Můj táta hrdina (1994)

Je to darmo, francúzsky a americký humor nie vždy idú dokopy, hlavne asi nie s tradičným Francúzom Depardieum. Jemne dobrodružné ladenie však zasadzuje rozhodujúci úder a z filmu sa stáva celkom príjemná spomienka. 60%.

Stahující se mračna (2002) (TV film)

Filmy s takýmto obsahom by sa mali premietať na hodinách dejepisu a s takýmto výkonom na hodinách herectva. Výkon Alberta Finneyho ma totálne uchvátil, rovnako ako vyspelá a kvalitná televízna produkcia, ktorá ma vo všeobecnosti na ostrovoch taký vysoký štandard ako nikde na svete. Perfektný mix životopisnej drámy s krásnym sviežim nadhľadom a smutných udalostí, ktoré sú úzko spojené ešte s nedávnou minulosťou. A - že to tak vôbec nemuselo byť - na túto tému jeden z lepších filmov. 80%.

Divočina (2006)

Pod hodnotenie sa asi silne podpísal fakt, že som už pár dní žiadny film nevidel a táto skvelá oddychovka mi dokonale navrátila a naplnila filmový deficit. Ale aj bez toho nechápem to úbohé percento, pretože toto je bez-pochýb super, naozaj super animák, ktorý aj keď kopíruje 'Madagascar', tak kopíruje len jeho podstatu, ale inak je to svižnejšie, nápaditejšie a hlavne vtipnejšie! 75%.

Apocalypto (2006)

Po vlažnejšom prijatí tuzemskou diváckou verejnosťou som film v kine vynechal a ľutovať to budem ešte veľmi dlho. Gibson sa pustil do ďalšieho megaprojektu, znovu historickejšieho rázu a znova má úspech. A k dokonalosti vôbec nemá ďaleko. Zložitosť príbehu je na minime, stačí len pritlačiť na tých správnych miestach a hneď od začiatku sa črtá dobrodružná nadupanosť. Herci sú sami sebou, krásne prirodzení, Mayovia sa nedajú zahrať, to asi treba mať v krvi. Realistickosť a krutosť scén vyráža dych a dej má tou reálnosťou až takmer dokumentárny nádych. Ak mám za niečo strhnúť pár percent, tak je to len za nemožnú zhodu náhod, keď počas jednej cesty za slobodou nášho hrdinu zachránia toľké náhody, akoby si to dopredu načasoval v diári. Ale inak je maximálna spokojnosť. Návrat k akémusi naturálnejšiemu akčnému filmu bol načase, teraz len nechcem vidieť, čo s oštepmi, sekerami a lukmi porobil Emmerich. Každopádne by som chcel ešte takéto čosi vidieť. No a potom je už len otázne, či chcem Gibsona viac vídavať pred, alebo za kamerou, ale asi najlepším riešením by boli filmy ako 'Braveheart'. 95%.

Špinaví, prohnilí lumpové (1988)

Krásnej herecké spojenie v dvojici dvoch hlavných špinavých a podlých podvodníkov v podaní Martina a Cainea. Anglická elegantnosť a americká neokrôchanosť, tu neni o čom, škoda, že príbeh nemal hneď od začiatku také grády ako vo finálnej stávke, ale aj tak veľmi pohodová komédia z čias klasických pohodoviek. 70%.

Equus (1977)

Keď vám film zadelí vyše dvojhodinovú nádielku filozofických, psychologických a nemenej hĺbavých a rozjímavých rečí, dialógov a monológov, radím vám, dajte si chvíľku pauzu, kým ohodnotíte. Ľudská duša je nevyspytateľná, ale obnažiť ju a tak trefne poslať cez kameru príbeh 17ročného chlapca, ktorého fanaticky spirituálne duševné a mentálne rozpoloženie sa chápe len veľmi ťažko, tomu poviem kus práce. Samozrejme, druhá vec je, ako vás príbeh chlapca a príčiny jeho stavu zaujme. Mňa zaujal, ale nestrhol ani neomráčil. Ani nepoznamenal, jednoducho zaujal. 75%.

Pidihajzlík (2006)

Bizarnosť a bláznovosť nápadov bratov Wayansovcov, to je niečo, na čo sa dá vždy s úsmevom pozrieť. Nikdy totiž nespadnú na úroveň totálnych sračiek a úbohostí, aj keď je to stále ten vyschnutý a vyprahnutý humor dookola a verím, že pokiaľ by to bol váš prvý film s týmito klaunami, dáte aj za tri, ale na tej istej mimike sa večne smiať nedá. Navyše toto prťavé filmové bláznovstvo má veľmi sympatických predstaviteľov, chutnú zápletku a ďalšiu americkú idylku, ktorá ma už tak ľahko nerozhodí. 45%.

Za nepřátelskou linií 2 - Osa zla (2006)

Mať tento film trošku lepšieho režiséra a hlavne kameramana, mohol vyzerať trošku inak. Pokiaľ nie je zvládnutý príbeh, čakal som aspoň sľubnú akciu, ale ona nie a nie prísť. Pekne je vidno ako sa celý film šetrí rozpočet na záverečný výbuch a nakoniec tomu nasvedčuje aj demencia tvorcov, keď pilot zadelí: "Z radarového dosahu Severnej Kórei sa dostaneme, keď preletíme na Kazachstan a za štyri hodiny sme naspäť v Soule!" Tak to už hraničí s chujovizmom. Keby sa to aspoň netvárilo ako megafilm, ktorý chce spraviť dieru do sveta. 45%.

Zubaté ostří (1985)

Už v polovici filmu som si pekne vyselektoval ďalšie scény takmer presne som vedel, čo sa dopredu stane. To, že má film skvelo zahraté postavy, neospravedlňuje fakt, že má hrozne predvídateľný scenár. Navyše romantická zápletka pomerne chladná a Glenn Close som znova neprišiel na chuť. 60%.

Střelec v ohrožení (2007)

S cieľom vrhnúť sa na akčnú béčkovú oddychovku som nemal cieľ zaspať. Scenár na úrovni - odspíš pár minút, nič sa nestane - však zariadil, že som sa zase aspoň až tak nenudil. Uspávankový feeling tiahne z filmu ale už od začiatku, dve-tri prestrelky a jedna bitka. To som vážne nečakal. Najmä od režiséra pomerne originálneho 'The Thirteenth Floor'. Nízke hodnotenie ma mrzí o to viac, že Snipes tiež podľahol výberu samaritánskych rolí à la Seagal. 55%.