České století (2013) (seriál)

Pilot: Na české poměry až nezvykle povedené. Tatíček Masaryk je tu prezentován jako manipulátorský master, rozvraceč a z jeho postojů by dnešní EU asi neměla moc velkou radost. Herecké výkony jsou vynikající. Ukazuje se, že dobří herci u nás jsou a když jim někdo napíše smysluplné dialogy odvděčí se jak tvůrcům tak divákům. Martin Huba v prvním díle působí velice solidně, i když ve finální verbální výměně exceluje Donutil. Part 2. Ti nám dávají kapky. Z národu dělají mrzáka a nevěří mu. Výborné dialogy, ale chtělo by to ještě více rozletu. Part 3. Tak trochu jsem si (asi naivně) myslel, že ten atentát ukážou a ono nic. Trojan je dobrý, od něj se to přece jen čeká. Potěší hravé parádičky (hrneček). Beneš působí jako namachrovaný smrkáč. Part 4. Prozatím vrchol seriálu. Kléma válí. Záporácky orientované vyprávění, kde už si komunističtí kluci z Beneše dělají vyslovenou prču. Skvělé hlášky. Jiří Vyorálek vyniká ("Jasně, že chci tu MOC!"), ten chlap si zaslouží víc rolí. Budař naopak otravný, naštěsí je ho tu němnogo. Part 5. Temná paranoia se plíží Klémovou pracovnou. Příběh rámovaný dvěma mučivě pomalými popravami nepřátelů strany rovněž patří k těm lepším. Pořád se tu hodně kecá, ale opravdu je o čem. Uvidíme jestli to bude i dál dostatečně poutavé. Protože nejlepší kousky máme, podle mě, tímhle dílem za sebou. Part 6. Sověti učí čechoslováky, že v jednotě je síla. Výborně zahrané a výprava je tentokrát na jedničku. Svoboda připomínal mého učitele deskriptivní geometrie. Děsivé a až nečekaně současné. Žvanili! Part 7. Ve své podstatě strašně slabý díl (i když se Kosatík strašně snaží) s nedostatečně poutavou hlavní postavou. Falešné hrdinství, zapříčiněné pouze bohatstvím a okolními lidmi není nijak obdivuhodné. Olga je fajn, Magor není špatný a jen dialog s X.Y. dokázal trochu zaujmout. Part 8. Komunismus je pro líné, kapitalismus pro chamtivé... Fantastická Kaiserova shrnovačka patří k nejsilnějším momentům seriálu. Pohled do zákulisí ukazuje přetvoření ráčkujícího dramatika do přesně toho křivého politika, od kterých se vždycky na oko distancoval. Jednání jsou při jeho projevech úmorná a vidět to na sobě Lábus dává dostatečně. Adamec je jedna z jeho nejlepších rolí. Kasier ovšem vládne. Herecky nejlibovější a díky bohu, i dostatečně nestranný díl. Part 9. Ukazuje Klause jako hlavního záporáka, který bez mrknutí oka obětoval co nebylo jeho. Ekonomika není věda. Věda studuje svět a když se prokáže opak určitého tvrzení, přepisuje ne ten svět, ale to tvrzení. V ekonomice je to naopak. Matematické cvičení, nic víc. Existuje příliš mnoho jednotlivců na to, aby fungovala. Herecky slušné, nic převratného. Na závěrečný díl překvapivě slabé finále. Celkově výborný projekt a jeden z nejlepších seriálů co ČT vypustila do světa.

Turbo (2013)

Pohodová odpočinková pohádka s důrazem na detaily. Výborná parta šneků, skvělí dabéři, napětí vtip i nervydrásající závodní scény. Po vynikajících Rivalech jsem se na okruh rád vrátil, tentokrát ten v Indianapolis. Kdo nemá rád závodění s Turbem bude mít možná trochu potíže, ale je něco ulítlejšího než, že šnek závodí s nejrychlejšími stroji na planetě? White shadow!

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Veselá jednohubka. Tak trochu jako Men In Black s duchama místo mimozemšťanů. Sem tam dobrá hláška, sem tam dobrý nápad, ale nic světoborného. Bridges je zábavný, ale až moc vykrádá sám sebe, Reynolds průměrný. Nejlepší jsou scény s jejich lidskými avatary (bloncka s fénem), škoda že jich nebylo víc.

Plán útěku (2013)

Nejen očekávané setkání dvou zašlých legend, ale i povedený film. V rámci možností samozřejmě, je tu pořád spousta náhod, hloupých rozhodnutí padouchů a nešokujících překvapení. To ale nevadí, struktura je stará, ale plášť je nově natřený. Vůbec celým snímkem se táhne příjemný boj starých postupů s moderními metodami a z toho všeho jsem měl v kině moc příjemný pocit. Stallone je tu za mazáka co ví jak se dostat z vězení, Schwarzenegger umí sehnat co je třeba a Caviezel představuje to moderní snaživé slizounství (a opravdu si ho užívá), Ostatní figury jsou tu jenom do počtu, nejlegračnější z nich je pak "50 Cent" Jackson hrající slušňáckého hackera. Finální rubanice je velice slušná a ve chvíli kdy Arnold pozvedne kulomet se pravověrným rozlije úsměv po tváři. Vrtulníkovu výdrž a následnou explozi barelů moc řešit nechci... no musela tam být tak budiž. Celkově jsem spokojený, v což jsem původně moc nedoufal. Stará škola v nejlepší formě. + Arnoldovo rakušácké odvedení pozornosti - to je jednoznačný vrchol filmu.

Ďáblův dvojník (2011)

Natočeno podle skutečných událostí... Sadámův synek byl zosobněním slova megasráč a příběh o něm a jeho dvojníkovi je svým způsobem neotřelý a originální, ale přece jen se drží určitých tradic a sledovat jej je radost. Prachy, ženské auta, to je Zjizvená tvář v Iráku... Přesto však DD na pár místech skřípe a občas ztrácí dech a musí ho zachraňovat vynikající Cooper a světe div se, Lee Tamahori!

Univerzita pro příšerky (2013)

Rád jsem se do toho světa vrátil. Dětské verze Mikea a Sullyho jsou pořád zábavné a zápletka týkající se studijí není špatná. Trefování se do nerdů, spolků a tak už tu sice bylo tolikrát, že se to ani nedá spočítat, ale tvůrci tím rozhodně nic nekazí. Konec, který se nese ve stylu "univerzita je vlastně k ničemu" je docela zábavný a předkládá dětem celkem neotřelé poselství o tom, že není nad to začít od kybíku.

Rivalové (2013)

Nepamatuju si to. Rok 1976 se stal deset let před tím než jsem se narodil. Díky Howardovi to nevadí, protože s přehledem dokáže zprostředkovat to nejlepší z doby, kdy závody ještě nebyli čistým kalkulem (geniální závěrečný rozhovor do toho problému hodně rýpe) a kdy lidi jako Hunt byli hrdinové - rytíři. Perfektně vyvážený scénář, který má co říct, oddaná režie, precizní a zároveň je vidět, že jde o srdeční záležitost. Hemsworth nikdy nehrál tak dobře (nebo nehrál a je takový?) a Brühl se v Laudu přímo transformoval. RUSH je snímek, který navrací víru v závodění, ve filmy o závodění a dobře vyprávěné příběhy ze života jako takové. Dialogy jsou vybroušené, vizuální stránka něco mezi moderním pojetím a věrným zachycením let sedmdesátých, napětí se dá krájet a za ty dvě hodiny se nemáte v kině šanci nudit. Čekám minimálně tři Oskarové nominace. Letos zatím nejlepší film. Zimmer tématicky sází na jistotu. P.S: Holkám se to bude líbit taky, i přes to že neholdují závodění, kterého je tu všehovšudy čtvrt hodiny. Štěstí je nepřítel.

Osamělý jezdec (2013)

Bruckheimerovské filtry trochu rozesírají jinak povedenou westernovou atmosféru, kterou Verbinsky bez problémů předkládá. Boj s příliš dětským, místy až infantilním a senilním (vypravěč nám některé věci zapomíná sdělit celé, protože je to starý bláznivý dědek) příběhem je nerovný. Sem tam dobrý nápad a naprosto špičková vlaková honička snímku zachraňují reputaci. Hammer nevýrazný, Depp neurážející a jedinný opravdu zapamatováníhodný výkon předvedl William Fichtner jako bezskrupulózní záporák, který se dokáže smát zubem. Zimmerova hudba je zase jednou naprostá špica a je vidět, že tenhle kousek dělal pro radost.

Raubíř Ralf (2012)

Prima pohádka okořeněná videoherním prostředím. Nostalgicky jsem si zavzpomínal na videeoherní časy a nebudu váhat s opětovným shlédnutím.

Gravitace (2013)

Kyslík na 1%. Nervydrásající kosmická jízda, která posunuje hranice žánru. Především po vizuální stránce. Cuarón má perfektně zmáknutou choreografii, na plátně se toho děje sakra hodně najednou a obraz v kombinaci se zvvukem (především hudbou Price) patří k vrcholům, letošní filmové nabídky i většiny vesmírných dobrodružství. Sandra hraje dobře a celkem v pohodě celý snímek odtáhne, Clooney je ale větší sympaťák. Pár slabších míst tu sice je, ale na klasciky strukturovaný surival thriller, tentokrát nad matičkou přírodou, proti prázdnu vesmíru, je doslova dechberoucí.