• Mysteriózní

The Haunting - Jenom dvojčata (2018) (epizoda)

Luke a Nell jsou dvojčata - nová a podstatná informace. A víme-li, že chlad je známka aktivity duchů a dvojčata jsou propojena... /// Jak poznamenal BoredSeal nesobecký feťák je oxymoron a i to okradení pod mostem je nereálné. Ale jinak pěkné nahlédnutí pod pokličku další postavy a tím vlastně i Nell, která chce zjevně v domě něco rozlousknout, postavit se démonům (minulosti) a vtahuje všechny do víru jejich strachů, aby to vše na konci vyústilo v maelström. Tento díl mne ale nedostal tolik jako předchozí 2, takže dávám míň, ale jinak stále spokojenost.

Krajní meze - Lithie (1998) (epizoda)

Sexmise na americký způsob aneb muži jsou odpovědní za všechno zlo na světě. Inu, děvčata, když si vyberete k rozmrazení namakaného macho vojáka, nedivte se. Muži se liší a lišil by se, sice ne úplně, ale jistě dost, způsob jejich jednání a zapojení do komunity. Stejně tak se liší ženy, což ukázal tento díl docela dobře. Ale komunity jen se samými ženami by dopadly imho jinak než bylo zobrazeno. Některé ženy by převzaly výrazněji roli mužů, alespoň co se agresivity a touhy ovládat ostatní týče. Koneckonců ženy jsou v průměru teritoriálnější a majetničtější než muži. A vše by jelo jako zastara, jen v soft verzi kmenových válek. K atomu by se holky jen tak nedohrabaly. WTF jsou pak i po dvou generacích v primitivních podmínkách zdravé upravené a namalované ženy a dívky s dokonalými zuby a téměř nulovým sexuálním chováním (ha ha há!), které jsou se ale lusknutím prstu promění v heterosexuální femme fatale s dokonalou technikou líbání a sexu (a nebylo to náhodou poprvé, Mirando?). No prostě kravina, ale zábavná a v něčem rozhodně hodna zamyšlení, v něčem ale zoufale mimo mísu.

Krajní meze - Závěrečná zkouška (1998) (epizoda)

Do 3/4 stopáže výborná, strhující epizoda, která by s dobrým scénářem a jistou režií bohatě vydala na celovečerní film. Jenže poslední čtvrtina jakoby začala odpovídat na jiné otázky, než které kladl předchozí děj a když byl zcela pominut spouštěč spojený se srdcem, tak musím chtě nechtě hvězdu strhnout. Protože proč potom celé to divadlo? Mohli střílet dávno a pak vyřadit jednotku a nějaké navážení atomové bomby pod budovu je dost legrační. Ale i tak slušné drama o tom dobrém v nás (závěrečné gesto Setha vůči Martinovi) a také samozřejmě o tom zlém. O zneužívání moci nad bezmocnými a o nějakých těch paradigmatech vědy, která se posunují a o zajímavém fenoménu vícenásobných objevů. I přes výtky jedna z nej epizod Krajních mezí.

Krajní meze - Mary 25 (1998) (epizoda)

V 90. letech a dříve mohla být human-like robotika strašákem, ale na konci první čtvrtiny 21. století, když je stále problém naučit androida chodit po dvou aby u toho nevypadal směšně, je jasné, že z tohoto mráčku jen tak nezaprší. Proto tento díl nemůže mít naléhavost, které dosahoval v době vzniku. Ano, obecné poselství této epizody je stále platné. Je ale zajímavé, že toto každý vidlák cítí. Jediný, koho by napadlo dát své děti hlídat androidem, je právě psychopatický asociál honící se za úspěchem přes mrtvoly a u něj bude možná užitečnější, když děti vychová anorganická inteligence. Jinak Mary 25 vychází z epizody Valerie 23 z první série a na začátku se objeví i pár scén z tohoto dílu. Příběh není špatný a některé scény mají naléhavost a/nebo jistou sterilní vyšinutost, kterou do nich vnáší anorganičtí, to ano. Ale když domyslíte pár věcí, tak je to nelogické až hanba. Čili jako celek to zase takové terno nebylo. Závěr jsem odhadl, protože chování postavy bylo "čudné" už od půlky, takže překvapení se v mém případě nekonalo, ale špatně vymyšlené to není. Proto také uděluji 3 hvězdy, protože jinak by se tento díl kvůli vyčichnutí tématu musel spokojit jen se dvěma. Druhý důvod k mojí hvězdičkové rozdávačnosti je opravdu krásné tělo Cynthiie Geary. Jinak jsem se, musím říct, trochu nudil.

Darkman (1990)

Tento film nestárne, naopak. V záplavě CGI umělotin září jeho poctivá výprava jako holá prdel z mechu. Nádherně udělané drobnosti i velké akční scény, masky, hudba Dannyho Elfmana a, a, a... V tak dokonalém světě, kde se díra do hlavy na dýchání dá udělat kolem trucku je snadné Darkmanovi odpustit že Frances McDormand není krásná, ale jen neotřele zajímavá, že místo výčitek se zcela v duchu noir lísá k padouchovi, že logika a fyzikální zákonitosti světa si daly šlofíka a ani jeden z padouchů mi nepřišel dost padoušský. Ten film má kouzlo Raimiho ranné tvorby, kdy se podobně jako ranný Jackson moc nesere s tím, co si kdo myslí, ale servíruje svojský pohled na svět, hrdinství, pomstu, vědu, lásku... Z filmu jsem cítil hodně inspirace Ohavným doktorem Phibesem, Fantomem opery a asi ještě tunou dalších věcí, ale Darkman je přesto díky silné imaginaci a čitelnému režijnímu vedení zcela svůj film. A výborný film. I po těch letech. Možná právě díky těm létům.

Podfukáři (2013)

U jiných filmů jsem ochoten nad skřípající logikou přimhouřit oči, ale u filmu, kterému mám věřit nebo spíš důvěřovat, si tento luxus dovolit nemohu. I můj 14letý syn usoudil, že je to blbina, a přitom ho kouzlení bere. Byť je to blbina efektivně natočená.

Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (1991) (TV film)

Lehce nadhodnocuji pro podivnou poetiku pohádky, která opravdu nesedne každému a po krásnou Alessandru Martines. V dospělosti se raději nekoukejte, je to totiž přesně jak píše tron místy opravdu neskutečně blbé a ještě k tomu i blbě natočené. Útržkovité vzpomínky z dětství jsou lepší.

The Haunting - Jak Steven viděl ducha (2018) (epizoda)

Ano. Jdu do toho. Nadšení se zatím nekoná, ale konec dílu byl konečně tím pravým zkaženě-ořechovým. 3:03. Nell je v červeném pokoji.

The Haunting - Otevřená rakev (2018) (epizoda)

Jaký je nejlepší dárek pro mrtvé děvčátko? Mrtvé koťátko. Časové linky příběhu zatím dost zašmodrchané (původně jsem se překlepl a napsal zašmordchané:-), ale už se začínám chytat. Pilot byl takový teaser - všehochuť. V druhém díle se už více věnujeme jedné ze sester, balzamovačce a ostatním postavám jen útržkově. Začíná se mi líbit, že je děj předvídatelný. Vím, kdy se začít bát a kdy si naopak oddechnout. Jako není to nějak děsivé, ale jen tak příjemně plíživé a hodně se to věnuje postavám. Vliv klasického románu od jedné z královen znepokojivé prózy Shirley Jackson se nezapře.

The Haunting - Na dotek (2018) (epizoda)

Zatím nejděsivější epizoda. Pořád je to pomalé a lehce zmatené, ale linie už se vyjasňují a tento díl asi zatím nejvíce odkryl karty domu i lidí, kteří jej opustili. Každý díl se více věnuje jedné z postav. Minule to byla balzamovačka, tentokrát dětská psycholožka. Vedlejší linie s panem Smajlíkem byla fajn, jen jsem poněkud zklamán z obligátního vyústění. Nemohla být sedačka z výprodeje plná vzpomínek na dřívější násilí a malá holčička citlivá k jeho emanaci? Bylo by to stačilo :-/ Po doteku mrtvoly jsem čekal, že nebude nic. To by mne asi znejistělo víc. I tak jde o creepy díl, po kterém jsem se budil ze spaní.