Brilantní plán (2007)

Späť ku koreňom. V jednoduchosti je krása. Jednoduché, ale účinné. Podobné vety musel mať scenárista polepené všade okolo seba, keď písal tento elegantne prefíkaný príbeh so záhadou, na ktorú by boli krátky aj Poirot s Holmesom. Žiadne triky, efekty, hollywoodsky štýl. Len jednoduchá, úderná zlodejská kriminálka s pútavými hereckými výkonmi. Herecký výstup Michaela Cainea je veľmi hravý a ťažko napodobiteľný a vždy sa pri ňom cítim veľmi príjemne, v tomto prípade to nebolo výnimkou. Neveril som, že to niekedy napíšem, ale sledovanie filmu však nespochybniteľne spríjemnila aj prítomnosť Demi Moore. Podľa mňa to bolo to najlepšie, čo zo seba doteraz vo svojej hereckej kariére vydala. Nechýba tajomná atmosféra, správne načasované zvraty, ale zaručená spokojnosť však prišla až s elegantným zavŕšením. Film má pomerne flegmatické tempo a vlastné pravidlá, ktorým som sa ja úplne poddal. 85%.

Sólista (2009)

Joe Wright potretie stavil na natočenie filmu podľa knižnej predlohy, no tentokrát je film (konečne) zasadený do súčastnosti. Krásne herecké výkony, krásny príbeh o zlomenej duši nadaného muža, ktorý si nevie nájsť cestu do nepochopenej reality. Pomerne jednoduchý príbeh je šikovne zastieraný krásnou hudbou a perfektnými, precítenými hereckými výkonmi. Diváci, ktorí pre podobné veci nemajú primeranú súdnosť si bohužiaľ film asi dostatočne neužijú. Jamie si za svoj výkon zaslúži nekončiaci aplauz. Je až neuveriteľné akú rovnováhu si dokáže tento môj obľúbený akčný herec nájsť medzi charakterovo obtiažnymi úlohami a blockbusterovými oddychovkami. Samozrejme Foxx ale nie je mrzutý herecký sólista a dostatok miesta dostáva aj Robert Downey Jr. 80%.

Hank a Mike (2008)

Podľa mňa sa tvorcovia vôbec netrafili tam, kde sa pôvodne chceli. Namiesto uletenej komédie sa jedná skôr o čiernu komédiu, pôsobiacu ako kritika dnešného byrokratického systému, ktorá však nastavila zrkadlo svojmu obrazu po d nesprávnym uhlom a tak pointa skončila niekde v pred polovicou. Škoda. 45%.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Malý zázrak! S poctivými troma hviezdičkami sa jedná podľa môjho úsudku o najlepší Andersonov film. Prechádzajúce dva jeho celovečeráky preklínam doteraz a ako som už spomenul, dával som len malú šancu, že jeho ďalší počin bude niekedy čítať moja DVD mechanika. Mániu okolo nich však nemožno prehliadnuť a tak som sa znova nechal zlomiť tým, že predsa len možno sa nájde nejaká iskierka filmovej kvality. A dočkal som sa. I keď v podstate ide o ďalší príbehový nonsens, tak priebeh deja vo mne nevyvolával žiadne nervové kŕče ako pri predchádzajúcich dvoch filmov. Naopak. Príjemne plynúci príbeh, s množstvom pozitívnych režijných nápadov, hereckej pohody, dobrej kamery, ukľudňujúceho a rytmického soundtracku a bezkonfliktného záveru. Nechýbalo veľa a šupnem tam aj štvrtú hviezdičku, ale na to si bude musieť ešte Anderson počkať. Tak ľahko sa mojej apatie ešte nezbaví, ale keď pôjde týmto smerom ďalej, určite sa dočká a ja mu potom s radosťou pridelím aj piatu. 70%.

Kronika mutantů (2008)

Teda musím uznať, že sa jedná o skutočný nášup a ozajstný nárez. Skutočná R-ková brutalitka, šťavnatá akcia, plná potokov krvi a najkrutejších scén, k tomu pár slušných hlášok a o zábavičku je postarané. Atmosféra je pekne tmavá, ponurá, akurát škoda, že tvorcovia nedali väčší dôraz na to, čo je obvykle vo filme najdôležitejšie, a to je príbeh. Ten totiž, so svojou nekonečnou dávkou klišé a nelogickosti, patrí do takmer odpadových sfér. Takže som rád, že aj herci brali film tak trošku s nadhľadom a natáčanie si viditeľne užívali. Inak som celkom spokojný. Audiovizuál je naozaj veľmi dobrý a so slušnejším príbehom by teda určite siahal na kvality '300', či 'Sin City'. 70%.

Obviněný (2005)

Severská kinematografia je poctivá a myslím, že čím ďalej objavujem jej skryté krásy, tým viac si ju začínam zamilovávať. Podobne ako v o rok staršom filme 'Lad de små børn', aj tu film stavia na hercoch. Podobne si tiež berie na mušku veľmi citlivé témy, ktoré sú spracované s obrovským citom a prehľadom. Podobne aj tu zohráva veľkú úlohu výkon Sofie Gråbøl, no ešte väčším prekvapením bol viac než oscarový koncert Troelsa Lybyho. Psychologický rozbor postáv by bez ich dokonalých výkonov iba šušťal papierom, na ktorom bol scenár napísaný. Réžia je veľmi decentná, no nápaditá a miestami vytvára naozaj mrazivú až skľučujúcu atmosféru. Podobne aj tu teda musím dať oprávnené plné hodnotenie. 90%.

Trio z Belleville (2003)

V animovanom žánri sa jedná o výsostne osobitý film. Vskutku jedinečná animácia, nápaditosť, či hravosť. Elegancia spracovania je pekná, no zároveň banálna, rovnako ako aj celý príbeh, ktorý ma nedokázal vtiahnuť do deja. Celý čas som čakal, kým príde niečo, čím by ma film ohúril, no nestalo sa. A tak aj napriek výraznej jedinečnosti si film budem pamätať ako prostý, všedný. 65%.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Nenápadný, komorný film, ktorý si zaslúži byť videný. Film, ktorý svojim spracovaním pohladí zmysly každého filmového labužníka. Jednoduchý, herecky na najvyššej úrovni, znamenito zrežírovaný, záver trošku predvídateľný, ale inak všetko ostatné hralo prvú ligu. Hoci film začínal pozvoľne, netrvalo dlho, kým ma príbeh strhol a pohltil tak intenzívne akoby som bol priamo v centre diania. Mladí herci zvládli tak charakterovo obtiažne postavy s najväčším prehľadom, dospelí im, bohužiaľ, len sekundovali. Film, ktorý svojim príbehom rozporcuje dušu aj toho najtvrdšieho drsňáka. Ak sa vám nebudú z očí valiť potoky sĺz, tak vám zaručujem, že vás psychicky položí. A i keď nedávam stopercentné hodnotenie, tak práve pri podobných filmoch sa cítim ako blbec, keď napríklad film 'The Dark Knight' označujem ako film roku '08. 90%.

Paranormal Activity (2007)

Po dlhej dobe konečne prišiel horror, ktorý ma dokázal skutočne vystrašiť a vydesiť. Podobne vynervované situácie, ktorých bolo v tomto snímku neúrekom, už dnes len tak hocikto netočí. A preto som rád, že som mohol byť pri jeho sledovaní súčasťou jedného z najstrašidelnejších filmov vôbec. Jednoduchý nápad, kvalitná realizácia, herci mohli byť občas prirodzenejší, ale čo musím vyzdvihnúť, je práca kamery, stupňovanie napätia a skvelý záver. Ale nečudoval by som sa, keby týmto filmom kariéra režiséra Orena Peliho aj skončila. Podobne ako dopadli tvorcovia jednohubky 'Blair Witch Project'. 85%.

Náhradníci (2009)

Jonathan Mostow sa po vlažnom prijatí jeho verzie tretej časti o strojoch z budúcnosti konečne odhodlal na nový projekt a ja som mu vopred veril. A teda prakticky žiadny z jeho štyroch celovečerákov ma ani v najmenšom nesklamal. Príbeh má skvelý potenciál. Keď to vezmem s odstupom času, asi jeden z mála, ktorý by pri serióznejšom prístupe k jeho spracovaniu mohol konkurovať velikánom tohto žánru, ktorými sú pre mňa I, Robot, či Minority Report. Škoda, že Mostow vsadil skôr na popcornový prístup k jeho spracovaniu a držal sa trendu, ktorým sa vybral napríklad Speed Racer. Škoda, že nepochopil, že tomuto filmu sa vôbec nehodí v každom zábere zahrnúť celú škálu krikľavých farieb, ale že by to chcelo poriadnu ponurú a tmavú atmosféru a chladnú budúcnosť. Odmysliac toto a tú neskutočne iritujúci príčesok, ktorým ma strašil Willisov klon, tak myslím, že k iným veciam nemám skoro žiadne námietky. Príbeh nenudí, v podstate stále sa ničo deje, zvraty nám porciujú tvorcovia od začiatku do konca, trošku som sa obával zvládnutia záveru, no ukázalo sa, že zbytočne. Willis a zvyšok hrajú to, čo treba, no Rhames ako prorok bol krutý omyl. Omyl ale nebol to, že som si kúpil lístok do kina, pretože som z neho vôbec neodchádzal sklamaný. 75%.