Příliš vzdálený most (1977)

Na vojnový film sa mi to síce zdalo trošinku viac rozťahané, no na atraktivite to neuberalo. Dôveryhodné zobrazenie, skvelá práca zobrazenia vojnových udalostí, ako aj strih medzi frontami. Natočenie akcie bolo neomylné, hviezdy si rozdelili primeranú časť filmu a každý bol spokojný. A ja tiež celkom. Na 75%.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

No. Akurát som zhliadol päťdesiatročný film, ktorý vďaka svojmu spracovaniu nestratí reálnosť a atraktivitu ani ďalšie polstoročie. Dopodrobna prepracovaný pohľad do práce porotcov. Aké to majú častokrát ťažké sa rozhodnúť aj pri naoko jednoznačnom prípade. Akurát mi vadilo, že pár fráz opakovali stále nekonečne dookola a napriek pomerne svižnému tempu to mohlo byť kratšie. 85%.

Říše vlků (2005)

Pokiaľ by boli všetky filmy aspoň na takejto najnižšej úrovni spracovania bol by som spokojný. Nebolo to zlé, naopak nápad celkom slušný, škoda toho spracovania. Tvorcovia si asi mysleli, že toľkými zvratmi v deji, nelogickými hádankami a zmenami lokalít zvýšia atraktivitu, je to omyl. Zbytočne prekrútené. Ale inak celkom pozerateľný kvázi thriller. 65%.

Pravdivá romance (1993)

Kto vie ako by to dopadlo, kedy Tarantino nechal všetky svoje scenáristické počiny režírovať takýmto velikánom. Veď tento počin takmer prekonal aj Pulp Fiction. Slater je prekvapivo ešte v dobrej hereckej kondícii, Patriciu táto rola vystrelila do výšin (z ktorých nasledoval rýchly pád) a Scott konečne ukázal, že nielen jeho brat to na režisérskej stoličke vie poriadne roztočiť! Perfektne vybraté hviezdne obsadenie, kde krátke role jednotlivých hviezd jednoducho vyrážajú dych a skvelo pasujú do scenára. Bezservítková akcia je pamätná a záver mrazivý. 90%.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Jednoduchá, príjemná klasika, ktorá svojim pointou v scenári pripomína amatérsky film, no svojim otvoreným a príjemným obsahom a najmä hercami si získala celý národ. Celé to malo hlavne rýchly spád a nenudilo. Čoho som však čakal viac, bolo humoru. Pár chlapčenských somariniek a niečo navyše mi jednoducho nestačilo. 70%.

Horská hlídka (2004)

Podobné spracovania vedia človekom poriadne otriasť a sú často pôsobivejšie ako akýkoľvek dokument, či iná výpoveď. Svinstvá aké sa zvieratách páchajú, spojené s krutými ľudskými osudmi kvalitne zobrazené, to nie je však film pre každého. Ale aj napriek tomu, že dej je krátky, pôsobil na pár miestach spomalujúco. 75%.

Wimbledon (2004)

Kvalitné a hlavne originálne romantické komédie sa už tak veľmi nevidia. Preto sa ich tvorcovia aspoň snažia zaobaliť do iného tvaru. Myslel som, že atraktívne tenisové prostredie tomu napomôže, no mýlil som sa. Šablóna scenára neporušená, dopredu odhadnutá. Veľmi príjemné boli však tenisové zábery, Bettany a prízvuk. O Kirsten radšej pomlčím. Jednoducho mi tá actress nie je sympatická. Snáď s výnimkou Spideeho. 60%.

Jak ztratit kluka v 10 dnech (2003)

Som veľmi príjemne prekvapený. Podobné zaškatuľkované americké sladké nevtipné cukrovinky niekedy radšej obídem, no táto ma vyviedla z omylu. Veľmi príjemné osvieženie s veľmi sympatickou hereckou dvojkou. Najviac ma však tešilo, že celé je to na svoj čas veľmi čerstvé, milé a hlavne neurevané! 75%.

Voják (2006)

Tak po Vinovi a Rockovi tu máme ďalšieho kandidáta na prevzatie žezla po Arniem. Aj keď Cena nie je až taký cool ako spomínaní dvaja borci, podobné oldschool-action filmy milujem a tento mi ich pripomenul viac, než dosť, takže nie je o čom diskutovať! Prostredie tiež nie je až také atraktívne, je vidieť, že občas boli asi problémy aj s financiami, ale všetko zachraňovali slušné hlášky a niektoré akčné scény. Scenár je lacný a aj napriek pomerne krátkej stopáži pomerne rozvlečený, náznaky sľubného príbehu sú nevyužité, rovnako je aj nevyužitá postava (korba plná svalov) akou je John Cena. Toto je moje malé guilty pleasure, pri ďalšom Cenovom filme budem však nemilosrdný. 75%.

Blbec k večeři (1998)

Frantíci absurdito jednoducho vedia! Nie vždy to jednoducho vyjde. Milujem kvalitné komédie „made in France“, ale z deväťdesiatych rokov poznám aj humornejšie poňaté snímky ako je tento. Nie, že by som sa nezabavil a neoddýchol si. Naopak ma to ani na chvíľku nenudilo. Jednoducho som sa tešil trochu viac, ako som dostal výsledok. Inak to bolo skvelé, nápaditosť nemala hraníc. Blbec nemohol dostať lepšieho protagonistu, navyše to bolo rýchle a debilne geniálne. 85%.