Válka světů (2005)

Za uslintaný závěr jsem byla v pokušení strhnout jednu *. Jenže zbytek filmu je natolik skvělý, že to nedokážu. A navíc by to nebyl maestro Spielberg, kdyby tam nakonec nenarval srdceryvnou rodinnou scénku, že? Pro mě moc příjemné překvapení a perfektní oddychovka, u které jsem se nenudila ani minutu.

Ples příšer (2001)

Velmi temný film, v kterém se toho zdánlivě až zas tolik nestane, ale přitom má neuvěřitelně nabitou, vibrující atmosféru, která mě úplně přikurtovala ke křeslu (vlastně k posteli, z které jsem se na něj dívala). Halle Berry nehrála ani mizerně, ani skvěle, myslím, že si s tím poradila celkem dobře, zahrála to jednoduše tak, jak by to zvládla i jakákoliv jiná herečka. Ta tolik vyzdvihovaná milostná scéna mně přišla trochu samoúčelná a nadbytečná, ale budiž. Celou dobu jsem jen měla hrůzu z toho, že řetězec nekončících katastrof nebude prolomen a v závěru dojde ještě k něčemu strašnému. Naštěstí se moje obavy nenaplnily a konec je tak normální, obyčejný, že lepší ani být nemůže. Opravdu silný zážitek.

Libertin (2004)

Dost mizerné a dobří herci to nespasí. Hned v úvodu filmu avizovaná nenávist vůči Johnu Wilmotovi se nedostaví, horší však je, že se nedostaví ani cokoliv jiného, v mém případě pouze naprostý nezájem o tu namyšlenou osobu se zažloutlým, nezdravě vypadajícím obličejem, která ze sebe co chvíli sype promyšlené a břitké odpovědi (koneckonců to má ve scénáři, jinak pochybuju, že by byl někdo schopný se neustále takhle vyumělkovaně vyjadřovat). Ten chlápek neměl charizma ani co by se za nehet vešlo, věčně ožralý a pokud jsem si stačila všimnout, tak žádný velký svůdník, jak se rád holedbal, taky nebyl, neboť klátil hlavně prostitutky, což zrovna příliš mnoho šarmu nevyžaduje. Tak jak ničil sebe, ničil život i ostatním a dopadl opravdu nezáviděníhodně. Ale chtěl to tak sám, panáček. A bylo docela dost úmorné ten jeho postupný rozklad sledovat. Hrozná nuda... Mě už prostě nebaví koukat na filmy, v kterých se arogance a cynismus povyšují na nějaké ctnosti. Leč konec moralizování - vynasnažím se být objektivní, přesto však vidím jen skoro samé zápory. Děj prakticky žádný, trochu zmatečný, nemůžu si vzpomenout na jediný opravdu silný moment (a to jsem to přitom dokoukala před čtvrt hodinou), dialogy jsou hodně šroubované, patetické a nezajímavé. Nevyhnu se srovnání s Quills: Perem markýze de Sade - a de Sade z toho vychází nesrovnatelně lépe. Libertin naprosto postrádá šťávu, John Wilmot mě ničím neupoutal. Jediné, co bych vyzdvihla, je melancholická a temná hudba, která si ale zasloužila mnohem zajímavější příběh.

Flákači (1995)

Za hromadnou masturbaci v padajícím letadle musím dát 2 *, jinak je to pěkná slabota.

Milujte svého zabijáka (2002)

Tenhle film není špatný, dobří herci, dobrá kamera, dobrý scénář - všechno v pořádku, ale zásadní problém je přímo v námětu. Hlavní hrdina ve vás nevzbudí ani sympatie, ani soucit, ani jakékoliv jiné emoce - jak by taky bylo možné obdivovat nebo litovat člověka, který obětuje svůj život tvorbě stupidních televizních show, snaze dostat se všem na oči, být slavný a když se mu to zpočátku nedaří, tak vstoupí do služeb CIA jako profesionální zabiják? A navíc je většinu času strašně cool a nad věcí. Takových nýmandů je ve skutečném životě spousta, jenom se to jimi všude kolem hemží, ale naštěstí si nemají možnost vyhánět sebevědomí obdobnými způsoby. Jestli měl mít tenhle snímek nějakou hloubku, tak ji zoufale postrádám a jestli ve vás měl něco zanechat, tak ve mně zanechal jen pocit prázdnoty a zmaru. Zbytečný film o zbytečném člověku, ovšem celkem dobře natočený.

Klan létajících dýk (2004)

Plytkost celého příběhu mi až tak nevadila - nic jsem neočekávala a třeba v Tygru a drakovi se o pořádném ději taky mluvit nedá. Co mě ale naprosto znechutilo je ta až neuvěřitelná "dokonalost". Nádherné barvy, choreografie soubojů vypadá jako tanec - na první pohled všechno jak má být. Jenže ono je to jaksi až příliš perfektní, dovedeno do naprostého extrému. Nejsem schopná překousnout předměty a lidi zcela vzdorující přírodním zákonům, dýky, které několikrát mění dráhu pohybu, a i ty křiklavé barvy nakonec působí hrozně kýčovitě. Také make-up Ziyi Zhang je neustále dokonalý, ač pobíhá po divočině bez škatulky s líčidly (v Tygru a drakovi byla aspoň trochu ukoptěná). Ani nevím, proč tomu dávám dvě *, možná leda protože jsem u toho vydržela? Na závěr ještě pěkná groteska v krajině náhle zapadavší sněhem - to už jsem se lámala smíchy. A jak to vlastně dopadlo s Klanem létajících dýk, to se nedozvíme...

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Proč jsou z toho skoro všichni tak vydřený? Hlavní myšlenka filmu - americký sen o svobodě - což znamená, že si můžu jít kam chci, koupit si co chci, splnit si svá životní přání - tak ta se mi vůbec nezamlouvá. Tohle má být svoboda? Otevřete oči!! Co budou ti dva na pobřeží dělat, žít tam šťastně až do smrti, ne? Navíc ani Morgan Freeman alias zmoudřelý černoch s velkým srdcem (jako vždy) nemá tu moc přesvědčit mě, že v jednom z nejtvrdších amerických vězení místní zbloudilci po čtyřicet let den co den litují svých bestiálních činů. Idylické až hrůza, vězni tu vypadají jako nevinné oběti kruté společnosti, která je drží pod zámkem a přitom chrání mnohem větší zločince, než jsou ti upřímní hošíci sebezpytující svědomí. A ten slaďoučký konec... Zlo je potrestáno, dobro zvítězí ;-)))))))))))))))))) Hmm, nudila jsem se u toho, místama hrozně. Víc jak dvě hvězdičky prostě dát nemůžu.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

O něco lepší než hodně nudná jednička, sice spousta trapných vtipů, ale sem tam se najde i něco povedeného (kung-fu zápas).

Spirit - divoký hřebec (2002) odpad!

Fuj tajbl, odkdy je kůň odvážné zvíře? Naprosto nereálný animovaný film, dost infantilní a přitroublý i pro malá děcka. A navíc v českém dabingu příšerný hudební doprovod.

Slez ze stromu (2001)

Naprostá šílenost a la Charlie Kaufman, jejíž podivný humor spoustě lidí nesedí. Příběh o chlupaté ženě, uprchnuvší do divočiny, o muži, který byl vychován jako opice a následně vycepován v téměř dokonalého snoba (zdůrazňuji: téměř), o neurotickém sociologovi, důsledně bazírujícím na používání předkrmové vidličky a o jeho francouzské milence, mě od začátku chytil. Říkejte si, co chcete, ale fantazii jako Charlie Kaufman má málokdo. Naše civilizace je zkažená a pokud někoho chytí, už ho nepustí. Ale - na druhou stranu - ani vzdělaný sociolog, snažící se neustále "správně" směrovat ostatní, není schopen potlačovat své primární pudy. Režie je výborná, děj má spád, nevím, proč se tu v tom skoro všichni tak pitvají a píší, že to za moc nestojí. Pro mě parádní záležitost, kterou kdykoliv zhlédnu ráda znovu.