Užívej si, co to jde (2009)

Zvyknutý na allenovský vysoký štandard som sa s radosťou pustil do jeho najnovšieho filmu. Avšak to, že dostanem (z môjho subjektívneho hľadiska) extra nadštandard, ktorý som Allenovým filmom prideľoval naposledy pred 20.rokmi, som naozaj nečakal. Po zaujímavých žánrových odbočkách ku príbehom s krimi zápletkou, romantickým drámam, či dokonca serióznym thrillerom, ktoré všetky dosiahli veľmi slušnú hranicu kvality, prichádza komédia, ktorá mi pripomenula Allenove najväčšie päťhviezdičkové skvosty ako 'Crimes and Misdemeanors', 'Radio Days' či 'Love and Death'. Hlavnou zbraňou sú, ako inak, dialógy. V tomto prípade sú však priam zbraňou hromadného ničenia. Vtipy, fóry a hlášky, ktoré smerujú snáď do každej oblasti nášho života, vyťahuje Woody od začiatku s neuveriteľnou frekvenciu. Až s takou, že som si každú chvíľu hovoril, že to tak jednoducho nemôže pokračovať do konca, že také tempo starý pán nemôže ustáť. A mal som pravdu. Našťastie to platilo len na posledných 10-15minút, takže zvyšok bol absolútne skvelá a úderná kanonáda útokov na moju bránicu. A keď ešte spomeniem príjemných hercov a tradičný allenovský hudobný doprovod, nezostáva mi nič iné len konečne po dvoch dekádach prideliť aj piatu hviezdičku. Zaslúžene. 95%.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Konečne som si vychutnal kultový americky snímok a prevzal som jeho kultovosť aj do svojho osobného rebríčku, čo sa s filmami z imdb topky až tak často nestáva. Pekelné herecké výkony, skvelé režijné nasadenie, jednoduchý, no úderný scenár, čo dialóg, to poklad, skrátka nemám absolútne čo vytknúť. Pestrosť deja je obdivuhodná, film žongluje so žánrami v neskutočnom tempe a vždy ich vie skĺbiť tak, aby z toho divák nebol zmätený. Dobrodružná akcia, dramatické dobrodružstvo, tragická veselohra a divácke potešenie. Vychutnajte si ho aj vy. Vrelo odporúčam. 100%.

Temný stín nad L.A. (2002)

Rok po oscarovom 'Training Day' prichádza scenárista David Ayer s ďalším filmom o prehnilom a skorumpovanom policajnom svete. Nie každý je schopný napísať každý rok jednu oscarovú pecku, nie každý je ju schopný zrežírovať. Takže buď je Shelton až taký priemerný rutinér, že pokazil čo sa dalo, alebo Ayer jednoducho len vyžmýkal svoj predchádzajúci počin, trošku obmenil príbeh a myslel si, že z toho bude trhák. Nepodarilo sa, ale zas až taký vývar to nebol. Nápad je dobrý, akurát zbytočne dlhá cesta k samotnému záveru ma dosť odrádzala. Zostrihanie tak o 15minút by vynieslo filmu možno nie oscarovú nomináciu, ale určite štvrtú hviezdu odo mňa. Herci sa snažia, výber hudby poteší a napätie a vyostrené scény patria k tomu lepšiemu v podobnom type filmov. Záver je veľmi dobre zvládnutý. 70%.

Rudý baron (2008)

Režisér Müllerschön trval na tom, aby nebol film natočený pod správou veľkých hollywoodskych štúdií kvôli obavám z americkej klišéovitosti, ale práve tá bola skalou úrazu v celom tomto filme. Plytký dej a bezúčelné dialógy bránili celkom sympatickým hercom v akejkoľvek snahe predviesť niečo so svojou postavou. Akcia bola slušná, ale bolo jej príliš málo na to, aby dokázala zalepiť hluché miesta, ktoré v príbehu dominovali. 40%.

Píseň lásky samotářky (2004)

Keď ide človek po ulici, tak občas, hlavne vo väčších mestách, narazí na človeka, o ktorom si povie, že na také dno ľudskej dôstojnosti by nikdy nechcel spadnúť. Bezdomovci, žobráci, feťáci, alkoholici a im podobní. Nie každý si však tento osud vyberie dobrovoľne. Za väčšinou sa skrýva dlhý, tragický príbeh, ktorý poznačil ich životy a v dôsledku ľahkovážnosti sa razom ocitli na hrane, z ktorej bola na dno už len veľmi krátka cesta. Životný príbeh Bobbyho Longa (dokonalý John Travolta) je typickým príkladom podobného ľudského osudu. Dej filmu však nezostáva v žiadnom prípade obyčajným príbehom o skrachovanom bývalom profesorovi angličtiny. Tento nezávislý filmík nás zavedie do slnečného New Orleans, kde si traja neobvyklí spolubývajúci hľadajú cestu k sebe, i naprieč zmyslom ich budúceho a predchádzajúceho života. Charaktery postáv sú napísané veľmi úprimne a otvorene, takže každý z hercov má naozaj čo predviesť a ako som už spomenul najviac ma očaril spanilý výkon Johna Travoltu, ktorý som si pripomenul po strašne dlhej dobe. Navyše tie biele vlasy mu fakt sekli. Réžia je vskutku sympatická, emočné vypätie filmu je občas odľahčené naozaj dobrým fórikom, či príjemnou scénou a hudba dotvára skvelú nostalgickú atmosféru. 85%.

Třetí muž (1949)

Neskutočne cynický thriller. Už len tou ústrednou melódiou, ktorú používa s krásnymi obmenami rytmu v každej situácii, si ma skutočne podmanil. Krása s akou ľahkovážnosťou využíva povojnovú situáciu vo Viedni, z politických pomerov si robí srandu a nakoniec bezohľadne roztriešti aj pointu samotnú. Každopádne genialita snímku tkvie na miestach, na ktoré sa moje divákovské zmysly počas sledovanie snímku neprepracovali a tak vidím len skvelý film, ktorý si určite zaslúži byť videný a vychválený. Hriech by bol ale nespomenúť unikátne prepracovanú réžiu a výbornú prácu kamery. 85%.

Skryté ostří (2004)

Krásny príbeh. Nie je treba dodávať viac. Teším sa na poslednú časť trilógie Yamadových filmov o samurajoch. Aj v tomto filme sa tvorcovia zameriavajú na silné morálne japonské hodnoty, emócie a úžasné sú komicko-tragické pasáže o snahe prevziať nové západné vojenské trendy. Cit s akým sú prepojené s celým príbehom je jedinečný a neviem si predstaviť kde inde by tieto scény nevyzneli gýčovite. 85%.

2012 (2009)

Efektné! Klasická emmerichovka, plná skvelých efektov a dobrej zábavy. Som rád, že Roland našiel od svojho posledného fiaska '10,000 B.C.' znova tú správnu cestu. Aký je však ozajstný dôvod toho, že Emmerichove filmy vždy dokážu kopcom naplniť pokladnice kín? Jednoducho preto, že podobné filmy dnes už nik iný netočí. Petersen ná svoje už za sebou a ostatní katastrofickí mágovia sa na ich filmy pozerajú už z vyšších radov sedadiel. No a hodiť tak megalomanský projekt na plecia nejakého žánrového zelenáča a bez mihnutia oka mu strčiť do vrecka desiatky miliónov dolárov, na to nemajú žalúdok asi v žiadnom veľkom štúdiu. Emmerich je teda tak trochu stávka na istotu. Stačí predsa nejaký jednoduchý príbeh, zápletka à la Titanic by v jeho rukách aj tak dopadla kataftrofálne. Nesmie chýbať zameranie na dôležité hodnoty, rodinu, morálne ponaučenie. Trend poučno-vizionárskych scenárov, ktoré by mali viesť k osvieteniu ľudstva o nezvratnom osude našej matičky Zemi, sa potvrdil aj týmto filmom, ale množstvo gýču a klišé je stále na znesiteľnej úrovni. 75%.

Síla odvahy (2008)

Tento film som vďaka jeho obsahu deja vopred považoval za fiasko. Skupina žien, ktoré majú ísť do najžeravejšieho ohniska vojnových operácií 2. svetovej vojny zabrániť nemeckým vojakom, aby sa dozvedeli o tajnej operácii, ktorá má byť kľúčová pri úspešnom vylodení spojeneckých vojsk v Normandii. To naozaj zaváňalo prúserom. Našťastie však nebol film v rukách amrickej produkcie a tak sa všetko na dobré obrátilo. A i keď sa nejedná o žiadny filmový skvost, tak sa musím priznať, že som bol spokojný. Scenár je naozaj šikovne napísaný, a zatiaľ určite to najlepšie, s čím sa režisér Salomé stretol. Nadovšetko pútavé sú pasáže, v ktorých hrá úlohu napätie. Akonáhle však prídu na rad scény, ktoré by mali rozvíjať dramatickú stránku filmu, tak tam je režisér bezradný a ani napísané dialógy mu to neuľahčujú. Našťastie ho zachraňuje dobrý výber hudby, herecké výkony a nakoniec aj prítomnosť herečiek samotných. 70%.

Podvod (2008)

S erotickými thrillermi je problém. Je totiž veľmi málo takých, ktorý túto krehkú látku spracovať tak, aby nevyzneli ako prvoplánové a gýčovité. Taký 'Eyes Wide Shut', či 'Basic Instinct' mali niečo, čo predpokladalo ich úspech, a to je veľkosť režiséra. Bohužiaľ Marcel Langenegger na seba vzal príliš veľké bremeno a tak to aj dopadlo. Ale nebyť tej erotickej zápletky a príliš sprostého záveru, tak by to bol lepší nadpriemer. Takto je to slabší podpriemer. 55%.