Lov na Gluma (2009)

Velmi dobrý fanouškovský počin, který se svými parametry (hlavně co se výpravy a digitálních triků týče) blíží Hollywoodským spektáklům.

Star Trek (2009)

Nejsem přímo člověk řadící se k "trekies", ale prostě jsem se úžasně bavil. V první řadě film v tom dobrém slova smyslu ovlivňuje režie a pak obsazení. Naprosto neotřelé a uvěřitelné herecké výkony jsem od herců "druhého sledu" příliš neočekával, ale o to více jsem byl překvapen, když jsem se jich dočkal. Scénář nám nabízí dobrou zápletku, které by možná více seděl nějaký výraznější padouch než je Neron v podání Erica Bany, ale i tak se nudit nebudete. Očekávání tedy Star Trek splnil na výbornou a stává se tak jedním z vrcholů letošního roku.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Mám dojem, že americkým scénáristům chybí na půdě animovaných filmů originalita. A to proto, že spousta témat byla za poslední roky vyčerpána. Navíc je tu jakýsi problém - vždy se přizpůsobit alespoň trochu dětem. Chápu. Zkrátka marketingový tah. Animák je zatím stále primárně vnímán jako dětský film. Bohužel to však žánru ubližuje a nutno říct, že ten ztrácí na kvalitě. Kdo animáky alespoň trochu sleduje, tak v souvislosti s Monstry vs. Vetřelci mu vyvstane na mysli film Příšerky, s.r.o. A to myslím hodně dokazuje výše popsané. Ve filmu se objeví pár dobrých hlášek a vtipů, ale samotný příběh, zápletka a rozuzlení jsou jen plytkým odvarem zmíněných Příšerek, s.r.o. Takže průměr.

Hejtman z Kopníku (1983) (divadelní záznam)

Hodně nevyvážené herecké výkony - to je to, co charakterizuje tuhle protimocnářskou hru. Obávám se, že první velká role pro Petra Nárožného nebyla dobrým krokem právě v tomto dramatu. Například takový M. Hálek nebo O. Císler mají mnohem větší komediální potencionál. Nicméně hlavně výkony vedlejších postav (kdy jejichž představitelé mají kolikrát zdvojené až ztrojené představení) dávají inscenaci ten správný humorný nádech a pitoreskní podobu. A právě kritika a snaha zesměšnit měšťáctví a monarchisticko-vojenský systém je hlavním tématem.

Normal (2009)

Pokus o netypické vyjádření thrilleru, který nevyšel. Jediné pozitivum je asi vizuální stránka věci a samotná hudba. Zbytek je pouze jedno velké klišé podávané s ochotnickou těžkopádností - od scénáře po herecké výkony.

Muž proti muži (2006)

Hodně zvláštní "western", u kterého nevíte do čeho vlastně jdete. Film, který toho moc nenamluví, ale nechává za sebe mluvit kameru. Scénář je hodně jednoduchý, ale vizuální stránka stojí za to! Netradiční role Neesona a Brosnana jsou zde zajímavým zážitkem, ale v podstatě film nepřináší žádný speciální zážitek, spíše mnohá překvapení (aneb z koně možná přijde i kouzelník ;-)).

96 hodin (2008)

Akčňák, který nanabízí vlastně nic nového. Tedy vlastně ano! Viděl už takhle někdo Liama Neesona? Já teda ne! Je to opravdu herec pair excelence. Bohužel jeho výkon sráží předvídatelný a mnohdy nelogický scénář. Takže tři hvězdičky za Liama Neesona ;-)

W. (2008)

No, není to bůhví jaký zázrak a té kontroverze, které se čekalo tu taky moc není. O to víc mě zaráží, že právě s tou kontroverzí se tvůrci chlubili a lákali na ní do kin. Nakonec tak George W. Bush zůstává poněkud nudným státníkem. Jeho bouřlivá minulost je zde také velmi umírněná a spousta jeho životních etap zůstává nedotaženo a nevyužito. Jsem toho názoru, že film by potřeboval nějaký ten čas navíc. Dvě hodiny jsou na tak košatý životní příběh málo. Jediné co kontroverzí zavání je vztah Bushe s jeho otcem a způsob rozhodnutí o válce v Íráku. Ovšem ta kontroverze je smyšlená stejně jako samotné scény. Velmi mě však překvapuje, že 11. září tu skoro žádný čas věnován není a válce v Íráku tu Stone věnuje skoro třetinu filmu. Zkrátka je to hodně nevyvážený životopis. Velkým pozitivem tak zůstává asi jen výkon Joshe Brolina, který tu hraje téměř na Oscara (nedočkal se ani nominace, narozdíl od role ve filmu Milk). Kdo působí velmi nejistě je James Cromwell (Bush starší) to je výkon na úrovni béčkového dramatu, které nelze brát vážně. V kompletu se nám však nabízí velmi zajímavý pohled na prezidenta, který si oblibu světa nezískal, stejně jako si ji nezíská tento snímek. To je kontroverze...

Milk (2008)

Gus Van Sant, coby režisér, si vzal na svá bedra pěkně těžké břímě. A to zpočátku velmi poznamenalo film, protože jeho rozjezd byl velmi těžkopádný. Zhruba ve drhuhé třetině však scénář, režie i herci samotní odhodili zbytečné a neúčelné větičky a šli tzv. rovnou na věc a o zábavu bylo najednou hned postaráno. Už to najednou nebyl Milk tápající a zabředlý v bahně, ale Milk konající a čerstvě myslící. Těžko říct, zda to byl záměr... Musím říct, že jsem nebyl zrovna nadšený z Oscara pro Seana Penna, ale po shlédnutí Milka se Akademii nedivím a Pennovi Oscara přeji. Nicméně troufám si říct, že Oscar za původní scénář byl udělen Milkovi jen proto, že se zabývá ožehavým tématem. Ale vraťme se filmu samotnému. Ostatní herci Pennovi pouze sekundují a ještě možná mnohem slabším slovem bych to nazval. Jediný, kdo zasluhuje uznání je z vedlejších rolí Emile Hirsch, ale rozhodně to není Josh Brolin, jehož postava ve mě nevyvolala žádné emoce. Komplexně se však jedná o velmi povedené dílo, které je zachyceno zajímavým dokumentaristickým stylem a trošku mi v některých pasážích připomíná Duel Frost/Nixon. Za autentičnost a odvahu ujmout se takového materiálu dávám tvůrcům 4*.

The 81st Annual Academy Awards (2009) (pořad)

Výborná šou, která neznala klišé, ale jen originalitu, lesk a slávu. Byl to nádherný zážitek v kině Světozor. Bohužel nevyhrál nikdo komu jsem to přál, takže vyhlašuji svoje Oscary. Nej film: Frost/Nixon *** Nej herec v HR: Frank Langella *** Nej herečka v HR: Angelina Jolie *** Nej herec ve VR: Heath Ledger *** Nej herečka ve VR: Amy Adams *** Nej režie: Ron Howard.