• Western

Petrolejový princ (1965)

Jeden z absolútne najslabších filmov s Winnetouom. Celé pokračovanie westernov s Prierre Briceom po smrti Lexa Barkera nestojí za veľa.

Ohněm a mečem (1999)

Historická trilógia Henryka Sienkiewicza: "Ohňom a mečom", "Potopa" a "Pan Wolodyjowski", ktorá sa odohráva v 17. storočí, keď vrcholila veľkosť a sláva poľského kráľovstva sa postupne venuje trom veľkým vojnám, ktoré viedli Poliaci v tomto období - vojna proti ukrajincom, kozákom a tatárom počas povstania Bohdana Chmelnického (Ohňom a mečom); vojna proti dovtedy neporazeným Švédom (Potopa) a vojna proti Turkom a Tatárom (Pan Wolodyjowski). Všetky vojny začali pre poľsko katastrofálne ale nakoniec viedli k veľkým víťazstvám. Filmy pomerne verne sledujú knižnú predlohu a patria k tomu najlepšiemu medzi historickými filmami. Pomerne verne je tu zobrazená slávna poľská ťažká jazda - okrýdlení dragúni, ktorých neskôr ešte dlho využíval pri svojich výbojoch aj Napoleon a objavili sa dokonca aj v Mexiku, kde ich služby využíval samozvaný cisár Maximilián, neskôr porazený a popravený Juarezom. Ešte ako malý som čítal knižné predlohy, ktoré mali rodičia a potom neskôr v televízii nedočkavo sledoval jednotlivé časti filmu, ktoré STV dávala vzhľadom na ich dĺžku ako trojdielny, resp. päťdielny seriál. Možno len doporučiť všetkým milovníkom dobrých historických filmov, kde si na svoje prídu jak milovníci bojových scén, jednak romantici.

Medvěd (1988)

Výborný film o medveďoch. Hoci neobľubujem podobné filmy, tak tento ma veľmi milo prekvapil. Trochu ma prekvapilo, že príbeh, ktorý sa mal odohrávať v horách Britskej Kolumbie bol natočený v Talianskych Dolomitoch, v oblasti Cinque Torri (čo znamená Päť veží), čo je výletné miesto pre obyvateľov hlavného strediska Dolomitov Cortiny D´Ampezzo a je len asi 6 km od tohto mesta. Osobne tam poznám skoro každý kameň. Zaujímavým je tiež to, že v tejto oblasti je tiež veľké prírodné historické múzeum z I. svetovej vojny (vojenské zákopy, kaverny, delá guľomety a pod.).

Kleopatra (1963)

Najlepšie spracovaný historický príbeh o Kleopatre, Cézarovi a Antóniovi. Veľkofilm v pravom zmysle slova. Takéto filmy sa už žial roky netočia a točiť asi už ani nebudú. Elizabet Taylor v slovej nezabudnuteľnej úlohe.

Kozoroh 1 (1977)

Veľmi pôsobivý film. Realisticky ukazuje to, čoho sme svedkami každý deň: manipulovanie miliónmi alebo miliardami ľudí pomocou médií. Boli Američania skutočne na mesiaci, alebo to je len jeden z množstva propagandistických podvodov? Zaútočili na New Yorkské dvojičky naozaj len arabský teroristi (čomu dnes už takmer nikto neverí okrem vypatlaných amerických primitívov), alebo to bola akcia pripravená americkými tajnými službami ako sa stále viac ukazuje v poslednom období, na ktorú využili arabov. Existuje vôbe Usama bin Ládin, alebo je to len postavička spracovaná počítačom, ktorá sa použije vtedy, keď sa to Americkým vládnym kruhom hodí? Videl som tento film veľmi dávno ako malý chlapec a vtedy som ho vnímal len ako bežné sci-fi, keď som ho pozeral nedávno, uvedomil som si až teraz jeho obrovskú silu. A poučenie: Neverte žiadnej propagande, všetko je to podvod!!! Používajte vždy len vlastný rozum!!! Majte na veci vlastný názor a nenechajte sa ovplyvniť žiadnou propagandou!!! Stačí sa pozorne rozhliadnuť okolo seba, dobre otvoriť oči a zamyslieť sa nad tým, komu je prospešná táto propaganda, lži a podvody - to je zvyčajne, ako hovoria kriminalisti, páchateľ s motívom činu.

Cliffhanger (1993)

Výborný film. Fantastická scenéria talianskych Dolomitov kombinovaná s perfektnou akciou. Osobne som pochodil takmer všetky miesta, kde sa film odohráva, húpal sa na visiacich rebríkoch, šplhal po kopcoch. Pri každej návšteve Dolomitov sa mi vždy pri túre vybavia scenérie a zábery z tohto filmu. Podľa mňma jednoznačne najlepší Stalloneho film. Neskôr sa pokúšali viacerí režiséri a producenti vykrádať jeho nápady a akcie, dokonca celé filmové sekvencie boli použité v jednom braku, ale Cliffhanger je proste neprekonateľný. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi akciu, fantastickú prírodnú scenériu a originalitu. Väčšina akčných filmov vyprodukovaných v posledných rokoch je v porovnaní s týmto filmom obyčajným odpadom.

Cyborg 2 - Skleněný stín (1993)

Uff ! Vidiac tento film, ani sa mi nechcelo veriť, že v ňom hrala Angelina Jolie. Film bez originálnych nápadov, bez fantázie s úbohými hereckými výkonmi. Skutočná hrôza. Jedna hviezdična za kozy Angeliny Jolie. Chvalabohu, že takéto začiatky už má dávno za sebou.

Caligula (1979)

Mám tzv. špeciálnu predĺženú verziu, ale videl som aj tú zostrihanú. Tú zostrihanú je možné pokladať ešte za akýsi drsný, naturalistický, historický "film". Predĺžená verzia je len úbohým, nepodareným pornom, ktorý si vzal z histórie len kulisy pre nechutné orgie. Obyčajný hnus. Videl som už aj oveľa lepšie porno odohrávajúce sa v starom Rýme. Tinto Brass ako absolútny humusák nesklamal. Na druhej strane nikto z hercom (ani ospevovaný Peter O´Toole) nijako nevynikol. Odporúčam ako prostriedok na zvracanie.

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000)

Jedna hviezdičky len za to, že je to Sci-Fi, čo je moja srdcová záležitosť. Inak je to odpad. Totálna kravina! Stupídny scenár, stupídne herecké výkony, stupídny dej s totálne trápnym Johnom Travoltom v hlavnej úlohe. Čo bolo vlastne dobré na tomto filme, takmer nič. Obrovské množstvo nelogičností. Po 1000 rokoch sa síce úplne rozpadli mestá a domy, zmizli cesty a podobne, ale v nejakom vojnovom sklade sú úplne zachovalé zbrane, lietadlá rakety, ktoré netreba ani natankovať a hneď môžu letieť do boja. Otrhaní domorodci, ktorí žijú na úrovni doby kamennej, ale nosia na nohách vojenské kanady. Keď si "vodca" miestnych otrhancov prečítal v akejsi knižnici po 1000 rokoch americkú deklaráciu nezávislosti (ktorej papier sa zázrakom ani po 1000 rokoch nerozpadol) a ihneď pochopil čo je to demokracia, ľudské práva, právo a spravodlivosť, tak som sa skoro posral od smiechu. Hanba Travoltovi, hanba Hollywoodu! Autor románovej pedlohy sa musí obracať v hrobe!

Braddock: Ztracen v boji (1988) odpad!

Typický americký odpad! Američania prehrali vojnu vo Vietname, ale stále si musia klamať, že sú najväčší geroji na svete, fnatastickí, nepremožiteľní a všetci ostatní sú v porovnaní s nimi len hlupáci.