Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Tady nic psát nebudu, protože jednak muj blaf mezi stovkami kvalitních komentářů stejně nikdo číst nebude a jednak Pulp Fiction je zářným příkladem filmu, který nepotřebuje komentář. Nejkultovnější z nejkultovnějších.

Nelítostný souboj (1995)

Napsat komentář ke svému nejoblíbenějšímu filmu vůbec mi dělá obrovský problém. Nejen proto, že jsou tu tisícovky mnohem lepších komentářů, ale také proto, že nemohu najít vhodná slova pro vyjádření mé úcty k tomuto klenotu. Asi takhle: S filmy je to jako se ženskými. Některé se vám líbí nebo nelíbí, jiné vám postačí na jednu noc, ale ta pravá je jen jedna...

Million Dollar Baby (2004)

Nejcharakternější manager, nejkrásnější ženská duše, nejcharismatičtější uklízeč. Dokonalý film neexistuje, ale Million Dollar Baby se k dokonalosti blíží na milimetry a nejen proto, že je hvězdně obsazený nebo proto, že emocionální stránka filmu je procítěná, upřímná a natočená od srdce, ale jde tu především o nezlomnost lidské osobnosti a o touhu zachovat si čest a slávu i kdyby to znamenalo zemřít.

Frajer Luke (1967)

Frajer Luke je mou srdeční záležitostí již od dětských let. O Paulu Newmanovi jsem četl obsáhlou knihu a mohu bez nadsázky prohlásit, že vedle závodění bylo jeho euforií herectví a role Frajera Luka byla ta, kterou prožíval nejvíce a je to dost dobře znát, hlavně zde. Snímek o člověku, pro něhož má svoboda cenu lidského života mě při každé projekci dostane na 2 hodiny do ráje, z něhož nechci nikdy pryč...

Drsný Harry (1971)

Spolupráce Dona Siegela s Eastwoodem nemůže dopadnout špatně a Dirty Harry je toho zářným příkladem. Tohle je můj šálek čaje, skvěle vykreslený charakter hlavní postavy, legendární hlášky, napětí a prvotřídní akce. Tohle je jedna z Clintových parket, na které mu jde tanec perfektně.

Glimmer Man (1996)

Tohle béčko mám docela rád. Štefan Senegal se tu slušně ohání a pobaví špetkou kvalitních hlášek. Režie mi přijde dynamická a souboje jsou stylově nasnímané a ozvučené. Gemini napsal všechny klady, které dělají z tohodle béčka možná nejlepší film se Štefanem.

Pelíšky (1999)

Málokterý český film je tak dokonalý jako Pelíšky, skvělý humor s nezapomenutelnými háškami, které frčí dodnes, pro mě jeden z nejlepších filmů v historii české kinematografie, ne-li vůbec nejlepší. Bůh Vám žehnej pane Hřebejk!

Rain Man (1988)

Na mém pomyslném žebříčku sociálních dramat jasný vítěz. Neznám jiný snímek, kde by bylo vykreslení lidského citu a osobní spřízněnosti sugestivnější, než je tomu v případě Rain Mana.V Levinsonově úctyhodné režii je patrný náznak upřímného zápalu pro námět a pod jeho prvotřídním vedením vynikají i ostatní aspekty. Od hluboce charakterní barvité hudby, přes nezpochybnitelné herectví až po uhlazenou kameru. Důmyslně vyobrazená změna postoje Ch. Babbitta k životním prioritám je nesmírně působivá a její snaha zarýt se pod kůži i totálnímu cynikovi se upřít nedá. Možná zde chrlím více superlativ, než je zdrávo, ale jelikož mám obdobnou zkušenost jako Ch. Babbitt, nemohu jinak. Rain Man čirý důkaz filmové geniality. Ne proto, že si to myslím já, ale protože tomu tak je.