Malý krámek hrůz (1986)

Mozkové závity mi kmitají na plné obrátky, když přemýšlím, jestli jsem někdy vlastně viděl lepší filmový muzikál. Jednotlivé aspekty zkrátka fungují. Má to zajímavý příběh, je to vtipné a plné luxusně napsaných a dobře zahraných postav (Steve Martin v roli sadistického zubaře byl geniální a mini účast Billa Murrayho v roli masochistického pacienta byla také úžasná) i hudba je prostě skvělá a dokonale vyvážená s hranými pasážemi a mé tělo mělo chuť tančit, a to mnohdy nemá ani s dvojkou v krvi. Výtku mám snad jen k posledním 15 minutám, které nebyly bůhvíjak zajímavé. Všem divákům, kteří trpí byť jen nepatrnou fobií ze zubařů důrazně doporučuji film vynechat. Ostatní se pravděpodobně budou luxusně bavit (pokud nejsou idioti bez vkusu). Opravdu velmi milé a naprosto nečekané překvapení.

Da Ali G Show (2000) (seriál)

Tak tuhle show jsem si musel střihnout v originálním znění bez titulků, protože jsou všichni naši titulkáři buď líné kurvy, nebo namísto luxusních inteligentních pořadů překládají píčoviny, na které se stejně nikdo nedívá. Naštěstí jsem borec, takže zhlédnutí nepředstavovalo žádný problém. Je z toho cítit, že se Cohen teprve zastřeloval a hledal, co se týče humoru. I přesto jsem se ovšem luxusně nasmál a prodloužil si život o hezkých pár let. Cohen je opravdu mistr mystifikace a mnohdy je mi naprosto záhadou, jak dokáže některé situace přečkat s naprosto kamennou tváří. Jediná výtka snad jen k výběru hostů, kteří ve střední Evropě nejsou běžnému divákovi úplně známí a rozhovory zpravidla začínají bez jakéhokoli úvodu, takže bylo mnohdy obtížné se zorientovat a docenit všechny vtípky. RESPEKT!

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967)

Jakožto největšímu odborníkovi této databáze mi moje odbornost nedovoluje souhlasit s tím, že by se tento snímek až tak povedl. Například zde chyběla pořádná fešanda v roli bond girl. Humorem se také šetřilo a pokoušel se být tak šíleně inteligentní, až už vlastně nebyl ani vtipný. Zasmál jsem se všeho všudy dvakrát. Příběh lehce o ničem a co se týče bondovských vychytávek, které dávaly snad největší prostor autorské fantazii, tak to tvůrci omezili na jeden multifunkční a krajně debilní budík. Příběh mě nezaujal. Herci si odkroutili zdárně to svoje. Úplný průser to nebyl, ale celkový dojem je spíše podprůměrný. Doporučuji od Vorlíčka zhlédnout raději vydařenou komiksovou parodii Kdo chce zabít Jessii?

Drak přichází (1973)

Bruce Lee mohl být borec, jaký chce, ale nikdy mě nepřekoná v tom, že já jsem tento film na rozdíl od něj viděl. Jeho nesporný akční um byl totiž vykoupen daní nejvyšší - vlastním životem, kdy mu častá zranění udělala z mozku fašírku. Co se týče filmu samotného, tak akční scény byly luxusní. Všechno ostatní těžce kulhalo. Netroufám si říct, zda mě více sral totálně nesedící zvuk, který byl evidentně do filmu doplněn až v postprodukci dodatečně. Tenhle defekt nebyl obtěžující snad jen u všemožného pištění a skřehotání, či u ozvučení úderů. V rámci dialogů to bylo na poblití. Všechny neasijské vedlejší postavy byly k uzoufání špatně zahrané a snad i špatně napsané. Nejvíce mě iritoval ten negr s afrem, a to rozhodně ne z důvodu, že bych trpěl sklony k rasismu. Naopak hlásám, že každý by minimálně jednoho černouška měl doma mít. Příběh bylo taky jedno velké nic, ale to se dá u akčního filmu přežít, protože to není klíčovým aspektem. Opravdová one man show jednoho opravdového borce a akční ikony, která v sedmdesátých letech a možné ještě o chvíli později, musela být opravdu kultovním zážitkem. Dnes už se většina diváků nad snímkem jen lehce pousměje. Tohle je první film, který jsem s Bruce Lee viděl a vůči jeho postavě fakt všechna čest. Z každého záběru je cítit obrovská píle a snaha o naprostou preciznost a dokonalost. Velká škoda, že on je tím jediným tahounem. Lepší 2 hvězdy.

Doktor Živago (1965)

Věřím, že kniha mohla být luxusní, protože snímkem občas prostupují vypravěčské pasáže, které působí dojmem, že jsou vyňaty právě z knihy. Ke zpracování mám ovšem větší než velké výhrady a pořádně nevím, kde začít. Velký problém jsem měl třeba už s hereckým obsazením. Julie Christie, která v té době měla 25 let a vypadala na 35 let, máte věřit, že hraje naivní hampejzní 17leté dítě. Podobných případů je snímek plný. Taktéž jsem ze snímku pojednávajícím o Rusku vůbec necítil ono Rusko, nýbrž pouze západní pohled na Rusko. Strašně mě srala všudepřítomná angličtina, která nezapadala do ruských reálií. To, že hraje Rusáka Egypťan, už byla pouze shnilá třešnička na nevydařeném dortu. Celé to nezachránila ani pompézní výprava a povedená hudba. Před zhlédnutím jsem doufal, že se dozvím něco zásadně nového a přínosného o počátcích nástupu komunismu. Místo toho dostává naprosto přepálený prostor jakýsi pseudo romantický trojúhelník, což není zrovna mým šálkem čaje a zajímavé na něm bylo snad jen to, že kdysi dávno ve spojitosti s nevěrou existovalo něco jako špatné svědomí. První hodina filmu byla ukrutná nuda a výhradně jen kecání. Jak se do děje konečně vložila válka, tak se začalo něco dít a několik pasáží snímku bylo opravdu dobrých. Potom je ovšem znovu vystřídaly píčoviny a romantika. Nad obecným jásotem kroutím nevěřícně hlavou a dávám s tak moc přivřenýma očima, že jsou téměř zavřené velmi ušmudlané 2 kousky.

Amistad (1997)

Když si tak letmo počtete všechna ta jména s filmem spojená, tak bylo naprosto zaručeno, že tento snímek zkrátka ani nemůže být špatný. To by bylo proti všem vesmírným zákonům. Ze všeho nejvíc se ovšem musím rozplynout, nad Johnem Williamsem - to je absolutní euforie a radost slyšet něco tak neskutečně dokonalého. Bez debat je to nejlepší hudební skladatel, který kdy kráčel po této planetě a i k dnešnímu dni v úctyhodných 87 letech neztratil nic ze svých kvalit. Přeji mu co nejpevnější zdraví, ať tu může ještě rozsévat radost a dávat vyniknout svému nadpozemskému hudebnímu citu a genialitě. Kamińskiho kamera byla také tradičně skvělá a jednotliví herci (včetně opičáků), si své role odkroutili také luxusně. Zkrátka k technické stránce může mít výhrady jen naprostý šulin. S čím jsem však měl trošku problém, je šílená americká propaganda, kde jsou USA tradičně prezentovány jako ten nejúžasnější národ pod sluncem s nejdokonalejšími mravními a morálními hodnotami a kde je ústava ten nejúžasnější dokument, jaký kdy spatřil světlo světa. V rámci soudních jednání, které jsou těmi vůbec nejlepšími a nejdůležitějšími úseky filmu, sledujeme, jak se všichni zúčastnění brodí po krk v patosu. Neuslyšíte snad jediný pádný argument a přímý důkaz. Všechno je orientováno na city posluchače a dlouhé proslovy o úžasných otcích zakladatelích a správných morálních hodnotách. Takové hodně zromantizované pojetí příběhu o velmi podstatné události amerických dějin, která sice velmi pomohla právům všech opiček (která dnes míří do naprosto nesmyslných mezí, protože společnost, která se již dávno několikrát celá vyměnila, cítí vůči opičákům stále jakýsi sociální dluh), ale naopak ještě zvýšila doutnající napětí mezi severem a jihem a odstartovala nelítostnou občanskou válku. Málokdo si uvědomuje, že opičákům navrátili jejich práva znovu ti, kdo jim je původně vzali - nadřazená bílá rasa. Dlouhá stopáž snímku byla vzhledem k tématu nutností. Přesto se střídají pasáže slabší s těmi hodně vydařenými. Snad proto se úplně nemohu rozhodnout, kam nasměrovat své hodnocení, ale asi přeci jen ty ušmudlané 4 kousky sem šoupnu. Člověk má po zhlédnutí skoro chuť, si nějakého toho černouška koupit, tady chci říct osvojit. Zajímavé bylo, že zaznělo to vůbec nejhanlivější označení pro naše černé přátele, jaké jsem kdy slyšel - "zboží".

Celestinské proroctví (2006)

Jakožto nejlepší a nejvyspělejší uživatel této databáze si dovoluji nesouhlasit, že by bylo zpracování snímků až tak žalostně špatné. Ano, asi každý měl při sledování pocit, že sleduje snad jen lepší televizní film, ale dalo se to nejenom překousnout, ale záběry na přírodní scenérie nebyly vůbec marné a s hudbou se Nuno Malo trefil prostě parádně. V rámci herců a hereček to bylo tak půl na půl. Někteří mě příjemně překvapili, jiní by se hravě uplatnili v rámci filmů od věhlasné světové režisérské jedničky Tommyho Wiseaua. Kombinace různě talentovaných herců potom působila nesmírně komicky. S předlohou nejsem obeznámen a asi se ani obeznámit nechystám, ale musím souhlasit, že děj na mě působil rovněž velmi zkratkovitým dojmem, kde se skáče z místa na místo a z události na událost. K žádné postavě není možné si utvořit jakékoli pouto a jakkoli s ní souznít, tudíž je vám tak nějak u zadečku, jak to celé vlastně dopadne. Jediné, co si tedy divák může odnést je ono poselství. I zde se ovšem naráží na problém. Jedna skupina diváků už si ono proroctví dávno uvědomuje, nebo minimálně jej pokládá za možné, protože jej nelze tak snadno vyvrátit a zhlédnutí sotva průměrného snímku tedy není nutné, a ta druhá skupina proroctví za svůj život pochopit nestihne, takže bude ze snímku zmatená a zcela ho odsoudí. Tudíž se musím zeptat, pro koho byl tento film vůbec určen?

Zkouška (2009)

Spoilery! Znovu jsem v rámci filmu doplatil na to, že jsem prudce inteligentní krásný mladý muž, když jsem prokoukl s pomocí příliš patrných indícií i kouzelné brýle, ve kterých pán civěl na papír i pána samotného, kým opravdu je. Nechci to ovšem svádět pouze na svoji inteligenci, neboť v tom má svůj podíl i to, že mám rád filmy, kde se v rámci uzavřeného komplexu skupinka lidí pokouší vyřešit problém, či se jen dostat ven, takže jsem správně vytušil odkud vítr vane. Když přihlédneme k tomu, že se jedná o debut Stuarta Hazeldineho, tak snad každý musí připustit, že v tomto tvůrci něco je, protože jako debut to rozhodně špatné nebylo. Zde bychom ovšem měli hodnotit kvalitu jako takovou, a ta oslňující není. Nejlepší z celého filmu bylo úvodních 30 minut, kdy divák moc netuší, kterým směrem se děj bude vyvíjet a postavy se chovají vcelku příhodně situaci. Až s přibývající stopáží se všichni začínají chovat jako parta kreténu na míle vzdálená logicky uvažujícím bytostem a v rámci děje se objevuje stereotyp a nuda. Celkově tedy nedám víc než pěknější 2 kousky.

Hoši z Abu Ghraib (2014)

Spoilery! Zajímavé téma uchopené zajímavým a takovým lidským způsobem, které je vyprávěné z právě nastupivších mlíčňáků plných ideálů, kteří se musí střetnout s ne tolik růžovou realitou. Na snímku je šíleně znát, že se režie i hlavní role ujal prakticky úplný amatér, ale svým způsobem to přineslo takové zajímavé kouzlo, i když za cenu takové jakési nekonzistence. Film působí spíše jako vizualizovaný zápis z deníčku, než jako cokoli jiného. Těšil jsem se na Samvěda Křepelku v netradiční roli, ale ten frajer se tam mihl snad jen na malou chvilku. Také je škoda, že se příběh točí pouze kolem hlídače čmoudů před výslechy, takže kromě toho, že mu někdo občas usne, pomočí se, nebo po něm někdo hodí hovno, tak toho vlastně divák moc nevidí. To pravé dobrodružství se odehrává za jinými dveřmi, kam se bohužel (mimochodem příšerný) kameraman nevydá. Naopak se mi moc líbil závěr a proměna hlavního hrdiny, u kterého to už už vypadalo, že začne s tím jedním čmoudem kopulovat, ale naštěstí to "dobře" dopadlo. Jestli tohle má být skutečná výpověď, jak USA zachází s vězni, tak se tam kluci mají skoro jako v pohádce a moc nechápu ten poprask kolem. Vadila mi i neskutečně nesympatická sebranka vojáků a nepěkná přítelkyně hlavního hrdiny, která se tam občas vecpala v nějakém debilním prostřihu. Slabé 3 kousky.

Řím - Únorové kalendy (2005) (epizoda)

Spoilery! Hezké a zajímavé finále, kde se ukončilo hned několik dějových linek a připravila se půda pro další sérii, která je snad pro všechny diváky méně známá, než notoricky známá vláda a osud Caesara, takže se mohu těšit i na lehká překvápka. Líbilo se mi uplatnění klíčové informace v klíčový okamžik. Znovu se potvrdilo, že informace je mnohdy mocnější meče. Dle očekávání jeden z nejlepších dílů série a příjemná pozvánka na sérii příští, kde doufejme proběhne konečně i nějaká ta bitva.

Časové pásmo bylo změněno