Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Laciná nahota, monology i dialogy šustící papírem nespasí. Je to nudné až prázdné. Rádoby kontroverzní, ale spíš nechutné. Faktem je, že výprava je poměrně slušná a kameraman točit umí, u našich filmů je třeba cenit si aspoň toho.

La leyenda del espantapájaros (2005)

Pecka. Mám rád dobré pohádky. Legenda o strašákovi má boží atmosféru a temný vypravěčův hlas jí dodává šmrnc. Hudba parádní, animace neobvyklá, mohla být promakanější, ale postačí.

Don Jon (2013)

Osobitá zpověď jedné generace. Don Joe svým režijním debutem oslovuje masy, sedící každou noc s balíčkem kapesníků u počítače. Ze Scarlett dělá festovní mrchu a nás ukazuje v tom správném (dobře pořád trochu pokřiveném) světle. Fajn prvotina, jen tak dál.

O pokladech (2012) (TV film)

Taková lepší moderní pohádka. Ano, nad mnoha rozhodnutími většiny postav zůstává rozum stát, ale byl jsem upřímně zvědavý jak se to vyvrbí. Nenávist k Budařovu hraní se ale prohlubuje s každým dalším "filmem/seriálem."

Za borovicovým hájem (2012)

Silné drama složené z tří propojených životů. Realistický syrový příběh a přesnou režii podtrhují výborní herci. Snímek malinko ztrácí, když se z před čočky objektivu odstraní Ryan Gosling, ale i tak má co říct. Ta čtvrtá je za skvělé krosové honičky v první třetině.

Lotrando a Zubejda (1996)

Stará škola. Pořád si vzpomínám jak jsme na základce v kině (v první řadě) napínali krky. Svěrák vždycky uměl vyprávět. Jedna z pohádek, kterou můžu dodnes.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2013) (pořad)

Když tě nikdo nepochválí, musíš to udělat sám! Já já já... příště trochu stručněji, nechat mluvit jen ty činy a spíš jen přát všechno nejlepší. Bilancovat jeden z nejpitomnějších politických roků vůbec, mohla být větší sranda.

Nymfomanka, část I. (2013)

Neúplné... přesto velice slibné. Humorné i temné příběhy že života jsou někdy až zarážející stejně jako některá srovnání. Von Trier jen tak mimochodem vysvětlí tajemství správného muškaření. Možná je to rázným producentským střihem, ale NYMF()MANKA (zatím) nepůsobí jako přehnaně erotický film, ale studie ženské sexuality, která je navíc podaná svěžím a zábavným způsobem. Diváci v kině se smáli na správných místech (situace, která je vtipná pokud se neděje vám) a několikrát naskočili leknutím, ale u nymfo-scén nebyl nikdo pohořšený, na druhou stranu asi ani zklamaný. Herecky nelze vytknout vůbec nic. Špičková sestava, které překvapivě vládne spíš mladičká Stacy Martin (která mimochodem vypadá jako jedna má spolužačka z výšky) než Charlotte Gainsbourg, ale u druhé části to bude spíše naopak. Z vedlejších hrdinů na sebe strhává pozornost Uma Thurman s bezchybnou kreací dokonalé manželky a Christian Slater v roli hodného tatínka. Zatím vynikající a ještě to vypadá, že nezajímavější nás teprve čeká. Zwei Bilder nur ein Rahmen... Ein Körper doch zwei Namen... Zwei Dochte eine Kerze... Zwei Seelen in einem Herzen...

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Ku**a a že to jde natočit poměrně koukatelnou pohádku i v dnešní době!

Vše je ztraceno (2013)

Boží Redford v úsporné a přesné režii J.C. Chandora. Intenzivní jízda od začátku, až do konce, kdy i sám divák propadá v chmury, tváří v tvář bezútěšnosti situace. Platí zde navíc zlaté pravidlo, "vždycky může být hůř". Možná je drobet škoda, že tvůrce nešel ve finále až za tu pomyslnou hranici, ale je fakt, že by se všichni z kina ploužili ven v hodně temné náladě. Jeden ze filmů roku, kterému je ale v silné konkurenci souzeno lehce (a neprávem) zaniknout.