Naprostí cizinci (2016)

Na můj vkus až moc vykonstruované. Za každou cenu se tlačí na pilu.

Masaryk (2016)

O hodnocení jsem hodně přemýšlel. Film je na české poměry prostě krásný. Ale ten příběh a scénář docela pokulhává. A to si pak člověk uvědomí, že nemůže měřit dvojím metrem českému a třeba americkému filmu. U těch amerických bijáků také hledáme příběh lepší. A není-li, tak hodnocení srazíme. A to je případ Masaryka. Jsem hrdý, že český film dokázal pozvednout tohle dílo na úroveň velkého evropského filmu. Dýchala z toho na mě hodně britská škola. Roden hraje dobře, ale nemá moc co. Špičková je kamera, střih a hudba...

Dunkerk (2017)

Už dlouho jsem neodcházel z kina s takovým tím pocitem, že mi dolní čelist zůstala ležet v klíně ještě dlouho po titulcích. Je to jeden dlouhý "wow moment". Nolan tady nesází na příběh, ale na pocit z místa a na jeho atmosféru. Hrdinové filmu jsou v bezejmenných vojácích, v odvážlivcích i ve zbabělcích. Epická je pak myšlenka, nepodívat se ani jednou do tváře nepříteli. Nepřítele slyšíte, vidíte jeho bomby, doslova ho cítíte za krkem a nemusíte ani vidět jeho šílený, zfanatizovaný výraz ve tváři (jak tomu u nácků na plátně často bývá), abyste z něj měli minimáně zimomriavky. Zároveň se tu sází na vizuální autentično - na železo, na vodu, na olovo. Což je po těch digitálních eskapadách z poslední doby docela úleva a zejména zjištění, že to stále funguje i bez tuny nul a jedniček (že, milý Hobite?). Dalším důležitým dílkem do mozaiky je pak doslova ztělesnění postavy, kterou nevidíte, a tou je hudba. Bez Zimmera by to asi nebylo ono. Jakoby si s Nolanem bratrsky rozuměli. Nebudu hodnotit reálie a logičnosti války, které film zobrazuje, protože jsem tam nebyl. Ale ten film o tom není. Je o napětí, o osudech, o atmosféře a o tom, že se při titulcích budete cítit, jako byste tam prostě byli...

Paterson (2016)

Adam Driver jako busdriver. Výsledek je přesně takový, jako je tahle slovní hříčka.

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

Tenhle seriál má výborný koncept, skvělou kameru (a že by se zrovna v tomhle žánru mohlo leccos odbýt), super střih a knižní bestseller v zádech jako předlohu. Prostě zaděláno na teen událost roku. Nicméně se tam hodně projevila nesourodá režie a chabý scénář. To se podepsalo na sem tam horších dialozích, předvídatelnosti a hodně plochých postavách. To mi asi vadilo nejvíc. Dost na to dopláceli nezkušení herci, se kterými si režiséři dělali, co chtěli. Hodně často to pak právě zavánělo nekonzistencí postav a jejich jednání. Když navíc série cca v půlce ustrne, tak to pak seriál nedokáže zachránit povedeným finále, protože už vlastně všichni vědí, jak to dopadne a jak se to událo. Na konci se tak nic nedostavilo. Jinak je to ale výborný seriál pro teenagery, který se pro ně může stát televizní relikvií. Jako za nás třeba Beverly Hills 90210. Ale, aby to více zaujalo i dospělého diváka, muselo by to nabídnout víc originality a zkrátka něco navíc. A seriál tam podle mě necílil. Nic navíc nechtěl. Jen dobře zadaptovat předlohu. To se mu povedlo - proto tři hvězdičky. (P.S.: Jinak ta různá nepřímá přiznání a odůvodnění smrti jsou, mezi námi, dost chabá.)

Moonlight (2016)

Artový počin se zajímavou, ale poněkud prvoplánovou zápletkou o tom, jak se nástrahami života zkoušený dobrák na zcestí dostal. Režijně zajímavě odvyprávěné s určitým výrazným režisérským podpisem, ale dramaturgicky to vlastně není až tak barvité. Spíše naopak. Oscarová nominace je asi oprávněná, ale triumf je podle mě mimo. Je to jen odškodnění za loňskou rasovou "roztržku". A soška pro Mahershalu Aliho? Čekal jsem nějaký herecký koncert, ale po skončení filmu jsem si nepamatoval jediný jeho výraznější projev, který by se mi vryl do paměti. A to mám Mahershalu fakt rád - je to sympaťák.

Miliardy (2016) (seriál)

Zajímavé prostředí, zajímaví herci, ale poměrně sterilní zápletka a kvanta přehrávání. Podle mého průměr, kterému se nedá moc uvěřit, natož aby diváka vtáhl.

Za každou cenu (2016)

Zajímavý exkurs. Vlastně jsem chvíli nevěděl, jestli se mi to líbí nebo jestli mě to nudí. Řekl bych, že zápletka, jako taková je vlastně dost chabá. Stejně tak charaktery. A už vůbec nechápu, jak se něco takového může objevit ve výčtu kandidátů na Oscara. Ale přesto je to dobrý film. Má ve výsledku velmi dobrou atmosféru. Jednoduše jsem to prostředí cítil. Je to krásně líně odvyprávěné. A pak jsou tu dobří herci. Od Bridgese jsme podobné nerudy už viděli, ale zase to bylo něčím nové. To je ale všechno. Na Oscarech se to objevilo jen asi administrativní chybou.

Infiltrátor (2016)

Není to moc dobrý scénář (hodně nelogičností, zbytečných scén a informací). Všechno to táhne Cranston, který hraje výborně. Ačkoliv je to hodně zajímavé téma, tak postrádá atmosféru a docela i napětí. Je to docela škoda.

Bohéma (2017) (seriál)

Hlavní problém tkví ve scénáři. Je nudný a dialogy šustí papírem. Herci tak hrají suše a celé vzezření je tak nějak chladné a bez emocí a to včetně scén, které mají být vypjaté (oznamování zaměstnancům AB Barrandov, že židi tam nemají místo) . Hercům vůbec nevěřím, co říkají. Pokud je zlatým hřebem prvního dílu imitace Vlasty Buriana (nutno říci, že dobrá), pak je to málo. U režiséra Sedláčka se ukázalo již v Českém století, že mnoho herců je režisérova smrt. A to se ještě režisér jal ukočírovat neherce (což se věru nepodařilo). Prostě mi přijde, že se tam jen čte text a nehraje. Zůstaly jen mluvící hlavy. Zkrátka atmosféra první republiky bez atmosféry. Zvláštní (ne)koncepce a vyloženě otravná hudba - skoro jak legendární midi formát. Možná se to někam rozvine, co do příběhu, ale pochybuji, že se změní i atmosféra.