Noc s nabroušenou břitvou (2003)

I když na žánrovou odrůdu horroru jménem slasher vůbec nejsem, tento film mě dostal. Perfektně řemeslně zpracovaný, podbarvený skvělou hudbou, s hustou atmosférou, která se dá krájet.. Nechutný vrah pracuje s až mrazivou efektivností a Marie je slušná kost nepropadající panice ani v mezních situacích. Silná dvojka.. Překvapivá pointa mě nedostala, neb její podání je v soušasných hororech a thrillerech módou. Když opomenu pointu a nelogičnosti v ději z ní vyplývající, tak tu máme jednu z nejlepších zabijaček s výkonným vrahem v hlavní roli. Společně s dalším výborným francouzským počinem Malefique a anglickým Descentem absolutní špička evropského moderního horroru.

Ichi the Killer (2001)

No nevím, co si o tomto svérázném dílku myslet, ale jisté je, že jsem jím byl bezmezně nadšen. To jste ještě neviděli... Ufňukaný loser Ichi v úboru kolečkového bruslaře v záchvatu půlící gangstery, ženský i děcka vs. cvaklý sadista Kakihara se vskutku ďábelským šklebem mající zálibu v trochu drsnější akupunktuře. Šíleně zábavná a krvavá úchylnost, která však v mnoha chvílích působí překvapivě realisticky. Nic pro slabé žaludky.

Nenávist 2 (2003)

Zdálo se mi to o něco horší než první celovečerák. I tak je to děsivá, místy dost hnusná podívaná. Začátek se mi moc nelíbil, ale jakmile se na scéně objevil vykutálený Toshio, začalo to mít grády. A co teprve, když se na scénu připlazila/přivrávorala Kayako.. Chudáci lidi, tahle madame se ráda baví velice morbidními způsoby :-) Z jejich veselých kousků mě nejvíce zaujalo oběšení, to bylo pěkně vychytané. A ten porod ... Vlasatá paní domu opět ve formě a s novými děsivými triky! Hrdinové filmu to odnesou smrtí a diváci nočními můrami.

Hněv duší (2004)

Film mě nejvíce potěšil tím, jak pomocí dlouhých záběrů, tísnivé atmosféry a hudby zdařile evokuje asijské duchařiny, přičemž je zasazen do historicky věrných amerických reálií. Od amerických tvůrců bych takovou porci hutné atmosféry věru nečekal. Monstra se mi líbila. Je jen dobře, že se ve filmu objevují velice sporadicky, o to jsou zlověstnější. I díky nim lekačky fungují, tak jak mají. Vysvětlení, co se stalo v domě, mi přišlo trochu slabší a také se mi nelíbilo, co se stalo s černochem po přímé konfrontaci s démonem. To jsou jen drobné nedostatky této kvalitní duchařiny po americku, která je však doposud jen osamělým zjevením ve vlně remaků asijských duchařských horrorů.

Pon (2002)

V první polovině je to opravdu jakostní duchařina s pár podařenými lekačkami, ale posléze se film změní v detektivní melodrama, které dost ubírá filmu na mrazivosti. Naštěstí situaci zachraňuje "ďábelsky" dobře hrající dětská herečka a skvělá finální scéna. Ty vypoulené oči a neuvěřitelně dlouhé vlasy jsou neskutečně působivé. To napětí plynoucí z dlouhého nervózního čekání na moment, kdy se babice konečně přestane upejpat a udeří, je sžíravé.. Phone je pro mě nadprůměrný korejský duchařský horror, který však nedosahuje děsivé intenzity Ju-Onů a některých Ringů. Rozhodně je však o kousek lepší než podobný Chakushin ari (One Missed Call).

Zmeškaný hovor (2003)

První čistý horror známého japonského úchyláka Takashi Miikeho, jenž vykrádá Ringu a Phone a ani se za to nestydí. Liší se od nich snad jen tím, že dlouhovlasá babice není při hrátkách s oběťmi dlouho vidět, což divákovi vynahradí při scéně v televizním studiu při natáčení duchařské reality show, kdy si nepěkně pohraje s nebohou dívkou postiženou smrtící kletbou. Ano, kletbou.. To dostanete hlasovou zprávu od vašeho vystrašeného já z doby, která nastane za dva dny a za ty dva dny ve stejný čas se nestačíte divit. Zajímavé, ale nic nového pod sluncem. Opět duch několikrát zaútočí, pak se rozjede pátrání po jeho původu a kořenů jeho počínání, aby film vyústil do matoucího finiše. Natočeno je to stylově čistě, ale bez jakékoliv větší dávky emocí. Kdo by tu čekal nějaké typické Miikeho nechutnosti, bude zajisté zklamán. Kdo však má rád duchařiny a překousne neoriginalitu filmu, bude s OMC spokojen. Pro někoho tuctová duchařina, pro mě nadprůměr balancující mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Za tu scénu v tv studiu dávám čtyři hvězdy. Ale je to jen o fous.

Janghwa, hongryeon (2003)

Rodinné drama se silnými prvky duchařského horroru okořeněné špetkou psychologie. Při sledování tohoto skvostu budete pohlceni jeho intenzivní a tísnivou atmosférou, budete podvědomě chránit spolu s ráznou Su-mi její plachou sestru Su-yeon před ataky zlé macechy, bát se u mistrovsky zpracovaných lekaček, při kterých vám bude tuhnout krev v žilách, abyste si chvílemi oddechli u nádherných poetických momentů, zaposlouchali se do uchu lahodící hudby a nakonec byli vycucnuti až na dřeň neskutečným koncem. Jedinečný film, jenž uspokojí i náročného diváka. Moje srdeční záležitost!

Oko 2 (2004)

Jednoznačně horší než první díl. Zatímco první Oko mi připravilo několik infarktových momentů, zde mě trochu vystrašilo ledatak padající tělo před zastávkou. Problém je v podobě duchů a jejich aktivitě. Pangovci to zhoršují na několika místech klipovitým střihem, jenž se do duchařského horroru moc nehodí. Shu Qi je fakt baba non plus ultra, ale to tuhle unylou duchařinu nezachrání. Jak může někdo bez nějaké větší újmy přežít dvojnásobný pád z několikapatrové výšky?! Jak může duch zabránit smrti padající osoby, když jen stojí nehnutě opodál?! Závěr se mi moc nelíbil. Na tenhle filmeček se celkem dobře dívá, ale já jsem se těšil na pořádný nervák a rozhodně mě nepotěšilo pár záběrů jako z telenovely. Zklamání! 5/10

Peiseu (2004)

Korejský horrorový thriller, jenž moc originality nepobral, ale fanouška asijských dlouhovlasých duchařin jistě zaujme. Jak už tu napsal Adrian, obsahuje trademarkového dívčího ducha s dlouhými havraními vlasy, který v první polovině filmu pěkně tvrdí muziku, až vám z toho bude běhat mráz po zádech. Scény s duchem jsou skvělé a v děsivosti si nezadají s tím nejlepším z libovolného Ringu či Ju-Onu. Bohužel, kolem poloviny se film zlomí a najede na schéma obvyklé mysteriózní detektivky a la Phone s dopředu čitelným a nepřekvapivým rozuzlením. To je obrovská škoda, neboť film měl potenciál stát se opravdu děsivým horrorem, který řádně pocuchá vaši nervovou soustavu. Ale takhle se budete bát hlavně u první poloviny filmu, dále už začne snímek poněkud ztrácet tempo. I tak se mi film líbil. Za výtečného ducha a jeho kousky, chvílemi dost hutnou atmosféru a sympatické hlavní herecké duo u mě má 3,5.

Battle Royale II: Requiem (2003)

O dost horší než famózní jednička. Ale přestože film obsahuje spoustu logických nesmyslů (banda dětí vyhodí do vzduchu několik mrakodrapů, početná jednotka vycvičených vojáků dostane od děcek na zadek, ostrov je bombardován, až když jsou skoro všichni "teroristé" mrtví, hlášení o mrtvých stále probíhá, i když už děcka na sobě nemají obojky atd.), teroristické bláboly, reklamu na Kalašnikova a neoplývá tou pohlcující atmosférou prvního dílu, tak mě docela bavil. Asi díky tomu, že jsem čekal pěknou slabotu a ono to zase špatné nebylo. Sice se ve filmu pořád jen tupě střílí, ale pár akcí je hodně povedených, instruktor je celkem zábavný magor (charismatu Kitana však zdaleka nedosahuje) a byla mi strašně sympatická ta malá dívenka, co hraje Kitanovu dceru. Takže pod 3 hvězdy nepůjdu.