Černá labuť (2010)

Když tak projíždím komentáře k Aronofskyho filmům, tak mi připadá, že nejužívanější slovo je prvoplánový. No, tak mě Black Swan, přišla přece jenom trošičku druhoplánová :-). Prvoplánových filmů o mamince, která nutí dcerunku do baletu nebo krasobruslení jsem viděla spoustu o nedělních odpoledních v televizi. Tohle asi nebude ten případ. Ale plné hodnocení nedávám, přestože takhle mě u filmu nemrazilo už dlouho. Možná je to hlavně zásluha mistra Čajkovského. Třeba trošičku méně schizofrenie u hlavní představitelky by mi přišlo vhod. Všechny ty její běsy sledovat byl záhul. Jeden z mála filmů, ke kterým fakt sedí přívlastek temný. Možná trochu světla do té tmy a šílenství vnesla Mila Kunis, mimochodem, nevím jak baletního šéfa napadlo, že by byla v té roli tak skvělá. Možná měla na rozdíl od Niny pravidelný sexuální život, ale jinak i chůzi měla, jako by šla okopávat řepu a tančit jsme ji pravda moc neviděli. Proměna Niny v černou labuť byla nádherná. Prostě suma sumárum - film krásný, ale k tomu aby byl "perfect" mu trošku schází a kde jinde přimhouřím oko, u pana Aronofskyho to neudělám.

Wrestler (2008)

Film a příběh, který jsme už tisíckrát viděli. Stárnoucí "sportovec", v tomhle případě spíš magor, který se mlátí s ostatními magory a stovky magorů se na to dívají a vidí v tom smysl života a jediný způsob, jak se živit. Proč bych se na tohle měla dívat já? (Tím ovšem nechci říct, že nejsem magor). Ale mimo ring je tenhle příběh i potisící dojímavý, nejvíc Mickey v prodejně lahůdek, ráda bych si od něj koupila vajíčkový salát. Linka s Marisou Tomei mohla být ještě vic propracovaná, je na filmu tím nejlepším.Takže rvát se je víc než žít? Všechny ty hvězdičky jsou pro Mickeyho.

Pan Včelka (2007)

Sem tam se vtípek poved a vzhledem k tomu, že Nova měla včelí nedělní odpoledne a předchozí Cena medu (starší český film, totálně zprasený) byla ještě větší nuda, i když jsem to naštěstí neviděla celé, tak tohle ještě šlo. Ale v rámci animáků horší průměr. Malé děti by to mohlo dost poznamenat, kdyby tomu snad věřily. :-)

127 hodin (2010)

"Všechno se jednou pohne. Snad ne zrovna teď." No a ono jo. Vážně si myslím, že líp to natočit nešlo. Koncert pro jednoho egoistického adrenalinového nadšence, co si myslí že je víc než příroda a všechno zvládne sám (doopravdy není jediný) a jeden kámen. Ten kámen tam na něj nečíhal, to si Aron fandí, prostě tam byl a spadnul. Náhoda, ale o ty není v tomhle světě nouze. Danny Boyle měl omezení v tom, že točil příběh, který se opravdu stal a tak nemohl nic vymýšlet a přesto z toho dostal maximum. Jenom jedno pro mě tenhle film limituje. Nevím, jestli ho ještě někdy chci vidět znova a jestli ano (asi ano), budu muset přetáčet.

Plán 9 (1959)

Tady funguje něco, čemu se říká kouzlo nechtěného. A sice funguje tak, že tenhle film je vlastně geniální parodie a je možné v klidu dát hodnocení ve škále odpad až 5 hvězdiček. V podstatě mu ubližuje jenom to, že to parodie není :-). A když si člověk zvykne na to, jak moc špatný je, začne ho nudit. Naopak mu moc pomohl Tim Burton svým skvělým filmem. Protože jestli byl Ed skutečně takový, jak ho zahrál Depp, tak co mi potom záleží na nějakých filmech? Ed byl fajn!

Za zvuků hudby (1965)

Je to kouzelný film to určitě. Neohrané, ale velice chytlavé písně a tuna optimismu. A taky je to kýč jak bič. Ale přesto se mi to moc líbilo, i když ne tak jako třeba My Fair Lady. V paměti mi utkvěla hlavně scéna Lízy a pošťáka za deště v altánu. Trochu se tam tloukla love story s nacismem, který tam byl původně jenom jako mimochodem, ale když tak nad tím uvažuju, tak ono to tak asi opravdu bylo. Lidé si žili svůj všední život a do toho jim vpadlo zlo. Mám pocit, že dřív pokud byl film hodně dlouhý, tak proto, že režisér vyprávěl nějaký příběh a chtěl na to mít dost času, aby si to divák užil. Dnes jsou neúnosně dlouhé skoro všechny filmy ,ale působí to, jako že režisér natočil spoustu materiálu a je mu líto ho vyhodit.

Sólokapr (2006)

Tak ono se mi to snad v podstatě líbílo víc než Match Point, docela vtipné a Woody byl roztomilý a Hugh krásný. Ale připadalo mi to celé takové nezúčastněné. Hugh hrál jako by ho to fakt nebavilo. Woody už je asi senilní. Jinak si nedovedu vysvětlit to jeho nadšení Scarlett Johanson, která je sice prvoplánově sexy, do jeho filmů se ale vůbec nehodí. Když ji člověk srovná s Miou Farrow nebo Diane Keaton, které sice takovou sexy auru na první pohled neměly, ale byly zajímavé a herecky byly někde naprosto jinde.

Na vlásku (2010)

To bych snad ani nebyla já, abych nedala pět hvězdiček pohádkové pohádce, která sice s původním příběhem Lociky moc společného nemá, ale co to vadí, když vzniklo něco, co je Titanic hadr. Fakt jsem tomu nevěřila, že mě to dostane a fakt mě to dostalo. Krásná princezna, krásná věž, kůň co se chová jako pes a je fakt k popukání, co víc bych chtěla od klasické animované pohádky, než že nebude tak úplně klasická, ale to základní v žánru zachová.

Moderní doba (1936)

Přece jenom je ten Charlie geniální. I když film byl částečně zvukový a v tehdejší době už mohl být celý, je mnohem lepší že není a zachovává styl němých grotesek. Mimo scén, kdy se člověk opravdu mlátí smíchy, jako je třeba celá první část v továrně, hlavně krmící stroj, je zde spousta jemných, malých, milých gagů, které jsem možná ani všechny nepostřehla. Chaplinovo vyjádření k tehdejší době nebylo možná příliš sofistikované, ale o to víc se těším na jeho Diktátora. Ta doba byla tenkrát moderní, ten film je moderní i dnes.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Musíte furt všichni řešit jestli je to Burton, stejný Burton, jiný Burton? Film je přece nutné hodnotit z hlediska celku a režijní rukopis se asi jenom těžko mění a je to něco, co bych nevyčítala, pokud je ten rukopis zajímavý. Tenhle film je podle mě o dost jiný než co běžně Burton točí, i když má mnohé z toho, co obvykle používá. A nevadí mi ta krev, nevadí mi nedokonalý zpěv a klidně bych dala pět *, protože se na to můžu dívat poněkolikáté a líbí se mi to pořád, a to i přes přehnanou pomstu na nevinných, která není ničím zdůvodnitelná, snad jenom v případě Sachy Barona (kdo by nechtěl zabít Borata?). " Chtěl mě vydírat. Á, to je něco jiného, já už jsem myslela, že jste se zbláznil....". Jediné, co nemůžu skousnout je Depp v tak záporné roli, kterou ne že bych mu nevěřila, ale nechci ho mít takového, takhle zlý přeci není :-) a popravdě taky jako Gemini nevím, jak tenhle muzikál může fungovat v divadle.