Dvojník (2000)

Tento film nie je takmer ničím jedinečný. Je vlastne vo svojej podstate tuctový a ani nie je natoľko záživný, aby som mu venoval druhý krát pozornosť. Pozornosť si však uchmatol počas prvej projekcie a to dvoma aspektmi. Z hereckej stopy nevybočujúcimi hercami a najmä hravým dejom. Príbeh je trošku zmätený a zo žánrového hľadiska ho ťažko jednoznačne pripísať k niektorému žánru, no práve to je na tom to pestré, iné. Žiadna dejovosť zabezpečuje nepochopiteľne plynulé, príjemné ubiehanie minút v prvej polovici, s ktorým som bol celkom spokojný, keď sa dej zvrtol do záživnejšieho s thrillerovým podmazom. Nakoniec samozrejme záver hodný priemeru, no s film ako celok tam rozhodne nepatrí. 70%.

Erasmus a spol. (2002)

Zato, že sa v tomto filme mnohí mladí vidia, ešte neznamená, že z toho budeme všetci preč. Aspoň teda ja nie. Možno raz, keď budem na tieto veci spomínať. 60%.

Iron Man (2008)

Marvel(ous)! Keď som sadal do kina, mnohí neznalci ani len netušili, o čo pôjde. Za všetko hovorí výkrik pár radov za mnou: "Chalani, čo je to iron?" Ale teraz netuším, či je to pri vnímaní tuzemského publika klad alebo zápor. Každopádne, tí čo čakali superhrdinu typu 'Superman' museli byť sklamaní, mne však Favreauove spracovanie sadlo presne do noty. Ukázal, že vie zabaviť nielen prťavé publikum, ale aj náročnejšie masy. Downey Jr. nemá svaly a vykockované brucho, ale odovzdal tomuto plecháčovi toľko charizmy a cynického šarmu, že aj samotný kostým by mohol byť nominovaný na ceny. Dej sa rozbieha pomalšie len v tom štýle, že prvý poriadny fight sa odohrá takmer po hodine, ale užívať si hlášky a neiritujúci nástup nového hrdinu stojí za to. Pár naivnejších scén a dialógov sa ale dalo vyškrtnúť. Po prvej rane železného diabla sa však začnú diať veci. Zámerne neakčná prvá polovica je ako ticho pred búrkou, Favreau vie čo robí, a na akciu sa potom pozerá s otvorenou hubou. Vo finálnom súboji som nezhliadol toľko predvídavosti (alebo som nechcel), takže aj s tým bola spokojnosť. Chcem viac hrdinov tohto typu. Chcem dvojku, čo viac dodať. Len škoda, že Bridges sa v nej ako záporák už nemihne, pretože to bol ten pravý parchantský výber. 100%.

Pověste je výš (1968)

Už úvod je zaujímavý, ostrý a bez okolkov. Prakticky to čo rieši celý 'The Ox-Bow Incident' sa tu odohrá behom desiatich minút. Tu však ide samozrejme o niečo iné. Dráma a myšlienková forma sa dostávajú do úzadia a nastupuje (h)rana Eastwood a ten sa s dejom a priebehom len tak nebabre, takže by som kľudne k žánru zaradil aj akčný. Len ten trošku spatetizovaná záverečná (našťastie len krátka) zápletka by sa kľudne dala vystrihnúť. A titulná skladba tiež dobre známa, aspoň už viem odkiaľ. 75%.

Terra Nostra (1999) (seriál) odpad!

...z princípu! 0%.

Mise pomsty (2000)

Pokiaľ by nebol prítomný občas slušne hláškujúci Lundgren a spomerne slušným švihom päsťou, neumiestnil by zopár dobrých kopancov, zabudol by som na film behom hodiny. Takto som si ho pamätal dve. 30%.

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

Aj keď nesie Jakubiskov film ľahký názov a aj veľa scén pôsobí úsmevne, jeho dej a niektoré časti, so záverom nevynímajúc, majú hlboké cítenie s krásnou poetikou. Jakubiskov štýl je síce ešte držaný ako-tak na uzde, no povedal by som, že práve ten dodal filmu to čaro. Dokonca aj na tých miestach, v ktorých by to iní len zrutinovali. No a Polívka bol bez chyby, Pavelka dokonca trošku zaostával, no stále s výkonom hodným herca. Každopádne, záver trošku dosť nezvládnutý a vedel by som si predstaviť, aby táto dvojica využila svoje role v trošku inom, menej komplikovanom príbehu. Zbytočne. 75%.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

To, čo robí poriadny thriller zaujímavým, je predovšetkým jeho zápletka. Ak má byť však kvalitná, neznamená, že musí mať ten najzložitejší mechanizmus. Stačí jemná iskra a všetko čo môže, to vzbĺkne. Samozrejme aj herecké výkony boli skvelé. Hoffman síce ešte trošku prevyšuje Hawkea, ale aj tento pán začína mať peknú dávku charizmy. Lumetova réžia znova naberá na obrátkach ako kedysi a strih ako hlavný nástroj viacerých časových sekvencií bol naozaj efektný. Ale filmu treba dať trpezlivosť. Veľa trpezlivosti. 80%.

Texaský masakr motorovou pilou: Počátek (2006)

Že sa do toho pustil Bay ako producent znova, asi to muselo mať aspoň nejaký potenciál a ja som rád, že ho spolu s jednoduchou, ale skvelou Jablonskeho hudbou využili. Konečne sa od začiatku do konca všetci nenaháňajú a nemáva sa a pílou, čo mi pri predchádzajúcom snímku liezlo dosť na nervy. Na scénu sa dostane viac postáv, hlavne masochisticky hláškujúci sheriff R. Lee Ermeyho a o zábavu je postarané. 65%.

Most do země Terabithia (2007)

Keď sa dnes povie fantasy film, takmer každý má pred očami trilógiu 'Prsteňa' a zabudne, že tomuto žánru kedysi kraľovali detské fantazijné príbehy. Takže naladiť sa na skromnejšiu frekvenciu a hlavne nečakať výpravné a trikové výbušnosti a dočkáte sa príjemného osvieženia, v ktorom je rodinné zaradenie úplne na mieste. To však neznamená žiadny prepad. Naopak. Vykúzlením minimálnych fantazijných postáv sa zmenšuje šanca nimi upútať, takže práve preto sa klaniam pred scenárom, detskými hercami, z ktorých mi nelizla takmer žiadna postava na nervy. Veľmi pekná zmena a napríklad radšej by som sa dočkal takéhoto pokračovania. 80%.