokoval svojou brutalitou, ktorú moderné poňatie iba znásobovalo. Neviem, či si k tomu ešte niekedy sadnem....brr.

Vetřelec (1979)

Dnes už by ma to pravdepodobne nezaujalo na tak vysoké hodnotenie, ale musím tomu nechať slávu a lesk, ktorú možno spôsobila iba ojedinelosť takýchto filmov. Vtedy som sa napäto dívala a páčilo sa mi to.