Kung Fu Panda (2008)

Ačkoliv jsem marně doufal, že v tréninkových pasážích mi ušní bubínky rozvibruje úderná skladba od Tomoyasu Hotei (po Transformerech bláhové přání), použitá v traileru, Kung Fu Pandu jsem si parádně užíval. Naservíroval mi téměř všechny esence, které mě pravidelně dostávají u Pixarovek. Ještě by to chtělo sličnou kung fu bojovnici (pardon, paní Tygřice) a romantiku, a byla by to dokonalá rodinná zábava. 9/10 (kinoverze s českými titulky)

Stalo se (2008)

Po projekci jsem před sálem blekotal něco o sedmičkovém filmu, jenže s odstupem jsem byl při rekapitulaci plně konfrontován s plytkostí a prázdností snímku a frustrací z marného čekání na (šokující) rozuzlení celého toho sebevražedného divadla, jež Shyamalanovu kousku uměle dodávalo na napínavosti. Ne že by tam napětí přítomno nebylo, ale několik "napínacích" scén v podstatě hraničilo s demencí a docela se divím, že mě ty Wahlbergovy teorie a etudy s poryvy větru neuvedly v smích. Marno platno, asi jsem to klukovi indickému žral více než ostatní a minimálně za pár nápaditých úmrtí a místy slušnou atmosféru prozatím pod 5/10 nepůjdu. Každopádně pro mě větší zklamání než (druhá polovina) Vesnice.

Eko eko azaraku II (1996)

Možná film urazil inteligenci Mi Nü-Chai, ale to nic nemění na faktu, že je to průměrné satanistické béčko, z kterého bych v porevoluční videoéře skákal radostí do stropu. Autoři se zřejmě tak trochu zhlédli v prvních dvou Terminátorech, takže tu máme dívku, jejího ochránce a zdánlivě nezastavitelného vrahouna, jenž skáče dle libosti z těla do těla a pase po dívce, přičemž po sobě samozřejmě zanechává litry kečupu. A jeho řádění učiní přítrž jen magie. Koukatelné to je a řekl bych, že v intencích nízkorozpočtového horrorového videofilmu i zdařilé, jen to nechce od snímku čekat kdovíjak oduševnělou zábavu se super triky. Zhruba na stejné úrovni jako jednička.

Pa-siyam (2004)

Asie je poslední dobou na horrory skoupá, takže není na škodu občas zapátrat mimo horrorové mocnosti a vyštrachat nějaký neznámý kousek... Rok 2004 byl pro filipínský horror zřejmě plodné období, poněvadž po slušném Sigaw z onoho roku pochází i Pa-siyam. Ačkoliv bych trochu mírnil nadšené ohlasy, jež snímek doprovází na netu (stačí se mrknout na imdb), určitě se jedná o mysteriózní nadprůměr. Strašidelný dům patří mezi nejprofláklejší horrorové látky a Pa-siyam také nepřínáší nic nového. V tomto ranku filmy bodují výhradně atmosférou, napětím a lekačkami. Filipínský počin netlačí na pilu, rejdy ducha jako kdyby nebyly dotažené, kazí ho několik zdlouhavých pasáží, kdy se nic podstatného neděje, přesto v prvních dvou atributech obstojí a mě, jakožto fandu mysteriózních podívaných, uspokojil. 7/10

Goongnyeo (2007)

Po velenudném Evil Twin jsem se dlouho dalšímu korejskému kostýmnímu mysterióznímu dramatu vyhýbal jako čert kříži. Navzdory vlasatici a nadpřirozenu má tento snímek blíže než k duchařině spíše k podívané typu Blood Rain. Zajímavé vyšetřování v areálu královského paláce, poutavá výprava, naturalistické scény mučení a popravy... O solidním řemeslném zpracování netřeba mluvit, to je v Koreji u takovýchto snímků standard. I když nenabízí nic drastického, nadpřirozená složka ve filmu svou funkci plní, takže s výsledkem jsem byl vcelku spokojen. 7/10

Guai wu (2005)

Zručně natočené únosové drama říznuté horrorem, s obvyklou strukturou, kdy lidé s odznaky jsou nebozí a zpočátku nevěřící, takže zvrátit situaci se musí pokusit rodinní příslušníci, a typicky asijskou flashbackovou melodramatickou příměsí. Těšil jsem se především na střet dvou asijských krasavic: mé oblíbenkyně Kareny Lam a protřelé Shu Qi. Druhá zmiňovaná mi díky nevěrohodnému afektovanému projevu lezla v druhé polovině na nervy a ta první neměla kvůli práci maskerů a povaze postavy moc co hrát. Několik sekvencí se zdařilo, co se napětí týče, leč nebylo jich tolik, abych mě to zarazilo na celou dobu do křesla. Zkrátka lehký nadprůměr. 6-7/10

Ai Shimai: Futari no Kajitsu (2001)

Vrchol hentai tvorby z prostředí školaček? Hmm, tak to nemají příhody nadržených kreslených holek s krátkými sukýnkami a vlhkými kalhotkami laťku nasazenou moc vysoko. Příběh o vydírání je tu jen aby se neřeklo, tedy souložilo, potažmo byly ojížděny matka s dcerami chlípným dědkem a jeho výkonným poskokem. Všechno to kopulování už v prostředku nudí a zvědavý našinec si musí drahnou chvíli počkat, než si to tvrdě rozdají i dámy. Ne že by pak křivka vzrůša vyletěla strmě nahoru...

Adeul (2007)

Jestli jsem se před měsíci vyjadřoval o tématicky příbuzném My Father, že "pokračuje v tradici korejského dramatu nesoucího hluboce lidské poselství", o My Son (podobnost anglických názvů čistě náhodná) to platí ještě více. Je úžasné, jak Korejci dovedou do melancholicky laděného snímku s natolik závažnou a smutnou tématikou propasovat positivní náboj a v určitých okamžicích ho odlehčit (divoké husy jak z pohádky :), aniž by to narušilo míru divákova prožitku. Ne všichni asi budou plně akceptovat určitý dějový přelom, ale za sebe můžu říct, že komorní My Son s jistotou spadá mezi silná dramata, jež mě svedla složit na lopatky. Malý velký film.

Obeo deo reinbou (2002)

Zase jednou jsem se krásně dojal u klasické korejské romantiky a s hrdinou bezezbytku prožíval pátrání po jeho polozapomenuté lásce. Ano, není těžké brzy vytušit, která dívka je jeho vyvolenou. No a co? Stejně film nevtíravě pohladí, polaská a hezky zvedne náladu. Korejské romantiky jsou v tomto jedinečné a jsem rád, že v době, kdy kvalitních kousků už v Koreji tolik nevzniká, jich mám neviděných stále slušnou zásobu a můžu se nechat zčerstva příjemně dojmout, kdykoliv mám chuť. 9/10

Akce nemluvně (2006)

Jackie ještě před letošním americkým Forbidden Kingdom zafušoval do rodinné podívané v hongkongské variaci na Tři muži a nemluvně. Stejně jako fantasy mlátička od do té doby režisérského packala nevzbuzovaly Jackieho eskapády s minimem v řadách ortodoxních fanoušků dopředu moc nadšení. Ne že by nebyl Chan komediálně schopný a otrkaný, jenže ve filmu tohoto typu musí nebohý chlap obvykle zapásit s plínkami plnými hovínek, marným utěšováním malého řvouna apod. a ještě k tomu balit nějakou pěknou maminku, což zde (kolikrát v méně zábavné formě) ve spojení s uslzeným patosem dostává více prostoru na úkor typicky chanovsky ekvilibristických okamžiků. Jelikož stopáž spadá opravdu mezi přemrštěné, z průměrné zábavy tento kousek nevytrhne ani pár slušných bitek, ani dolování mléka z Jackieho bradavky.