Podfukáři (2013)

Nadupaná podívaná, která si drží zběsilé tempo a chvílemi je na ni vyloženě radost pohledět. Je to přesně ten typ filmu, který ve vás probudí enthusiasmus a vy si říkáte, jak by to bylo supercool umět aspoň procento toho, co hlavní protagonisté. To je podle mě i důvod proč je film tak oblíbený, byť nemá hodnocení 80+. Potíž podfukářu je v příběhu samotném. Jak čas plyne zápletka se ponořuje do čím dál většího bahna. Twist střídá twist a logika jde stranou a tak první dojem po skončení je: bylo to fajn, ale díky bohu, že už to skončilo.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Napodruhé za 5*. Všechno to do sebe najednou zapadne, jak v kontextu filmu, tak i v kontextu celé mytologie. Jasně můžete říct, že osmá epizoda je dlouhá, že Finnova romantická linka je navíc nebo i že celý příběh kolem hackera je navíc, v zasadě budu souhlasit, nicméně je potřeba si říct i to, že Poslední Jedi je promakaný do každého detailu, že skvěle pracuje s celý univerzem, že myslí, jak na skalní fandy (Yoda je "loutkovým" Yodou z původní triologie), tak i na náhodné kolemjdoucí. Dojde i na hodně překvapivé momenty, které uzemní každého i na silné scény, za něž se dá považovat v podstatě vše, kde se objevuje Luke. Last Jedi je prostě pecka, jen trochu jiným způsobem, než její předchůdci.

Team America: Světovej policajt (2004)

Po mnoha letech jsem si tenhle skvost pustil znova, abych se přesvědčil o tom, jestli v době kdy jsem dával 2* šlo z mé strany jen o nepochopenou satiru nebo je ten film fakt pitomý. Bohužel dnes mám pocit, že B je správně. Pár vtipů pobaví, pár myšlenek je hodně nadčasových (herci jako patá kolona), Matt Damon je perfektní, myšlenka s čurákama, kundama a řitěma je nebo osamělosti Kima je překvapivě inteligentní, ale dohromady je to prostě pořad sračka. Sorry jako.

Becket (1964)

Herecký koncert v poněkud jednostranně a mdle podaném příběhu. Příběh Jindřícha a Thomase je příběhem sporu krále s círví. Církev je ale upozaděna a vylíčena jako otloukánek impulzivního krále. Žal bohu nejinak je tomu u samotného Becketa, o kterém se navíc v podstatě nic moc nedozvíme. Proto 3*

Zvrácený (2002)

Triumf formy nad obsahem, syrový a naturalistický film, který nenechá nikoho chladný a kdekomu z něj bude zle, překvapivě víc kvůli způsobu snímání než kvůli samotnému obsahu.

Protektor (2009)

Skvělé vylíčení doby kontrastuje s poněkud mdlým pojetím příběhu, který má sám o sobě větší potenciál než tísnivé líčení okupace. Škoda toho. Je to na české poměry špičkový film, takže dávám 4*, protože je podle mě potřeba ocenit odvahu poprat se s takto nelehkým námětem.

Znamení (2002)

Mrazivé, skvěle odvedené řemeslo. Bohužel chybí Znamení silnější pointa, něco čím by uzemnil. Místo toho dostanete tolikrát viděné rozuzlení. Samozřejmě z pohledu roku 2017, je to jiné než před 15ti lety, ale i tak se při paralele na Válku světů nebo Mlhu nelze ubránit tomu, že to šlo dotáhnout k pointě, která by posadila všechny na zadek, tak jako se to povedlo Villeneuvovi s Příchozími. Silné 4*, škoda, že to s Shyem šlo od desíti k pěti.

Páni kluci (1975)

Pohodový film, jen tak trochu o ničem

Warcraft: První střet (2016)

Podobně jako u Roque One i tady jsem měl pocit, že jde o fanboyovský film za spoustu peněz, akorát ještě o něco horší. Příběh vcelku banální, emocí pomálu, hercké výkony průměrné, takže to byl docel boj a byť to nakonec dopalo víceméně dobře a chtěl jsem dát i ty 3*, do rána mi film z hlavy vyšuměl a zbyla jen pachuť z promarněného času. To už je lepší si zrovna pustit South Park S10E08: Věnuj se lásce, ne Warcraftu.

Anthropoid (2016)

Po celou dobu mě rušil ten vynucený český přizvuk. Ta křečovitá hra na realističnost navzdory ohýbání historie mi chvílemi rvala oči i uši. Pro zahraniční publikum je to jistě dobrý film, je dobře natočený, vygradovaný, ale především dává zahraničním dívákům vhled do klíčové kapitoly našich dějin. Byť ohrnuji nad tím nos, jsem rád, že tento film vznikl a že nás staví do takového světla, jen se bohužel zasekl na půli cesty mezi produkcí pro celosvětové publikum a věrnou rekontrukcí. Kvůli tomu české publikum chytne spíš za uši než za srdce. Lepší 3*