• Krátkometrážní

Mumie (2017)

Tak jestli je tohle začátek univerza, na které jsem se tolik těšil, tak to fakt potěš. Co má být zábavné, je tu nudné a co má být vážné, je nechtěně trapné. Z hororového odkazu zbyly jen tupé lekačky a tak ospale bez zájmu jako Cruise nebyl ani Depp v posledních Pirátech. Sommersova Mumie měla aspoň rošťáckou duši, tohle je jen výblitek šedivých pixelů bez tónu. A jestli si má Crowe zopakovat svůj výstup, tak ať je to příště aspoň rovnou parodie. Universal zabil jedinečný potenciál neschopností zvolit si jasný žánr a styl.

Podivuhodná cesta (2011)

Mám dojem, že tenhle dokument je přesně v té šedé zóně, kdy je pro každého nudný - pro znalé je v něm informací málo, pro neznalé moc. Jen obě skupiny velkoryse odhadují, že ta druhá bude spokojená a je to tedy záslužná práce. Nejsem si tím jistý.

Wonder Woman (2017)

Asi nemá cenu podotýkat, že jde o nejlepší DCU film, důležité je říct, že ten film je opravdu dobrý. A to se mi origin Captaina moc nezamlouval - Wonder Woman nabízí totéž, jen lépe. Dokonce to chvílemi vypadá, jako by měl ten film srdce! A to dělá fakt hodně. Škoda, že některé motivy nedotáhne do konce, ale ok, musím být rozumný. Jediné, co mě opravdu iritovalo, ale bylo velmi špatné CGI.

The Dirties (2013)

Chytré a vtahující do svého světa. Neumím si představit, jak by ten film mohl být lepší a jeho vnitřní paradoxnost na úrovni děje (vidím určitý nesoulad v tom, že Johnsonova postava je moc extrovertní na to, aby se jen tak stala obětí šikany s hromaděnou negativní energií) i stylu (kde nejde jasně určit, odkud se vlastně bere obraz) považuju nakonec za klad. Máloco je tak příjemné jako takováhle ukázka filmařské hravosti a nápaditosti, která vznikla za pár dolarů z opravdového zájmu.

Král Belgičanů (2016)

Trochu zamrzí, když se nakonec ukáže, že to k ničemu nemíří a nemá opravdovou pointu, ale i jako sled komediálně alegorických scének na téma Evropa to jistě funguje. Stejně tak to jde brát jako reflexe dokumentaristiky, nakonec tedy v tomhle ohledu o kus víc, než by se dalo doufat a čekat.

Monstrum (2017) (TV film)

Je až nepochopitelné, že tak silný námět jde realizovat tak blbě. Proč ty milostné trojúhelníky (a proč tolik milostných trojúhelníků)? Proč ta návodná hudba? Proč tak polopatické dialogy? A proč ten Čtvrtníček? No probůh?! Stačilo by se jenom trochu soustředit na zjevný potenciál námětu. Vlastně vyžadovalo mnohem víc práce to zkazit, než kolik by stačilo na to udělat to mnohem líp.

One Punch Man (2015) (seriál)

Chytrá dekonstrukce anime žánru samozřejmě s přesahem. Vytrvale antiklimatická dobrodružství neporazitelného hrdiny, kterého už v životě nejspíš nečeká žádná výzva, ale on nepřestává doufat. Je to chytlavé.

Lék na život (2016)

Byl jsem přesvědčený, obzvlášť podle ohlasů, že se mi Lék na život bude líbit. Ale bohužel cítím jen respekt k tak svéráznému dílu, i když mě místy ukrutně nebavilo a rozhodně mám pocit, že všechno, tedy co do scénáře a struktury, v něm mohlo být lepší. Verbinského režie samozřejmě skvělá, i když jen na úrovni zvládnutí jednotlivých scén.

Operation Avalanche (2016)

Určitě to mohlo líp vychytat konec, který ztratil dosavadní hravost, aniž by drama začalo šlapat naplno, ale jinak pořádná porce americké indie filmařiny se vším, co k ní patří. Film nabitý nakažlivě pozitivní energií ze sebe sama, z možnosti být filmem.

American Crime Story (2016) (seriál)

Popík FX se musí dávkovat opatrně. American Horror Story se pro mě od brilantního k nesnesitelnému seriálu posunulo poměrně nekompromisně - stanice to prostě přetáhla. A nyní jsou tu Crime Story a Feud, ve kterých Murphy a jeho vlastní Dream Team variují těch pár samých postupů znova a znova. Seriály FX jsou v podstatě něco jako Marvelovky - manufaktura jednolitých produkcí, které se odlišují instantní stylizací a námětem. Možná kdybych neviděl Feud, nebyl bych tak přejedený a nepřišel by mi OJ tak sterilní. I když zásadnější chyba asi je zhlédnutí komplexního Made in America, které nabídlo mnohem víc. PS: Versaceho jsem po dvou dílech opustil.