Mulholland Drive (2001)

Filmy od Lynche mají tu výhodu, že se na ně nemusíte soustředit, protože je stejně nepochopíte, můžete třeba u nich žehlit, uklízet, souložit, hrát na bicí atd. :-). Ne teď vážně. Myslím, že Mulholland Drive je výjimečným příkladem toho, že David Lynch umí kupodivu natočit i normální film. Je to zvláštní, ale rozhodně to není nesmyslná, bezduchá, nechutná a dementní zvrhlost (Mazací hlava). Atmosféra je dechberoucí, tenhle atribut se Lynchovi skutečně nedá upřít. Příběh je samozřejmě dosti složitý, ale má smysl, který však pro své pochopení, nebo alespoň částečné přiblížení potřebuje více projekcí. Napětí je tu dávkováno bohužel jen v některých chvílích a celková chaotičnost je tu občas na úkor příběhu, což mi vadí. Naomi Watts předvádí bezpochyby talentované herectví a lehká depresivní hudba také přijde k chuti. Ani pořádně nevím, proč hodnotím, tak jak hodnotím. Snad je to tím, že nejsem velký fanoušek Lynche nebo, že mi je zkrátka proti srsti Lynchova snaha zaujmout diváka těžkou složitostí příběhu. Film však rozhodně stojí za zhlédnutí a v Davidově šílené tvorbě je to jedna z kvalitních výjimek. 70%

Myslete na Henryho (1991)

Všechno špatné je k něčemu dobré. Tohle pořekadlo lze bez jakékoliv nadsázky aplikovat i na pointu tohoto filmu. Mike Nichols je znamenitý režisér a já jsem s jeho tvorbou již potřetí spokojen. Příběh není vůbec stereotypní, neustále se tu něco děje a hudební podkres je naprosto fantastický. Harrison Ford by si podle mě zasloužil nějakou nominaci. Emotivní stránka není nijak sentimentální a atmosféra je špičková. Spokojenost 80%

Noc s leguánem (1964)

Nemám vůbec tušení, co jsem panu Hustonovi udělal, že se rozhodl mě unudit k smrti. Kladu si otázku, jak mohl tak nadaný a inteligentní člověk s obrovským potenciálem stvořit tak nemilosrdně nudné dílo, během něhož jsem několikrát zavítal do říše snů. Nebudu hledat odpověď, jen doufám, že tenhle katastrofální zážitek je také poslední. Zde je výčet scén, které dělají film "zajímavým": Příboj vln, ohýbající se listy palem pod náporem větru a utíkající leguáni. To je jediné, co je v téhle smrtící nudě zajímavého. Půl hvězdičky je z úcty k Vám a druhá polovina je za Richarda Burtona. Lépe hodnotit nemohu, prostě ne.

Konkurs (1963)

I přesto, že to je vlastně o ničem, tak díky Formanovu citu pro trapnost to má jakýsi podmanivý náboj, díky kterému jsem se nenudil. Je to asi určené spíše pro pamětníky, kteří si s chutí s nostalgickou slzou v oku postesknou po zlatých starých časech, ale fanoušci pana Formana všech věkových kategorií si tu musí přijít na své. 75%

Kdyby ty muziky nebyly (1963)

Jsem přesvědčen, že Kdyby ty muziky nebyly , tak bychom byli v ******

Paša (1968)

Nemilosrdně nudné krimi, které nemůže nabídnout vůbec nic. Paradoxní je, že tak kvalitní charismatický herec jako je Jean Gabin tu měl spíš dekorativní účel. Dialogy nejsou na extra vysoké úrovni a zápletka je víceméně triviální. Film, který je potřeba ohodnotit pár minut po projekci, protože druhý den zapomenete, že jste ho viděli.40%

Stanley a Iris (1990)

Příjemný příběh o "chytrém analfabetovi", jehož snaha pohladit diváka na duši má takovou intenzitu, že jsem zkrátka nemohl odolat. Není to sice vzhledem k ději žádné převratné dílo, ale Martin Ritt jakožto můj velký oblíbenec je velice schopný režisér, umí pracovat s herci, skvěle vykresluje charaktery postav a ani zde neudělal výjimku. Chrlit tu superlativy na výkony ústředního dua by bylo nošením dříví do lesa. Že jsou Jane Fonda a Robert De Niro mimořádní herci ví i ještě nenarozené dítě. I když se jedná o romantické drama tak o vtip tu není nouze (zlodějovo zakopnutí o sudy, přeskočení pultu u švece atd.) Hudební složka to fantasticky podbarvuje. Nenáročný, trochu naivní, ale rozhodně milý snímek. 80%

Podzimní sonáta (1978)

Vím moc dobře, kam ten film míří, co je jeho pointou a jaký je jeho účel, ale vzhledem k naprosto suché emocionální stránce jít s hodnocením výše prostě nemohu. Mé první setkání s Bergmanem tak bohužel nedopadlo podle mých představ. Ingrid Berman je fantastická a tu nominaci za scénář taky chápu, ale vzhledem k nevídaně nudné formě to tahle 2 pozitiva těžko spraví. Jestli jsou ostatní Bergmanova díla "zábavná" jako tohle, tak to potěš p*del.

Profesionálové (1966)

Patřím mezi milovníky Brooksovy režie a zajímalo mě jak si poradí s tak těžkým žánrem, jako je western. Ne, že by si počínal špatně, ale je tak trochu vidět, že westerny nebyly jeho parketou. Je tu inteligence, spousta akce (obzvláště dynamitové vychytávky jsou zajímavým zpestřením) velmi kvalitní herci, můj oblíbenec Burt Luncaster, Lee Marvin a bohyně krásy Claudia Cardinale. Nepochybně kvalitní western, ale má zmlsanost Leoneho westerny je zřejmě až příliš velká :-)

Kontakt (1997)

Velice inteligentní sci-fi zpracované nekonvenční formou, v němž je divák ušetřen slizkých ufounů a hromadného vyvražďování (Den nezávislosti). Zemeckis si to natočil po svém a udělal dobře. Diváka pomalu, ale jistě vtahuje do mysteriózní oblasti napětí a mystiky. Výkon Jodie Foster je jednoduše dechberoucí a Alan Silvestri se znovu výborně osvědčil. Podobné filmy nevyhledávám, ale tohle mi zachutnalo. 80%