118 dní v zajatí ľadu (1998)

Pôsobivé vyrozprávanie, ktoré diváka vtiahne do deja, a to doslova. Občas som mal chuť natiahnúť ruku a trocha im tie sane potlačiť. Našťastie som si vždy včas spomenul na zamrznutú vodku a radšej som svoje ruky nasmeroval späť k teplému čajíku. Obdivujem kameramana, v takej kose z toho malo byť pokračovanie Blair Witch. Ďalší kvalitný dokument od Barabáša, tuším začínám byť jeho fanda.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Silný príbeh, ktorý je prabiedne zdokumentovaný. Nebyť silného príbehu a toho, že je to domáca tvorba, tak je to snáď len za 1*.

Dům z písku a mlhy (2003)

Dobre rozbehnutý príbeh so silnou atmosférou, doničený patetickým záverom. Kingsley, ktorého mám celkom rád, mi tu vôbec nesadol. Keď beží do nemocnice, prehráva ostošesť, za to Oscara fakt nie. Škoda, že film nekončí o pol hodiny skôr pokusom o sebevraždu hlavnej predstaviteľky a následným urovnaním problémov, dal by som aj za 5*, takto to ťahá skôr ku 3*.

Poslední spravedlivý (2002)

Priznám sa, že ako človek, ktorý toho veľa o histórii nevie, som od tohto dokumentu očakával dokumentárne spracovaný Hotel Rwanda. Miesto toho som dostal autentický dukument, v ktorom sám aktér tejto hrôzy veliteľ Roman Dellaire predkladá celý príbeh, tak ako sa skutočne stal. V niektorých momentoch zostáva rozum stáť nad politickými čachrami a zbytočnou byrokraciou. Stať sa toto v Líbyi, Iraku či Kuwaite, už je tam milión vojakov a z nich isto najviac z tej supermierotvornej USA, ktorá v tomto prípade ukázala v plnej paráde, ako veľmi im v skutočnosti ide o mier. Žeby Rwanďania doplatili na to, že nemajú ropu? Úbohosť. Výborný dokument.

Jak zabít člověka (2008) (TV film)

Podobný typ dokumentov je určený tebe a tebe podobným zadubeným blbcom, ktorí si myslia, že smrť jedného človeka sa dá odčiniť smrťou ďalšieho. Síce sa za 90% trvania povie, aké je to nehumánne (preklad pre nechápavých: neľudské), aby sa potom na koniec vypustil konečný všetko bijúci verdikt, je to málo bolestné. Hneď sa to o niečo lepšie prijíma, všakže? O tom už takíto zombíkovia veľmi nepremýšlajú, že čo keď sa do cely smrti dostane nevinný človek. To len títo blbci si myslia, že sa to nestáva. Stačí aby si mal pár menších priestupkov v registri, pak ťa niekto obviní, najlepšie nejaký policajt a jeho pár kolegov a si v prdeli, alebo sa znepáčiš nejakému politikovi, alebo máš len nesprávnu farbu kože... to je príliš veľa "alebo" na to, aby bolo správne vyriecť taký rozsudok, ktorý už nie je možné odvolať. A či ten človek trpí menej alebo viac, je mi úplná putna, život môjho blízkeho mi to už nikdy nevráti. A schválne, koľko ľudí sa denne obesí? A všetci dobrovoľne. To je mi teda bohovský trest. Ak už má ten človek trpieť, tak nech láme kamene v kameňolome a nie mu umožniť, aby to mal za pár minút za sebou.

Gümüş (2005) (seriál) odpad!

Smrť všetkým Tureckým huslistom, klavíristom a gitaristom! Aby ich porantalo aj s tými ich geniálnymi slučkami. Normálneho človeka to po polhodine prestane baviť a po hodine ho to začne nenormálne srať. O obrazovej časti vám nič nepoviem, na ušiach nemám oči (vďaka Bohu).

...a pozdravuji vlaštovky (1972)

Už dávno som nevidel film s takou stiesnenou atmosférou ako je tento. Byť tam ja, tak prezradím aj to čo som nevedel. Veľmi depresívne.

Fargo (1996)

Neexistuje väčšia úbohosť, ako vydávať film za skutočný príbeh, keď ním nie je. Zo silných 3* padá na slabé 3* až silné 2*. Za pochvalu stoja hlavne výkony dvoch zabijákov. Malo to na viac.

Áno, šéfe! (2011) (pořad)

Po zhliadnutí pvých dvoch sérií Slovenského šéfa a prvej série Českého šéfa som prekvapený, z toho tunajšieho hodnotenia. Ja to cítim práve naopak, Židek za 5*, Pohlreich za 3*. V Českej verzii ide čiste len o to, zhovadiť, vynadať, ksichtiť sa pre divákov, aj keď niekedy ani nie je prečo. Srandovné to síce je, ale postrádam v tom nejakú hlbšiu myšlienku. Oproti tomu v Slovenskej verzii je ten šéfik umiernenejší, dokáže za niektoré veci zdrbať, ale za niektoré aj pochváliť, nekritizuje všetko hlava nehlava ako jeho Český kolega. Tu vidím hlbšiu myšlienku v tom, že sa snaží daným reštauráciám naozaj pomôcť, keď niektorému kuchárovi niečo nejde, tak ho za to najprv zdrbe, ale potom mu to ukáže a naučí ho, ako to robiť správne. Hlavne aj vďaka tomu na rozdiel od Pohlreicha, je po Židekovi vidieť aj nejaké výsledky. Pre mňa veľkým plusom je aj nahliadnutie do problémov školských jedální. Jedno je však spoločné v oboch, učia ľudí nežrať sračky, čo je v dnešnej dobe fakt užitočná vec a zvlášť keď sa to podáva s humorom (schválne koľkí z vás by ste sa na to dívali, keby ste sa na tom občas nemohli zasmiať?). Takéto relácie majú oveľa vyššiu hodnotu, ako všetky tie sračky typu Maffstory, panelák, svište, partičky, záhrady a poisťovne dokopy. Viac takýchto programov a HNOJka bude môcť byť opäť JOJkou.