Laputa: Nebeský zámek (1986)

Po predošlých Miyazakiho animákoch som čakal dvojhodinové trápenie plné nezmyselných halucinácií, ale zostal som príjemne prekvapený. Príbeh má zmysel od začiatku až do konca. Prvky fantázijného sveta, ktoré sa mi v predošlých Miyazakiho animákoch páčili dokázal udržať na úrovni zdravého rozumu. Neviem čo si o tom myslieť. Buď sa mu rozkotúľali pilulky, alebo mu predali slabší matroš. Objektívne asi tak silnejšie 3*.

Howlův kráčející hrad (2004)

Prvá hodinka celkom ušla, až mi to bolo divné. Keby to nejak rýchlo ukončili, tak je to na 4*, ale potom pán Miyazaki zvýšil svoju dávku halucinogénov a zas je z toho cesta do fantázie. Fantázie, ktorá mne vôbec nesedí. Tie fantasy halucinácie sa dajú vydržať 10-20 min., ale 50 min. bolo príliš veľa.

Hobit: Bitva pěti armád (2014) odpad!

Nie som fanúšik LOTRa, nie je to moja šálka čaju, ale dokážem uznať jeho kvalitu. Táto trilógia je niečo iné. Je to jedna nudná naťahovaná sračkoidná sračka prepchatá nelogickými blbosťami, dementne sa správajúcimi postavami a rádoby vtipnými momentmi. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale ako preboha môže toto baviť dospelých ľudí?

Půlnoční expres (1978)

"Největší úspěch mu ale přinesla hlavní role v PŮLNOČNÍM EXPRESU (1978), kde hrál amerického studenta Billyho Hayese, který chtěl propašovat drogy z Turecka, ale byl chycen a exemplárně potrestán ke třiceti letům tureckého vězení. V roce 1979 se nakazil virem HIV během jednoho ze svých kokainových „dýchánků“." Milujem čierny humor, asi len toľko k tomu filmu.

Šoa (1985)

1. Vystrihať všetky zbytočnosti. Za všetky spomeniem jednu. Koho zaujíma jazda poľským zapadákovom a rozprávanie o tom, ktorý dom patril ktorému židovi a kde mali svoje fabriky a obchody? Maximálne tak obyvateľov daného zapadákova. 2. Neskutočne otravný spôsob vedenia rozhovorov pomocou tlmočníkov. Toto sa robí pri priamych prenosoch a nie v dokumente, ktorý sa dá zostrihať. Ja chcem vedieť čo ten človek hovorí, keď to hovorí on sám aj s emóciami, nie až keď to tlmočník strojovo prekladá (navyše minimálne tá poľská tlmočníčka to strašne skracuje). Chválabohu väčšina zúčastnených hovorí nemecky resp. anglicky. 3. Extrémne rozťahané dialógy. Tak vám napr. ide výpoveď svedka, medzitým sledujeme do kontextu nijak nezapadajúcu jazdu mestom niekde na porúrí. Lezie to z neho ako z chlpatej deky a tak si v tých dlhších hluchých momentoch môžme zatipovať, či sa ku koncu rozhovoru dostaneme až do Berlína. 4. Neskutočne tupé otázky režiséra. Občas som sa prichytil pri tom, že sa na tom smejem, a to je vzhľadom na vážnosť témy domumentu dosť alarmujúca indícia toho, že tu niečo nefunguje. Škoda, mohol to byť výborný 3-4 hodinový dokument, tých informácií a silných momentov tam je na to viac než dosť. Napriek tým nedostatkom to stojí za jedno pozretie.

Přirozený talent (1984)

No to si snáď robíte srandu s tým hodnotením, alebo ste videli nejaký iný film. Film ktorý som videl ja, bol plný naivne hlúpych momentov, ktoré by takto pokope boli trápne aj v animáku o Káčerovi Donaldovi. Začína to nepochopitelnou zápletkou s bláznivou fanúšičkou. Potom to chvíľu vyzerá, že by to mohlo byť aspoň na tie slabé 3*, až kým nepríde prvý blesk a padá to na 2*. A na konci, keď už si myslíte, že to snáď ustojí aspoň na tie 2*, tak to celé dorajbe rozstrieľané komentátorské stanovište a silvestrovský ohňostroj. Našťastie hneď po víťaznom údere nasleduje koniec, mať to ešte 5-10 min, tak to zrejme skončí v odpade.

Záhada Hory mrtvých (2013)

Som dúfal, že z tohto námetu dokážu spraviť poriadne mrazivý thriller/horor (podobný Carpenterovej veci). Nestalo sa, je z toho konšpiračná mišmaš komédia s Yeti zombíkmi a cestovaním v časopriestore. Čo k tomu dodať? Snáď už len žraloky a tornádo.

Pozemšťané (2005)

Zabíjanie pre mäso mi nerobí problém, človek ho pre svoj život potrebuje. Ale aj to zabíjanie sa dá vykonať s úctou k tým zvieratám. Spraviť to menej ponižujúcou a bolestnou formou, aj keď drahšie, to stojí za to. Zábery z bitúnkov sú podľa mňa dosť silno zavádzajúce, pochádzajú buď z krajín, ktoré takéto veci neriešia, alebo sú z vyspelých krajín z miest, ktoré porušujú všetky možné predpisy. Žijeme modernú dobu, vyrábajú sa rôzne umelé vlákna (pozdravujem grínpisákov na gumených člnoch), potrebujeme ešte stále zabíjať zvieratá len kvôli kožušine? To sa nedá vydržať bez tej parády? Ďalšia kapitola sú testy na zvieratách. Nevšimol som si, že by autori navrhli nejaké iné riešenie. Má sa testovať len na ľuďoch? Nemá sa testovať vôbec? Máme žiť bez liekov a čakať kedy vypukne ďalšia pandémia, ktorá zabije stovky miliónov ľudí? Iné je to s testovaním kozmetických prípravkov a iných pre život človeka nepotrebných vecí. Jednou z tých nepotrebných vecí je aj zabíjanie pre zábavu. Ako môže byť niekto taký bezcitný? Dokument je dobrý na zamyslenie, ale to neustále preháňanie a zavádzanie ťahá hodnotenie dole.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Väčšina úloh je trápne jednotvárna a dospelého po čase už nedokážu zaujať, ale treba brať, že je to rozprávka, ktorá by mala byť hlavne pre deti a pre ne je to určite veľká zábava. Mňa zaujala hlavne časť s byrokratmi, tá nemá chybu. A zábavná je aj časť s čarovným okom.